İlk defa iş kuracak gençlere vergi muafiyeti yasalaştı

13.10.2021

29 yaş altında ilk defa iş kuracak genç girişimciler için vergi muafiyeti TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Yasalaşan vergi muafiyetine göre ilk kez iş kuracak 29 yaş altı genç girişimcilere 3 vergi dönemi boyunca muafiyet sağlanacak.

Geçtiğimiz aylarda girişimcilere verilen hibe desteği şartlarının iyileştirilmesi sonrası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vergi muafiyet yasası da kendi işini kurmak isteyen pek çok girişimci için büyük kolaylık sağlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti teşvikinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar da var.

Gelir Vergisi Muafiyet Şartları

Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekecek.

Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine göre ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek.

Gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca yani 3 yıl süreyle geçerli olacak. Süre girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına uygulanacak, elde edilen gelir 75 bin lirayı geçerse vergi muafiyeti yalnızca kazançların 75 bin liralık kısımına uygulanabilecek.

Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen girişimcinin kendi işinde çalışıyor olması gerekecek.

Girişimci işletme devri yoluyla işini kuracaksa, devir alacağı işletmenin üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olması şartı aranacak.

Diğer bir önemli şartta girişimcilerin 3 vergi dönemi boyunca yararlanacağı muafiyet süresince sahte belge düzenlememiş olması gerekecek.

YORUMLAR

 1. Olcay arslan dedi ki:

  1992 doğumluyum. Müzik ve enstrüman aletleri ile ilgili bir iş kurmak istiyorum ayrıca. Aynı işletmede bu enstrümanların kurslarını vermek istiyorum. Bu projeden yararlanabilir miyim?

  1. Anonim dedi ki:

   Gerekli bilgiyi vergi dairelerinden almak mümkün. Vergi dairesi çalışanları bu konular hakkında detaylı bilgi verebiliyorlar.

 2. fatih dedi ki:

  32 yaşındayım ilk defa iş kurdum biraz göz gezdirdim yaş sınırı olmadan benim faydalanabileceğim devletin sağlamış olduğu bi yardım varmı bağkur vergi hibe vs. yardımcı olursanız sevinirim..

 3. metin dedi ki:

  Merhaba, 1987 doğuluyum. tekstil geri dönüşüm işi ile uğraşmak istiyorum. Bende bu vergi muafiyetinden faydalanabilir miyim ?

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, vergi muafiyetinden 29 yaş ve bu yaşın altında ilk kez vergi mükellefi olacak herkesin yararlanabileceği belirtildi. Yaşınız şu anda engel teşkil etmiyor gibi görünüyor. Fakat konuyla ilgili yine de bağlı olacağınız vergi dairesinden bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

 4. Recep dedi ki:

  Bu uygulama ne zamana kadar geçerlidir ? Örneğin 2018 senesinde avukatlık bürosu açarak vergi mükellefiyetimi başlatmayı planlıyorum. bana da uygulanır mı ? teşekkürler.

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, ilgili haberin basına servis edildiği tarihte süre konusunda herhangi bir kısıtlama yer almıyordu. Tekrar kontrol ettiğimizde gene herhangi bir kısıtlamadan söz edilmediğini görüyoruz. Bilgi eksikliğinden dolayı mağduriyet yaşamamanız için konuyla ilgili mutlaka bölgenizdeki vergi dairesine danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 5. ekonomist.co dedi ki:

  Merhaba, bahsettiğiniz durumda vergi muafiyetinden faydalanabilirsiniz fakat hukuki açıdan ortaklık payınızın işletmenin diğer ortaklarından daha fazla olması gerekir.

  1. hamid dedi ki:

   Her birinden ayrı ayrı mı payımızın büyük olması gerekiyor ?
   Yoksa diğerlerinin toplamından mı?

  2. Konupara dedi ki:

   Merhaba, örneğin iki ortaklı bir şirkette payınızın en az yüzde 51 olması gerekir.

  3. hamid dedi ki:

   3 ortaklı bir durumda

  4. Konupara dedi ki:

   Ortakların paylarına göre değişir. Örneğin, iki ortak payları yüzde 25-yüzde 25 toplamda yüzde 50 olursa ve sadece sizin payınız yüzde 50 olursa en büyük ortak olursunuz. Veya bir ortağın payı 20, diğer ortağın payı 35, sizin payınız 45 olursa yine büyük ortak olursunuz. Bu durumu vergi açısından değerlendirebilmek için mutlaka bir meslek uzmanına danışarak fikir almanızı tavsiye ederiz.

  5. hamid dedi ki:

   teşekkür ederim. yanıtımı şimdi almış oldum.

  6. Konupara dedi ki:

   Rica ederiz. Konuyla ilgili yine de bir meslek uzmanına danışmayı ihmal etmeyin, tekrar görüşmek üzere.

