Girişim

Masa oyunu Kickstarter’da 19 dakikada 1 milyon dolar topladı

Kingdom Death: Monster 1.5 adlı masa oyunu, ünlü kitlesel fonlama sitesi Kickstarter‘da 20 dakikadan az sürede 1 milyon dolar toplayarak rekor kırdı. Proje katılım toplamaya Black Friday’den sonraki gün olan Şükran Günü’nde başladı ve çok kısa sürede inanılmaz sonuçlara ulaştı.

Proje, 7 haneli rakamlara şu ana kadarki tüm projelerden daha hızlı ulaştı. Önceki rekor Peeble Time adlı akıl saate aitti. Peeble Time, milyon dolar düzeyine 49 dakikada ulaşmıştı.

New Yorklu Adam Poots tarafından yaratılan Kingdom Death: Monster 1.5 adlı şu ana kadar 13 bine yakın destekçiden $6,855,102 topladı ve Kickstarter kampanyasının bitmesine halen bir aydan fazla süre var. Masa oyunlarında genelde en yüksek fonu toplama rekor ise 8,8 milyon dolarla başka bir fantastik masa oyunu olan Exploding Kittens’a ait.

Çoğu alanda olduğu gibi masa oyunlarında da Kickstarter çok önemli bir fon kaynağı.

Kickstarter oyunlar departmanının başkanı Luke Crane bu konuda şöyle diyor: “Kickstarter bu tarz projeleri olanlara büyük bir hizmet sunuyor. Burada doğrudan oyun yaratıcılarıyla iletişim kurabiliyor, coşkulu topluluğun bir parçası olabiliyor ve fonlama yaparak projeye destek olabiliyorsunuz. Özellikle masa üstü oyunlar için Kickstarter fanlar ile yaratıcı ve bağımsız oyun yaratıcılarının buluşma noktası oldu.”

Bu oyun, Poots’un, Kickstarter’daki ilk projesi değil. 2009’da da Kickstarter’daki Forsaker adlı bir oyun figürü için de kampanya başlatmış ve 28 destekçiden 1,741 dolar gibi mütevazı bir miktar toplayabilmişti.

Oyunun yaratıcısı Kingdom Death’i detay ve zanaata odaklanılmış butik bir oyun olarak tarif ediyor. Kickstarter’a göre oyunun konusu kâbusumsu bir korku dünyasında hayatta kalmak üzerine. Oyunda hayatta kalmaya çalışanlar tuhaf ve korkunç yaratılarak karşı yaşam mücadelesi veriyor.

Oyunun gördüğü ilgide figürlerin oldukça seksi olmasının da etkili olduğu söyleniyor. Poots bu konuda gelen eleştirilere oyunun çocukları hedef almadığını söyleyerek cevap veriyor ve 60 ve 70’li yılların ünlü sanat çalışmalarından ilham aldığını söylüyor.

Bakalım oyun, kendi alanında toplamda da Kickstarter rekorunu kırabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu