Youtube’dan Ayda 100 Bin Dolar Kazanıyorlar

21.01.2022

Para kazanmak dünya üzerinde yaşayan bazı insanlar için gerçekten oldukça kolay olabiliyor. Bugün ki yazıda Youtube videolarıyla kolayca ayda 100 bin dolar para kazanan iki küçük kız çocuğunun hikayesine tanık olacaksınız.

Para kazanmanın her iş alanına göre türlü zorlukları olabilir fakat bu hikayede işler pek de zor değil. Geleneksel medyayı hızla ele geçiren dijital medyanın en büyük silahlarından biri bana göre kesinlikle video paylaşım ağları. Gelir paylaşımı revizyonundan sonra Youtube’da zirvenin tepesinde.

Daha önce Youtube içerik oluşturucularının ne yapıp, nasıl videolardan para -para demek yanlış olacak servet- kazandıklarını dünyadan örneklerle öğrenmiştik. Hatta şurada kazanç üzerine tüyolar da verilmişti. Yerelde de kazananlar var, belki -şimdilik- servet kazanamıyorlar ama en azından hatırı sayılı miktarda para kazanabildiklerini biliyoruz.

Uzatmadan yazıya konu olan hikayeye geçeyim. Reklamverenler için sosyal video verileri hazırlayan OpenSlate‘e göre Gıda ve Yemek Pişirme alanında CharlisCraftyKitchen adlı Youtube kanalı, alanında en çok izlenenler arasında ilk sırada. Yine OpenSlate verilerine göre kanal aylık 29 milyona yakın görüntüleme alıyor ve kanal sahibi aylık 127 bin dolar gelir elde ediyor.

Buraya kadar her şey normal olabilir. Fakat kanalın sahibi Charli yalnızca 8 yaşında. Arada sırada 6 yaşındaki küçük kardeşiyle de videolar hazırlayan Charli, yaklaşık üç yıldır bu işi yapıyor.

İşte hikayenin ilgi çeken yanı da bu…

YORUMLAR

 1. Mustafa Turan dedi ki:

  100 bin dolar derken tam 300 bin türk lirası. Bu youtubede ne kadar saçmalayan insans varsa onlar kazanıyor parayı bilim teknoloji izleyen yok saçma bilgi video nerde onlar izleniyor ülkemizede öyle sanırdım yurtdışındada öyle demek ki.

 2. gülcan dedi ki:

  Bi kaç videolarını izledimde eğlenceli çocuklar yüzümde gülümsemeyle izledim tebrik etmek gerek :)

 3. samih dedi ki:

  bana mario oyununda seviye geçemeyen çocuğun videosunu hatırlarttı

 4. Buğra dedi ki:

  Kahve diyarı bayiliği almayı düşünüyorumda aylık bu kazancı görünce yemek tarifi kitabı almaya karar verdim

 5. turgay dedi ki:

  Babamdan bile fazla ciro yapıyorlar yıllık giderleri nedir bilemem gideri yoktur heralde :)
  ^egeden sa.

 6. Hasan Mutlu dedi ki:

  Helal olsun çocuklara.. çocuk 18 yaşına milyoner olarak girecek zaten şimdide milyoner benim anlamadığım parayı nasıl çekiyor 18 yaş sınırı yok mu youtubeda tahmin ettiğim kadaryla ailesi üzerine hesap açmış olabileceği