Bitcoin neden düşüyor, neden yükseliyor?

21.01.2022

Kripto para birimi Bitcoin fiyatlarının düşmesinin ya da yükselmesinin en temel nedenleri arz ve talep yasası ve ek faktörler ile açıklanabilir. Bunu tıpkı hisse senetlerine benzetebilirsiniz, zira bitcoin fiyatlarındaki artış ve azalışın işleyişi de hisse senetleri ile neredeyse aynıdır.

Arz- talep yasası ve ek faktörler neyi ifade ediyor, anlaşılabilir bir şekilde açıklayalım.

Arz ve Talep

Bitcoin fiyatlarının değişmesinde en büyük faktörü arz ve talep oluşturur. Başka bir deyişle, bu varlıkta fiyat sadece piyasa katılımcılarının ödemeye istekli oldukları fiyatlarla belirlenir.

Örneğin, piyasadaki daha fazla insan bitcoin satın almak istiyorsa, fiyat (değer) artacaktır. Daha fazla insan bitcoin satmak istiyorsa da fiyat düşecektir. Bu insanların alım satım kararları da aşağıdaki ek faktörlere göre şekillenmektedir.

Ek Faktörler

Arz ve talep, bitcoin fiyatlarının değişikliğe uğramasındaki en önemli nedendir, ancak bazı ek faktörler arz ve talebi etkileyerek bu kripto paranın fiyatını aşağıya ya da yukarıya çekmektedir.

Küresel olaylar, yerel ve küresel ekonomi dışındaki gelişmelerin dışında kalan bu ek faktörler, tamamıyla bitcoin’in yarattığı özel gelişmelerden kaynaklanmaktadır.

Bu özel gelişmeleri bazı örneklerle açıklamak mümkün.

Örneğin, bir zamanlar bitcoin alım satımına aracılık eden Mt. Gox isimli aracı kuruluşun siber saldırıya uğrayarak iflas ettiğini açıklaması kripto paranın fiyatını büyük ölçüde düşürmüştü.

Bir başka örnek olarak da yasal gelişmeler gösterilebilir. Mesela, Avustralya’nın bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanımasına ilişkin çıkan bazı haberler, fiyatların yükselmesini sağlamıştı.

Buradan, büyük çaptaki olumlu gelişmelerin bitcoin fiyatlarını olumlu, olumsuz gelişmelerin ise fiyatları olumsuz etkilediği çıkarımını yapabiliriz.

Bitcoin o denli tuhaf bir varlık ki fiyatını hemen her şey aşağı ya da yukarı yönlü hızla değiştirebiliyor. Elbette, her haberin veya her gelişmenin fiyatlarda düşürücü ve artıcı etkiye sahip olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Bu sebeple, bitcoin’e yönelik çıkan tüm olumlu veyahut olumsuz gelişmelerin dikkatle izlenmesi, farklı bir değişle; ne olup bittiğinin, ortaya çıkan gelişmenin nereye varacağının iyice anlaşılması ve bunun ardından harekete geçilmesi şu anda en ideal tercih olacaktır.

YORUMLAR

 1. Gökhan dedi ki:

  Bitcoin için yazılmış ama bütün kripto paralar için geçerlidir arz talep etkisi. Normal bir menkul kıymet emtia olsa yorumlamak daha kolay olurdu lakin bitcoin için durum ziyadesiyle farklı. Resmen psikolojik bir şey değeri. Nüfuzu yüksek birkaç kişi çıkıp güzel konuşunca fiyat yükseliyor aksine kötü şeyler söylendiğinde fiyat düşüyor. İyice izlemek lazım. İlla bu yola girdiyseniz de panik yapmamayı öğrenin.

 2. korhan dedi ki:

  Futures işlemlerle düşüşe geçer diyenler olmuştu, öyle olmadığını gördük. Litecoin yazısında söyledim, ben litecoin gibi diğer kripto para birimlerine yatırım yapıyorum lakin dikkat çekmek istediğim bir konuda var. Bitcoin fiyatı dedikleri gibi 2018’i 40 bin dolarla kapatabilir. Piyasada balina olarak bildiğimiz Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler bitcoinin futures işlemlere girmesi için büyük çaba göstermişler. CNBC’de haberleri var. Bu herifler bitcoini altın gibi görüyor hatta “Gold 2.0” diye tabir ediyorlar. Uzun uzadıya yazamayacağım ama bir açın bakın derim. “Altın 2.0” dedikleri şeyin içi çok dolu. Yani daha çok ekmek çıkacak btc’den. Gelişmeleri sürekli takip edin.

 3. Neeidy dedi ki:

  Gün itibari ile 1 bitcoin değeri 64 bin TL, sizce daha yükselir mi?

 4. Hedgeci dedi ki:

  Bilmeyenler için hisse senetleri örneği güzel olmuş. Büyük bir hacim satılırsa, fiyat düşer. Büyük bir hacim satın alınırsa, fiyat artar. Bitcoin fiyatlarının düşmesi ve yükselmesi sadece bundan kaynaklamıyor tabi. Örnekler yetersiz olabilir. Siber saldırı olaylarının normalde fiyatları düşürmesi gerekirdi ama düşmedi. NiceHash siber saldırıya uğradışı açıkladı satıp kaçan olmadı. Şuanda gerçekten bircoin acayip bir varlık. Fiyatını ne yükseltiyor ne düşürüyor emin olamıyoruz.

 5. Anonim dedi ki:

  1 btc 2018de 10k usdyi geçebilir. Hala yatırım yapmak için geç kalmadınız

 6. Vehbi dedi ki:

  Yaşananları görmek için sabırsızlanıyorum demiş ya yazar arkadaş. Bitcoin’i takip ediyordur umarım. Bu yazıyı ben yazmış olsaydım finans yazarlığını falan bırakmıştım. Utanırdım başka bir yazı daha yazmaya. Bir de işin ayrı bir boyutu var kaç kişi bu yazıyı okuda da bitcoin almaktan vazgeçti acaba. Oralarda rahat mısın eray kardeş?

 7. Everybody Lies dedi ki:

  Bu yazıyı yazan arkadaş balon oldu bence. Şuan dönüp bu yazıyı okuduğunda aklına gelen ilk şey:” Keşke evimi, arabamı satıp BTC ye yatırsaydım” olmuştur…:))

 8. ertugrul dedi ki:

  bitcoin bu gün itibariyle 19950 tl yi gördü… düşecek patlayacak diyenlere selam olsun. elin veledleri milyarder

 9. Polo dedi ki:

  Bu yazıyı okuyanlara sesleniyorum! Bitcoin yükselir. Kim ne derse desin araştırın. Her okuduğunuza inanmayın.

 10. ALİ dedi ki:

  Bitcoinleri satmış bunu yazıyor inanmayın bitcoin yükselecek adımı unutmayın. Almayan pişman olacak

 11. Gökhan dedi ki:

  Bitcoin pahalı yoksa alırım birde ne olacağı belli değil alınca nerede duruyor ne oluyor bilmiyorum. Çözemedim bitcoini.

 12. chayne dedi ki:

  balon olduğu kısmına katılmıyorum.