Bir Yatırımcı Olarak Risk Profilinizi Biliyor Musunuz? Testi Çözerek Öğrenebilirsiniz

13.10.2021

Yatırımcının en iyi yatırım stratejisini belirlemede ve hangi yatırımların kendisi için uygun olduğunu öğrenmesinde büyük rol oynayan risk toleransı, yatırımlara ilişkin risk kaldırabilme kapasitesinin bir göstergesidir.

Bazı sorulardan oluşan testlere yanıt verilerek öğrenilmesi mümkün olan risk toleransı, yatırımcıları Agresif, Dengeli veya Tutucu olarak üç farklı profile ayırır. Bunun temel amacı, yatırımcıların stres altına girmeden uzun süre boyunca rahat edeceği yatırım portföyleri oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

Aşağıdaki testi yanıtlamaya başlayarak risk profilinizi öğrenebilirsiniz.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Risk Profili %%personality%%
YORUMLAR

 1. Kemal dedi ki:

  Çok güzel bir test olmuş. İnternette buna benzer testler henüz yok. Diğer testlerinize de göz attım. Yatırım risk profili dışında dolu dünya test oluşturulabilir ve faydalı olur.

 2. