İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

13.10.2021

İş kurmak üzere olan herkesin aklında hep aynı endişeler vuku bulur. Çoğu zaman girişimciler işlerinde başarılı olup, olamayacağı konusunda tereddütte düşer. Bu konuda sizi cesaretlendirecek ve aynı zamanda işinizi kurarken doğru adımlar atmanızı sağlayacak bazı detaylardan bahsetmek istiyorum.

Bahsedeceğim detaylar eminim ki, sizlere fikir vereceği gibi patron olmanız içinde etkin ve faydalı bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.

İş Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşinizi kurarken hatta kurma aşamasında dikkat etmeniz gereken detayları 5 başlık altında sıraladım.

1. Emin Misiniz, Son Kararınız Mı?

Kuracağınız iş hayallerinizi süslüyorsa ve hayalinizdeki işse; “tamam budur, eminim ve son kararım” diyorsanız, harika! Hemen vakit kaybetmeden diğer başlığa geçin. Eğer, hayalinizdeki işi yapmayacaksanız, durup bir kere daha düşünün.

Çoğu insan hayalindeki işi yapmadığı için işinde mutsuz. Yaşadığı mutsuzluk ise işine doğal olarak da performansına yansıyor. Kimse mutlu olmadığı bir işte verimli olamaz. Bu sebeple hayalinizdeki işi yapın. Bu madde diğer tüm yazacaklarımdan çok daha önemli.

Bu konuda daha detaylı fikirler için şuradaki yazıya bakabilirsiniz.

2. Fizibilite Çalışması Yaptınız Mı? Yapın.

İşinizi kuracağınız pazarı önceden araştırarak daha isabetli adımlar atabilmeniz mümkündür. Türkçede yapılabilirlik olarak bilinen fizibilite çoğu zaman iş kurarken yanlış kararlar almanıza engel olur. Basit bir fizibilite çalışması yapmak için profesyonel yetkinliklere sahip olmanız gerekmiyor.

Örneğin, bir Pet Shop işi kuracağınızı düşünelim. İş kuracağınız bölgede başka Pet Shop var mı, varsa; ürünlerinde çeşitlilik sunuyor mu, ürünleri ne kadara satıyor, bölgede evcil hayvan sahibi kaç kişi yaşıyor ya da satacağınız ürünlere talep olacak mı, işinizi kuracağınız bölgedeki genel sosyal ve ekonomik sınıf nasıl gibi basit sorulara cevap bularak etkili pazar araştırması yapmanız mümkün. Daha sonra işinize göre; iş gücü, ulaşım imkanları, bölgenin gelişme potansiyeli, tedarikçi yakınlığı gibi faktörleri de araştırmanıza katabilirsiniz.

Mesela, manav açmayı düşünüyorsanız sebze meyve haline yakın olmanız, müşterilerinize taze ürünler sunmanız açısından faydalı olacaktır. Veya iş gücü ağırlıklı bir iş kuracaksanız iş gücü potansiyeli yüksek olan bölgelerde işinizi kurmanız daha mantıklı olacaktır. Pazar araştırmanızı detaylı fizibilite örneklerine göre yapabileceğiniz gibi iş planı bazında da yapabilirsiniz.

3. Öz sermayenizle Başlayın

İşinizi kurabilecek kadar sermayeniz varsa bu iş sandığınızdan daha teferruatsız olacak demektir. Öz sermayeyle işe başlamak borçlanarak başlamaktan daha kolay ve stressizdir.

Neden mi? Bir alt başlığa bakın.

4. Yatırımınızın Geri Dönüş Süresini Hesaplayın

İş kurmak da bir çeşit yatırımdır. Peki, yatırımınızın geri dönüş süresini hesapladınız mı? Eğer, hesaplama yapmadıysanız, hesaplayın. Çünkü, işinizi para kazanmak için kuruyorsunuz, işinizi kurarken birçok masrafınız olacak bu masrafları en kısa sürede çıkarmanız gerekecektir. Hatta üst başlıkta belirttiğim gibi öz sermaye değil de borçlanma yoluyla işinizi kurduysanız, borçlarınızın vadesi yaklaşırken büyük stres altına girebilirsiniz. Yaşayacağınız stres durumu da işinize pek olumlu yansımayacaktır.

Bu nedenle yatırımınızın yani işinizin geri dönüş süresini iyi hesaplayın.

Sermaye sıkıntısı çekiyorsanız KOSGEB gibi kuruluşların verdiği hibe veya faizsiz kredi desteklerini araştırmanızı tavsiye edebilirim.

5. Sermaye ve Kâr Oranını İyi Karşılaştırın

Sermaye ve kâr oranlarının karşılaştırmanız, işinizin geri dönüşünün olumlu veya olumsuz olacağını ortaya koyacaktır. İşinizde başarılı olabilmeniz için ilk etapta elde edeceğiniz kârların sermayenizi karşılaması, eşitlemesi ve daha yüksek kâr potansiyeline sahip olması gerekir. Bu sebeple kurulum sermayenize belirli dönem giderlerinizi de ekleyerek, elde edeceğiniz kâr oranını hesaplamanız ve gelecek süreçlerde bunu göz önünde bulundurmanız önemlidir.

6. Kelle Avcısı Olmaya Hazır Mısınız?

İş dünyasında hep tartışılan bir konudur: “Patron mu işletmeyi sırtında taşımalı yoksa çalışanlar mı?” bana göre her ikisi de. Patron kadar çalışanlarda bir işletmenin geleceği ve sürdürebilirliği için önemlidir. İşinizi kurmadan önce görev vereceğiniz çalışanların hangi yeterliliklere sahip olması gerektiğini belirleyin ve bu noktalara göre adaylar bulun. Çalışanlar ne kadar istekli ve yetkin olursa işletme performansınızda aynı ölçüde yüksek olacaktır. Çalışan seçiminizi bu nedenle iyi yapın.

Bu yazıda iş kurarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylardan bahsettim. Sizlerde bir şeyler eklemek isterseniz, yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. tuna dedi ki:

  Bende işimi kurmak istiyorum. Fikirler güzel oluyor

 2. Yağız dedi ki:

  Ya herşey güzel ama benim endişeliyim çevremde iş yok diyorlar bizim burda özel bir hastane vardı iflas etmiş üstüste gelince korkuyorum. Yapmadığım çalışma kalmadı ne tavsiye edersiniz fikirlerinizi bekliyorum

  1. Ali Can dedi ki:

   Arkadaşım sen niye korkuyon ki böyle şeylerden araştırmanı yap işini kur. Piyasanın durumu önemli ama o kadar vahim bir durum yok. Ne iş yapacağını bilmiyorum ama iyice araştır dediğine göre çalışma yapmışsında zaten az çok riskler önündedir. Korkma hiç

  2. Fatih dedi ki:

   Hiç endişelenme işinin bütün detaylarını düşün yaz oluru varsa yolunda devam et.

  3. koray dedi ki:

   bende aynı ikilemlerde kalmıştım eğer okuyorsan arkadaşın dediği gibi piyasayı ölç biç planını hazırla işini kur. girişimci cesut olur korkma

 3. şafak dedi ki:

  iş kurmak isteyenlerin gerçekten dikkat etmesi gereken önemli noktalar. yazı için teşekkürler.

 4. Selami dedi ki:

  çok güzel yazı olmuş. bilinçsizce iş kurmak yanlış en azından bu gibi tavsiyelere kulak asmak gerekiyor.

 5. Rıza Danışman dedi ki:

  Kosgeb yeterli gelmiyor devletin girişimcilere bu konuda daha fazla destek olması gerekli. Yazı güzel harekete geçirici.

 6. Berk Bolat dedi ki:

  En önemlisi pazar araştırması başlangıç için mutlaka yapılmalı. Süper öneriler.

 7. sıtkı erdoğan dedi ki:

  Yazı için şahsım adına teşekkürü borç biliyorum. Uzun zamandır işimi kurmak için planlar yapıyorum içimdeki tek korku ya olmazsa ya yapamazsam ya zorda kalırsam ne yaparım nasıl başlamalıyım diye kendimi kemirmekle geçiyor. Yazı bi nebze olsun cesaretlendirdi. Saygılar