Yandex ve Arama Motoru Optimizasyonu

14.10.2021

Yandex, Rusya’nın en büyük internet arama motorudur. İstatistiksel kayıtlara göre Rusya’da %62 pazar payına sahiptir. Yandex’in 20 Eylül 2011 tarihinde yandex.com.tr üzerinden Türkçe arama hizmeti sunmasıyla birlikte resmi olarak Türkiye arama motoru pazarına yeni bir rakip daha katılmış oldu.

Rus arama motorunun Türkiye’ye gelişinden bugüne kadar Yandex şirketi pazar payını ülkemizde her geçen gün artırarak yoluna devam etti. Türk internet kullanıcıları tarafından kısa sürede sevilen ve benimsenen Yandex, artık yeni bir pazarlama kapası olarak karşımıza çıkmaya başladı. Haliyle, web sitelerimizi yalnızca bilinen arama motoruna değil, Yandex’e göre de revize etmemiz gereklilik oldu.

Bu yazıda sizlere Yandex ve SEO hakkında neler yapılması gerektiğini daha net bir anlamda ise Yandex’in web sitelerinden beklentileri ve arama sonuçlarının hangi algoritmalara göre sıralandığını anlatmaya çalışacağım.

Yandex Sitelerden Ne İstiyor?

Yandex, ana görevini “sorulara cevap vermek” olarak tanımlıyor. Sitelerinizi Yandex’e optimize etmek için farklı yollar bulunuyor. Örneğin, sitelerinizi daha bilgilendirici, ilginç ve kullanımı rahat yapabilirsiniz, bu durum kullanıcı memnuniyetini artıracaktır. Yandex kendi tanımıyla kullanıcı memnuniyetinin artmasını “sitenin hak ettiği popülerlik ve arama sonuçlarında yüksek bir pozisyon” ile kazanç sağlayacağını belirtiyor.

Farklı bir yaklaşımdan bakacak olursak, diğer tüm arama motorları gibi kullanıcı memnuniyetine odaklı Yandex, her türlü hile konusunda titiz davranıyor. Optimizasyonu yapay yöntemler yardımıyla kısaca arama motorunu yanıltarak yapabilirsiniz. Ancak, algoritma formülü sürekli değişiyor ve gelişiyor. En nihayetinde site hak ettiği yere dönüş yapıyor. Bu durum arama motorunun siteye olan güvenini kalıcı olarak etkiliyor.

Yandex’in algoritmasında yer alan en önemli özelliklerden biri şu: kullanıcılar bir sayfayı ziyaret ediyor ve aradığını bulamadığında çıkış yapıyor, daha sora Yandex Bot bu siteyi tekrar ziyaret ediyor ve ilgisiz anahtar kelimeler raslandığında bahsi geçen site sıralamadan çıkartılıyor. Bu demek oluyor ki, kullanıcı “Yandex SEO” terimini aradığında ilgisiz bir arama sonucuna yönlendirildiğinde Yandex bunu fark ederek hemen sıralama değişikliği yapıyor. Kısacası, anahtar kelimelerinizi içeriğinize odaklı bir şekilde seçmeniz önem arz ediyor. Sonuç olarak, yapay optimizasyon istenilen sonucu hiçbir sonucu vermiyor.

Yandex’in kendi açıklamalarına göre sitelerden istediği 3 asgari istek bulunuyor. Bunlar;

 • çekici bir tasarım oluşturmak,
 • arayüzlerin kullanılabilirliğini arttırmak,
 • yararlı bilgiler içeren bir site.

Yandex SEO’da Temel İlkeler

 • Orijinal içerik veya hizmet ile siteleri oluşturun. Kopyalama yapmayın. Zaten Yandex, Orijinal metinlere özel bir destek veriyor. Yandex’in orjinal metinlere verdiği destekle ilgili detaylı bilgileri buradan görebilirsiniz.
 • Bir arama motoru olmasaydı kullanıcıları nasıl sitenizde tutabilirdiniz ya da onların tekrar sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirdiniz? Her zaman, arama motorunu değil, kullanıcıları düşünün.
 • Sitenizde kullanıcılar için yararlı içerikler oluşturun.
 • Tasarımı her zaman ön planda tutun. Kullanışlı bir ve sade bir tasarım önemlidir.
 • Dürüst olun. Sitenizde “Gizleme” kodları kullanmayın. Bir bağlantı ya da metini görünmez yapmayın.
 • Otomatik olarak oluşturulan (anlamsız) metinler oluşturmayın.
 • Pop-up dahil agresif promosyon hizmetleri kullanmaktan kaçının.
 • Yandex, dış bağlantıları “arama motorunu yanıltmak” şeklinde tanımladığından kullanmamanız gerekiyor. Fakat, örneğin herhangi bir markayla ilgili yazı yazdınız ve markanın web sitesine o yazı içersinden dış bağlantı verdiğiniz, Yandex bunu ilgili bir bağlantı olarak algılayacağı için bu sorun teşkil etmiyor.
 • Yönlendirme bağlantıları kullanmayın. Eğer bir yönlendirme yapacaksınız bağlantı olarak verin ve kullanıcılar için bir açıklama yerleştirin, siz yönlendirmeyin. Bırakın kullanıcı istiyorsa kendi yönlensin.

Yandex’in SEO Bağlantıları Konusundaki Tutumu

Yandex, birçok arama motoru gibi bağlantı alım-satımı konusunda mücadele halinde. Ziyaretçilere yardımcı olmak amacıyla yerleştirilen bağlantıları takdir ettiklerini ancak, bu bağlantıların arama sıralamalarını etkilediği için desteklenmediklerini belirtiyorlar. Bu sebeple başka sitelerden bağlantı alımı ve satımı yapmamanızı tavsiye ediyorum. Öyle ki, Yandex bağlantı alımı ve satımı yapan siterin fark edilmesi halinde sıralamasının olumsuz sonuçlanacağını belirtiyor.

Yandex SEO’da Görsel Kullanımı

Yandex, web sitelerinde ölçülü olarak grafik/görsel kullanımı destekliyor. Bu konuda görsellerin bir ALT etiketine sahip olması gerektiğini önemle vurguluyor.

 • Görsel arama sıralamasını iyileştirmek için birkaç ipucu:
 • Görüntüleri mümkün olduğu kadar içeriğe paylaştırın. Yani alt alta ya da toplu bir halde vermeyin. (Makaleler için)
 • Görüntülerin dosya isimleri anlamlı olsun. (123456789.jpg yerine yandex-seo.jpg şeklinde)
 • Bir görsele bağlantı veriyorsanız anlamlı bir açıklaması olmalı.

Yandex ile Meta Açıklamaları ve Kullanım

Meta açıklaması, arama motoru sonuçlarında sitenizin tanıtımı için gereklidir. Genel anlamda meta açıklamaları arama sonuçlarında anahtar kelime başlıklarının altında bulunan yaklaşık 156 karakterlik açıklamalardır.

Meta açıklamaları hakkında öneriler:

 • Meta açıklamaları az önce söylediğim gibi birkaç kelimeyle kısa olması değil, aksine içeriğin açıklanmasıdır. Mutlaka, her sayfanıza ait farklı bir meta açıklaması girmelisiniz.
 • Meta açıklamaları; reklam sloganları, istismarlık içeren anahtar kelime öbekleri olmadan doğru hizalanmış cümleler ile oluşturulmalıdır.
 • Meta açıklamaları aynı zamanda özlü ve bilgilendirici olmalıdır. Birkaç cümle içinde ana belgenin özünü ifade etmeyi deneyebilirsiniz.
 • İçerik meta etiketi sayfanın mevcut durumunu yansıtmalı ve içerik ile alakalı olmalıdır.
 • Meta açıklamaları içerik diliyle eşleşmelidir. Örneğin, Türkçe bir içeriğin meta açıklaması Türkçe olarak yapılmalıdır.
YORUMLAR

 1. Yandekseo dedi ki:

  Yandex ve SEO konusunda söylenebilecek pek fazla bir şey yok. Yukarıda detaylarıya açıklanmış. Özellikle Isotr Petrovic isimli arkadaş söylemiş yandex pazarlama üzerine kurulu bir arama motoru. Rusça konusunda harika ama Türkçe’de biraz daha çaba göstermeleri gerekiyor diye düşünüyorum. Ben Google’dan aldıgım doygun sonuçlara Yandex ile ulaşamıyorum.

 2. Isotr Petrovic dedi ki:

  Yandex’in seo konusunda çok önemli bir detayı var. Bakın örnek olarak bu yazının başlığını Google’da arattığımda 3. sırada çıkıyor. Yandex’in ilk 3 sayfasında ise yok. Ücretli olarak Yandex arama motoru optimizasyonu hizmeti sunan danışmanların ilk yaptığı şey yerel pazarlanmaya odaklanmak. Yandex pazarlama üzerine kurulu bir arama motoru. Örnek veriyorum eğer siz Moskova’da bir şirket iseniz yerele göre seo çalışması yapmanız gerekiyor. Bu sebepledir ki, Rusya’da yerel dizinler önemlidir. Yandex Rusça odaklı olarak çok iyi çalışıyor ama Türkçe’ye alışamadıklarını düşünüyorum.

 3. Amirav dedi ki:

  Bu arada bir ekleme daha yapmak istiyorum. Yandex Rusya’nın yanı sıra online aramalarda Sovyet ülkeleri arasında büyük ilgi görüyor. Ukrayna, Belarus ve Kazakistan internet aramalarında %40 civarında bir paya sahip. Ek bilgi olarak Ermenistan, Azerbaycan gibi ülkelerde ise %10’luk bir payı var. Yani Türkiye’den daha yüksek.

 4. Amirav dedi ki:

  Daha nesini anlamıyorsunuz. Yazı çok uzun olmuş. SEO’nun değişmez formülü: [Kalite x (İçerik + Tasarım)]

 5. Masum Robot dedi ki:

  Aslında burada anlatılanların bir çoğu yandex e özel değil. Tüm arama motorları için gereken SEO optimizasyonları. Faydalı bilgiler.

  1. seo dedi ki:

   Okuduğumda aynı düşüncelere sahiptim. SEO konusunda Google’da önemli sıralamalardayım lakin Yandex’e bakılırsa aynı istekleri talep ettiği halde istediğim sonuçları alamıyorum. Birisi çıkıp daha net taktikler vermeli. Yanlış anlamayın yazınızı oldukça değerli ve önemli buldum.

 6. netkyur dedi ki:

  Rusça kaynakların hepsinde yaca.yandex’e site ekleyin diyor. Az önce bir adet e-ticaret sitemi ekledim ve yaklaşık olarak 3 aylık bir değerleme sürecinde olacağı belirtiliyor. Açıklamayı Rusça olarak yazdım. Sonuç iletisi şöyle oldu: Teklifiniz için, teşekkür ederiz. Lütfen dikkat: Biz dizine web sitenizin tanıtımının kesin olarak ekleneceğini garanti edemiyoruz.

  Uygulamalar için ortalama işlem süresi 3 aydır. Şu anda site kabul edilemez bu nedenle bu dönemden sonra site dizinde görünmüyorsa. Sizin uygulama veritabanında kalır. Editör daha sonraki bir tarihte onu kontrol edebilir.

  Yandex Katalog hizmetinin seo’ya katkısı olduğu belirtiliyor.

 7. Seo dedi ki:

  Yandex’in Türkiye için önemini artırdığını düşünmüyorum. Google hala bu ülkede açık ara önde. Tabi yinede siteleri yandex’e de bir an önce adapte etmeli. O kadar kaynak okumama rağmen ben yandex’in seo olayını çözebilmiş değilim.

 8. Rasim Uçar dedi ki:

  Yandex ve arama motoru optimizasyonu konusunda güzel bir başlangıç rehberi niteliğinde olmuş. İzniniz olursa bende birkaç ekleme yapmak istiyorum. Bunlardan ilki Yandex’in faviconlara verdiği önem. Her web sitesi Yandex SEO’ya başlamadan evvel faviconlarını eklemeli ve güncellemelidir. Bu rus arama motoru buna önem veriyor. Ayrıca web site sahiplerinin kesinlikle Yandex.Webmaster servisine kayıtlı olması gerekiyor. Son olarakta ‘Yandex Spravochnik’ hizmetini kullarak sosyal ağlarınızı arama motoruna bağlamayı unutmayın. Yanlışım varsa yorumumu güncelleyebilirsiniz.