Testler

Finansal Okuryazarlığa Sahip Misiniz? Ne Kadar Bilgili Olduğunuzu Test Edin

Finansal ürün ve hizmetlerin tüketici tarafından tam olarak anlaşılması çok da kolay değildir. Bu ürün ve hizmetlerin görünmeyen, karışık tarafları çoğu zaman görünenden fazladır.

Finansal hizmetlerin doğasında bulunan risk ve getiri arasındaki ilişki, hizmeti sunan tarafından net bir şekilde açıklanmayabilir veya finansal hizmetin fiyatında açıkça gösterilmeyen masraf, ücret ve komisyonlar olabilir.

Finansal okuryazarlığa sahip olan bir tüketici, hizmeti sunan tarafın gerek risk gerekse de ücret, masraflar gibi açıkça belli etmediği her şeyin farkında olarak, daha doğru ve yerinde finansal kararlar verebilir.

Diğer yandan araştırmalara göre, finansal okuryazarlığa sahip tüketicilerin daha fazla tasarruf edebildiği ve daha doğru yatırım kararları alabildiği de ortaya çıkmaktadır. Finansal okuryazarlık, tüketicinin günlük finansal sorunlar karşısında da yeterli donanıma sahip olmasını sağlamaktadır. Tüm bunlar ve daha fazlası finansal okuryazarlığı son derece önemli kılmaktadır.

Sizin için burada 20 soruluk bir finansal okuryazarlık testi hazırladık. Testin sorularını dünyada kabul görmüş ve sıkça uygulanan birkaç finansal okuryazarlık testinden derledik.

Teste yer alan tek bir soru bile konuyla ilgili bilginizi birçok açıdan değerlendiriyor olacak. Hemen aşağıdan testi çözmeye başlayabilirsiniz.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Finansal Okuryazarlık Testi %%total%% sorudan %%score%% soruya doğru cevap verdiniz.

9 Yorum

  1. Dikkatli bir yatırımcı olarak bilirdim kendimi çözdüm 19 doğru çıktı. Bono sorusunu tübitak hazırlamış herhalde. Bu arada zor değil hızlı cevaplayınca biraz daha odaklanmak dikkat vermek gerekiyor.

  2. Bankacılık ve finans yeni mezun biri olarak 20’de 16 yaptım ve zamanında ne hata yapıyorsam o hata aklıma doğru olarak kazınmış. Kesinlikle güzel bir test gaza getirdi.

  3. Finansal okuyazarlık için hazırlanan bazı sorular epey basit geldi. Biraz aşağıda zor soruları görünce denge sağlandığını fark ettim. Güzel bir test olduğunu düşünüyorum. Sayfaya gelen herkesin vakit ayırıp testi cevaplamasını tavsiye ediyorum.

  4. Az önce testi yanıtladım. 20 soruda 19 doğru cevap vermiş biri olarak söylüyorum, test güzel hazırlanmış. Fakat “Bütçe ‘mevcut’ finansal durumu gösterir” gibi doğrudan bilgi değil de dikkat gerektiren sorular anlamsız kalmış. Neticede dikkat değil bilgi ölçülüyor. Bunun yerine bütçe nedir, neyi ifade eder gibi bir soru hazırlayıp doğru ve yanlış iki tanım vermeniz daha makul olurdu.

  5. Merhaba, Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim “Finansal Okuryazarlık” hakkında bitirme tezi hazırlıyorum. Bu hazırlamış olduğunuz finansal okuryazarlık testi hakkında sonuçları ve yorumları hangi aralığa göre belirlediğinizi öğrenmek istiyorum. Örn 20 sorudan 15’i doğru ise iyi bir bilgiye sahip olmakla beraber aynı zamanda bu bizi finansal okuryazar yazmaması gibi… Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

    1. Sn. Editör, Merhaba,
      Bana da aynı e-postayı gönderebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu