En İyi 10 Mobil Mesajlaşma Uygulaması

14.10.2021

GSM operatörlerinin SMS’lerine karşılık rekabeti iyice arttıran mobil mesajlaşma uygulamaları artık kendi aralarında da rekabet eder hale geldiler.

400 milyona yakın aktif kullanıcısı bulunan Whatsapp, hala en çok bilinen ve kullanılan mobil iletişim uygulaması fakat tek ve eşsiz değil.

Mobil mesajlaşma ve arama uygulamalarında iletişim internet üzerinden sağlanır ve bu uygulamalar bir veri planı kullanımı gerektirir. İnternetin daha ucuz ve kolay erişilebilir olması sayesinde mobil iletişim uygulamaları GSM faturalarımızı azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu uygulamaları kullanarak iletişim ihtiyaçlarımızdan tasarruf yapabilmemiz mümkün.

Çoğu mobil iletişim uygulaması metin mesajlaşmalarının yanı sıra sesli arama ve görüntülü arama gibi özellikler de sunmaktadır.

Bu yazıda en popüler 10 mobil iletişim uygulamasının listesini bulacaksınız, uygulamaları kullanmaya başlamak için telefonunuzdaki uygulama mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

Whatsapp

Whatsapp

Whatsapp

Yayın olarak kullanılan Whatsapp uygulamasıyla mesajlarınızı yazı, video, ses ve fotoğraf olarak gönderebilirsiniz. Üstelik sesli arama yapabilmeniz de mümkün. Whatsapp’ın dünya genelinde yaklaşık 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Line

Line

Line

Naver Corp. tarafından Japonya’da geliştirilen bu uygulama Japonya ve Güney Kore’nin en iyi mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Line, ücretsiz sesli aramalar ve arkadaşlarınızla anında mesajlaşmaya ek olarak, çizgi mesajlar uygulamasıyla sizlere farklı iletiler yaratma olanağı sunuyor.

Uygulama neredeyse tüm akıllı telefon modellerini destekliyor. Line’ı bilgisayarınız üzerinden de kullanabilirsiniz.

Viber

Viber

Viber

Mesajlaşmanın dışında kullanıcılarına WiFi ya da bir mobil veri planı üzerinden sesli arama olanağı sağlayan Viber, kullanımı kolay uygulamalardan biridir. Özellikle yurtdışı aramalarında WiFi üzerinden kullanım yapmanız gayet ekonomik olacaktır. Bu özelliğinin dışında elbette; text mesaj, fotoğraf, ses kaydı gibi iletileride arkadaşlarınızla paylaşıyor olabileceksiniz.

Viber; iPhone, Adroid, Windows Phone ve Blackberry işletim sistemlerini destekliyor.

Telegram

Telegram

Telegram

Kolay bir kullanım ara yüzene sahip olan Telegram uygulaması hiç bir veri akışını paylaşmaması sebebiyle dünyada popüler olmayı başardı. Ülkemizde ve dünyada birçok siyasi kişilik gizlilik açısından bu mesajlaşma uygulamasını kullanıyor.

WeChat

Wechat

Wechat

Özellikle Çin’de fazlaca yaygın olan WeChat üzerinden text mesajlar, multimedya paylaşımları yapabiliyorsunuz. Livechat özelliği ile gerçek bir telsiz şeklinde kullanabilecek uygulama olduğunu söylemek yanlış olmaz, mesela ses tuşuna bastığınız an karşınıza sesiniz gidiyor, bu normal ses göndermekten daha farklı bir durum.

Voxer

Voxer

Voxer

Voxer yaygın bir şekilde “walkie talkie” – “bas-konuş” uygulaması olarak biliniyor. Voxer, metin ve fotoğraf mesajlaşma olanakları da sağlıyor. Voxer kişisel kullanımlar için  ücretsiz. Android ve iOS cihazlar ile çalışabiliyor. Ayrıca iş sürümüde olan uygulamayı bir ücret karşılığında satın alıp daha fazla özellik ile kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı kullanabilmeniz için bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Skype

Skype

Skype

Mesajlaşma, görüntülü ve sesli arama özelliğine sahip Skype, dünyada sıkça kullanılan bir diğer mesajlaşma uygulaması.

Eğer bir alternatif arıyorsanız, aradığınız alternatif Skype olabilir.

Bip

Bip

Bip

GSM şirketi Turkcell’in sahibi olduğu mesajlaşma uygulaması Bip, son günlerde tercih edilen popüler iletişim uygulamalarından biri. Uygulama tüm GSM operatörü kullanıcılarına açık.

Uygulama üzerinden mesajlama seçeneğinin yanı sıra sesli ve görüntülü arama yapılabiliyor.

Facebook Messenger

Facebook Messenger

Facebook Messenger

Milyonlarca kullanıcısı sayesinde popüler hale gelmiş olan Facebook’un Messenger uygulamasını kullanarak Facebook arkadaşlarınızla mobil ortamda iletişime geçebiliyorsunuz. Facebook kullanıyorsanız, iyi bir alternatif olabilir.

Snapchat

Snapchat

Snapchat

Snapchat uygulamasını diğer mesajlaşma uygulamarından ayıran en önemli özelliği gönderdiğiniz mesajların -fotoğraf, yazı vs- kendini 10 saniye sonra imha etmesidir. Yani bir arkadaşınıza Snapchat ile bir mesaj iletiyorsanız o mesaj arkadaşınızın görmesinden 10 saniye sonra siliniyor ve asla kaydedilmiyor.

Son güncellemeyle HeyTell, MessageMe ve Talkatone uygulamaları listeden çıkarılmıştır.

YORUMLAR

 1. Doğan Güzel dedi ki:

  Bu uygulamalar güzel ama mesajlaşma uygulamaları için hala en iyi Whatsapp. Bunun haricinde Telegram da iyi ancak arkadaşlarım bunu kullanmıyor.

 2. Korefan7 dedi ki:

  Bence kakaotalk ta olmalıydı.. Kore’de yaygın bir chat uygulaması. Hatta bana göre whatsapptan iyi. Biraz daha kullanıcısı artsa whatsappa bin basar.
  Konuyla alakası yok ama burada da insanların ne kadar önyargılı olduklarını dile getirmek isterim. WeChat’e daha doğrusu kullanan Çinlilere hakaret etmişler, siz cahiller kötü deyimleri bir b*k sanıyorsunuz herhalde. Kız erkeğe, erkek kıza benziyorsa onların suçu değil. Yaratılışlarında var. Onlara gay deme hakkını size kimse vermiyor. Cidden bunu söyleyenler Cahil birer Aptal… İnsanlıktan yoksun türsüzler.

 3. kemal dedi ki:

  Kaç mobil mesajlaşma uygulaması kullandıysam da hiçbiri Whatsapp’ın yerini tutmuyor. Line yüklemiştim kullanamadım geri sildim. Hala Whastapp’ın alternatifi olduğunu düşünmüyorum farklı önerileriniz varsa merakla bekliyorum.

 4. Hüseyin L. dedi ki:

  Bana kalırsa en iyi mesajlaşma uygulaması tüm platformlarda olan Whatsapp. Hatta gelmiş geçmiş en iyi uygulama. Facebook’a satılmasının ardından bir alternatif arıyorum. Diğerleri pek de yanından geçebilecek gibi değil.

 5. Işıl Yetim dedi ki:

  Whatsapp’ta her güncelleme de sorun var. Bu güncelleme de ise yazı vs. hiçbir şey gitmiyor! Wifi olmadan çalışmıyor!..

 6. Onur Aydın dedi ki:

  Whatsapp uygulamasını tek geçerim.

 7. Sesli Not dedi ki:

  BBM var. Blackberry’nin uygulaması. WiFi’dan sesli aramanın yanı sıra mesaj, foto gönderimi gibi şeyler yapılabiliyor. Şimdi iPhone ve Android kullanıcılarıda kullanabilir diye biliyorum.

  1. Dinçer Doğan dedi ki:

   Blackberry’nin iflasından sonra…

  2. Büşra DOĞAN dedi ki:

   Yılların anısına tekrar yüklemiştim ama whatsapp silmiş süpürmüş bmm’i çoktan.

 8. Teknoloji Delisi dedi ki:

  Skype üzerinden anlık mesajlaşma, ücretsiz sesli çağrılar ve ücretsiz görüntülü çağrılar yapılabiliyor. Bildiğiniz bilgisayar versiyonunun mobil ve tablet için yapılmış olanı.

 9. Teknoloji Delisi dedi ki:

  Mesajlaşmanın yanı sıra müzik, fotoğraf, video dosyalarını ve hatta belgeleri kolayca Tictoc uygulamasıyla paylaşabilirsiniz. Android’de kullanılabiliyor, keyifli ve güzel bir uygulama.

 10. Aylin dedi ki:

  Tango programı var, arkadaşlarınız ve diğer sevdiğiniz insanlarla görüntülü konuşmalar yapabileceğiniz ücretsiz bir görüntülü sohbet programıdır. Android ve iPhone ile kullanılabiliyor.