 6. ali dedi ki:

  Merhaba ben iş yerimi 2015 nisan ayında kurdun ve o tarihten beri vergi mükellefiyim 20 yaşındayım kanundan faydalanabilirmiyim

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, gelir vergisi muafiyeti şartlarına göre yalnızca ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabiliyor. Yine de bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

 7. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, daha önce sigorta girişimizin olması, yani başka bir yerde çalışmış durumda olmak bu muafiyete engel mi? 29 yaşın altındayım ama 3-4 senedir birkaç şirkette sigortalı olarak çalıştım.

  Teşekkürler.

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmanız muafiyetten yararlanmanıza engel değildir. Daha önce gelir mükellefi olmadıysanız ve gerekli diğer şartları sağlıyorsanız vergi muafiyetinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

  2. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmanız muafiyetten yararlanmanıza engel değildir. Daha önce gelir mükellefi olmadıysanız ve gerekli diğer şartları sağlıyorsanız vergi muafiyetinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

 8. Selam dedi ki:

  Merhaba, 25 yaşındayım ilk şirketimi (sahıs) kuruyorum, fakat hemen arkasından farklı bir iş için 2 ortaklı (%50-%50 pay) A.S. kuracağım. A.S de de Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçicem. Bu durumda muafiyetten yararlanabilir miyim, ya da nasıl bir izlemem gerekir ?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, muafiyet şartları açıktır. İlk kez vergi mükellefi olacağınız işletme için vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Kuracağınız sonraki bir işletmede bu muafiyetten yararlanmanız muhtemelen mümkün olmayacaktır. Elbette bu konuda detaylı bilgi almak için bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’nden bilgi almanızı tavsiye ederiz.

  2. Selam dedi ki:

   Aslında sormak istediğim, 2. bir şirket kurduğumda ilk şirketteki vergi muafiyeti düşer mi ? Teşekkürler

  3. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, böyle bir durumun söz konusu olacağını düşünmüyoruz. Yine de bu konuda bir meslek uzmanına danışarak fikir alabilirsiniz.

  4. Selam dedi ki:

   Teşekkürler

 9. Monster dedi ki:

  Merhaba

  2013 yılında şirket kurduk arkadaşımla 25 yaşındayız. Sadece yeni kuranlar mı yoksa 29 yaş doldurmayanlar da yararlanabilir mi? Bir de bir arkadaşı da ortak alacağız. Burdan vergi muafiyeti olabilir mi?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, vergi muafiyeti konusunda belirtilen şartlar açıktır. 29 yaş altında olan ve daha önce hiç vergi mükellefi olmayan gençler muafiyetten yararlanabiliyor. Söz gelimi, daha önce hiç vergi mükellefi olmamış, 29 yaş altındaki bir kişi bu muafiyetten yararlanabilir.

   29 yaş altı ve hiç vergi mükellefi olmamış kişi eğer işletmede çoğunluk hisseye sahip olursa ortaklı işletmelerde vergi muafiyeti geçerli olabilir. Yine de bu konuda bir meslek uzmanına danışarak fikir almanızı tavsiye ediyoruz.

 10. agemcy dedi ki:

  Vergi muafiyetinden yararlanmak için iş kurarken özellikle başvuru yapmak gerekiyor mu yaş 25. Yoksa direk işi kurduğumuz zaman vergi muafiyeti alıyor muyyuz.
  Birde iş kurdan girişimcilik eğitimi aldıktan sonra kurup hibe veya kredi talep edeceğim.
  Hibe veya kredi almam durumunda muafiyet devam ediyor mu teşekkürler..

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, KOSGEB desteklerinden yararlanabilirsiniz. Muafiyet şartlarını karşıladığınız takdir de vergiden muaf olabilirsiniz. Muafiyet için ayrı bir başvuru yapmanız gerekmiyor fakat bu konuda bağlı olduğunuz Vergi Dairesine danışmanızı da öneriyoruz.

  2. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, devir işlemleri yoluyla da kurulum yaptığınız takdirde destek alabilmeniz mümkün olmaktadır.

 11. Hasan dedi ki:

  Merhaba,
  Acaba bu konuda mevcut başka bir şirkette çalışarak ki dışarıdan işte yapan biriyim, şirket kurabilme ihtimalimiz yok mudur?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, ilk kez vergi mükellefi olup diğer şartları sağlayan herkes muafiyetten yararlanabiliyor. Fakat şirket kurarsanız mevcut sigortalı işinizden Bağkur’a bağlanmanız gerekecek ve tacir sayılacaksınız. Ancak kuracağınız işletmeye ortak olursanız, mevcut durumda şirket kurabilmeniz mümkün olur. Yine de bu konuda detaylı bir bilgimiz bulunmadığından bir meslek uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

   (Kullandığımız Disqus, yorumunuzu bir şekilde ‘Spam’ olarak işaretlemiş. Bu nedenle yorumunuzu geç gördük ve geç cevaplamak zorunda kaldık.)

  2. Onur dedi ki:

   Merhabalar bu muafiyetten sadece basit usule tabi olanlar mi yararlaniyor.mesela ben eczaciyim ben yararlanamaz miyim? Teşekkurler.

  3. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, şartlara göre ilk kez vergi mükellefi olacak 29 yaşından küçük herkes muafiyetten yararlanabiliyor. Bahsettiğiniz şekilde bir kısıtlama yer almıyor.