Yılda 100 Bin Dolar Kazanan Youtube Fenomeni: Olga Kay

14.10.2021

Youtube‘da yayınlandığı videolarla günde binlerce dolar, yılda ise yaklaşık 100 Bin Dolar kazanan Olga Kay her şeyin göründüğü kadar eğlenceli olmadığından bahsediyor.

youtube-parakazan-olga-kay

Youtube, kurulduğu 2005 yılından itibaren internette yeni bir çağ başlattı. Broadcast YourselfKendin Yayınla– mottosuyla aslında en başından beri ne için oluşturulduğu ortadaydı. O zamanlar internet hızları şimdilerde olduğu gibi değildi. Hatta o zamanlar ülkemizde GSM operatörleri üzerinde 3G bile yoktu. İnternet hızını tahmin edersiniz. Günümüzde durum değişti, internet –mobil dahil– son derece hızlı Youtube gibi yüksek bant genişliği gerektiren servislerden kolayca yararlanabiliyoruz. Reklamverenlerin bakış açısı da değişti, yazılı yayınların çok daha ötesinde görsel yayıncılığın etkilerini internet üzerinden keşfettiler. Tam o sırada 2012 yılında, YouTube içerik üreticileri için gelirlerini paylaşacağını açıkladı.

Aynı yıl, şirket, videoların kalitesini artırmak için 100 içerik üreticisine 1 milyon dolardan fazla bir ödül verdi. Youtube, yaptığı yatırımlardan sonra içerik üreticelerine çok açık ve baştan çıkarıcı bir mesaj verdi: ‘Para kazanmak istiyorsan, Youtube’a gel’

Kaynak: The New York Times

Olga Kay, 31 yaşında, Youtube’da içerik üretiyor ve yılda yaklaşık 100 bin dolar kazanıyor

Youtube, başarılı olan içerik üreticilerine yalnızca ekonomik bir başarı getirmedi, aynı zamanda onlara dünyanın birçok ülkesinde şöhreti de getirdi. Bu içerik üreticilerinden biri olan Olga Kay ile röportaj yapan The New York Times, aslında Youtube’dan binlerce dolar kazanmanın o kadar da eğlenceli olmadığını ortaya çıkardı.

Röportajdan sizin için derlediklerimiz, yazımızın sonraki bölümünde…

YORUMLAR

  1. Youben dedi ki:

    Yurt dışında fenomen olmak kolay. Ben ABD’de yaşasam her gün kamera karşına geçsem hayatımı anlatsam fenomen olur youtube dan paraları götürürüm. Fakat bizim ülkemizde internet bile farklı işliyor. Gelen bilgiyi hemen alıp gitmek istiyor. Bu yazıya gelenlerin yazının hepsini okuduğunu bile düşünmüyorum.

  2. t. aslan dedi ki:

    yazar arkadaş öyle bi uslupla anlatmışki zannedersin
    Yılda 100 Bin Dolar Kazanan Youtube Fenomeni: Olga Kay’ın HAYAT DOLU DRAMI. Para kazanıyor ne var bunda abartmasın yok şöyle yok böyle.. her işin var zorluğu.