İlk defa iş kuracak gençlere vergi muafiyeti yasalaştı

İlk defa iş kuracak yeni girişimciler için sağlanan vergi muafiyeti yasalaştı. Bu göre genç girişimciler 3 vergi dönemi boyunca vergiden muaf tutulacak.

29 yaş altında ilk defa iş kuracak genç girişimciler için vergi muafiyeti TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Yasalaşan vergi muafiyetine göre ilk kez iş kuracak 29 yaş altı genç girişimcilere 3 vergi dönemi boyunca muafiyet sağlanacak.

Geçtiğimiz aylarda girişimcilere verilen hibe desteği şartlarının iyileştirilmesi sonrası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vergi muafiyet yasası da kendi işini kurmak isteyen pek çok girişimci için büyük kolaylık sağlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti teşvikinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar da var.

Gelir Vergisi Muafiyet Şartları

Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekecek.

Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine göre ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek.

Gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca yani 3 yıl süreyle geçerli olacak. Süre girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına uygulanacak, elde edilen gelir 75 bin lirayı geçerse vergi muafiyeti yalnızca kazançların 75 bin liralık kısımına uygulanabilecek.

Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen girişimcinin kendi işinde çalışıyor olması gerekecek.

Girişimci işletme devri yoluyla işini kuracaksa, devir alacağı işletmenin üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olması şartı aranacak.

Diğer bir önemli şartta girişimcilerin 3 vergi dönemi boyunca yararlanacağı muafiyet süresince sahte belge düzenlememiş olması gerekecek.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

33 Yorum

 1. 32 yaşındayım ilk defa iş kurdum biraz göz gezdirdim yaş sınırı olmadan benim faydalanabileceğim devletin sağlamış olduğu bi yardım varmı bağkur vergi hibe vs. yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhaba, örneğin, KOSGEB hibe destek programında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Kurum, yeni işletmeler için 50 bin lira üst limite kadar geri ödemesiz hibe, 100 bin lira üst limite kadar da sabit yatırım desteği kapsamında geri ödemeli ek kredi verebilmektedir. Fakat bu destekten yararlanmanın en temel şartı işletme kurulmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve katılım belgesi almaktır. Dilerseniz sitemizde “KOSGEB” araması yaparak konuyla ilgili daha detaylı yazılara ulaşabilirsiniz.

  • Merhaba, vergi muafiyetinden 29 yaş ve bu yaşın altında ilk kez vergi mükellefi olacak herkesin yararlanabileceği belirtildi. Yaşınız şu anda engel teşkil etmiyor gibi görünüyor. Fakat konuyla ilgili yine de bağlı olacağınız vergi dairesinden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

 2. Bu uygulama ne zamana kadar geçerlidir ? Örneğin 2018 senesinde avukatlık bürosu açarak vergi mükellefiyetimi başlatmayı planlıyorum. bana da uygulanır mı ? teşekkürler.

  • Merhaba, ilgili haberin basına servis edildiği tarihte süre konusunda herhangi bir kısıtlama yer almıyordu. Tekrar kontrol ettiğimizde gene herhangi bir kısıtlamadan söz edilmediğini görüyoruz. Bilgi eksikliğinden dolayı mağduriyet yaşamamanız için konuyla ilgili mutlaka bölgenizdeki vergi dairesine danışmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Merhaba, gelir vergisi muafiyeti şartlarına göre yalnızca ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabiliyor. Yine de bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

 3. Merhaba, daha önce sigorta girişimizin olması, yani başka bir yerde çalışmış durumda olmak bu muafiyete engel mi? 29 yaşın altındayım ama 3-4 senedir birkaç şirkette sigortalı olarak çalıştım.

  Teşekkürler.

  • Merhaba, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmanız muafiyetten yararlanmanıza engel değildir. Daha önce gelir mükellefi olmadıysanız ve gerekli diğer şartları sağlıyorsanız vergi muafiyetinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

  • Merhaba, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmanız muafiyetten yararlanmanıza engel değildir. Daha önce gelir mükellefi olmadıysanız ve gerekli diğer şartları sağlıyorsanız vergi muafiyetinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

 4. Merhaba, 25 yaşındayım ilk şirketimi (sahıs) kuruyorum, fakat hemen arkasından farklı bir iş için 2 ortaklı (%50-%50 pay) A.S. kuracağım. A.S de de Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçicem. Bu durumda muafiyetten yararlanabilir miyim, ya da nasıl bir izlemem gerekir ?

  • Merhaba, muafiyet şartları açıktır. İlk kez vergi mükellefi olacağınız işletme için vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Kuracağınız sonraki bir işletmede bu muafiyetten yararlanmanız muhtemelen mümkün olmayacaktır. Elbette bu konuda detaylı bilgi almak için bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’nden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 5. Merhaba

  2013 yılında şirket kurduk arkadaşımla 25 yaşındayız. Sadece yeni kuranlar mı yoksa 29 yaş doldurmayanlar da yararlanabilir mi? Bir de bir arkadaşı da ortak alacağız. Burdan vergi muafiyeti olabilir mi?

  • Merhaba, vergi muafiyeti konusunda belirtilen şartlar açıktır. 29 yaş altında olan ve daha önce hiç vergi mükellefi olmayan gençler muafiyetten yararlanabiliyor. Söz gelimi, daha önce hiç vergi mükellefi olmamış, 29 yaş altındaki bir kişi bu muafiyetten yararlanabilir.

   29 yaş altı ve hiç vergi mükellefi olmamış kişi eğer işletmede çoğunluk hisseye sahip olursa ortaklı işletmelerde vergi muafiyeti geçerli olabilir. Yine de bu konuda bir meslek uzmanına danışarak fikir almanızı tavsiye ediyoruz.

 6. Vergi muafiyetinden yararlanmak için iş kurarken özellikle başvuru yapmak gerekiyor mu yaş 25. Yoksa direk işi kurduğumuz zaman vergi muafiyeti alıyor muyyuz.
  Birde iş kurdan girişimcilik eğitimi aldıktan sonra kurup hibe veya kredi talep edeceğim.
  Hibe veya kredi almam durumunda muafiyet devam ediyor mu teşekkürler..

  • Merhaba, KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz. Muafiyet şartlarını karşıladığınız takdir de vergiden muaf olabilirsiniz. Muafiyet için ayrı bir başvuru yapmanız gerekmiyor fakat bu konuda bağlı olduğunuz Vergi Dairesine danışmanızı da öneriyoruz.

 7. Merhaba,
  Acaba bu konuda mevcut başka bir şirkette çalışarak ki dışarıdan işte yapan biriyim, şirket kurabilme ihtimalimiz yok mudur?

  • Merhaba, ilk kez vergi mükellefi olup diğer şartları sağlayan herkes muafiyetten yararlanabiliyor. Fakat şirket kurarsanız mevcut sigortalı işinizden Bağkur’a bağlanmanız gerekecek ve tacir sayılacaksınız. Ancak kuracağınız işletmeye ortak olursanız, mevcut durumda şirket kurabilmeniz mümkün olur. Yine de bu konuda detaylı bir bilgimiz bulunmadığından bir meslek uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

   (Kullandığımız Disqus, yorumunuzu bir şekilde ‘Spam’ olarak işaretlemiş. Bu nedenle yorumunuzu geç gördük ve geç cevaplamak zorunda kaldık.)

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz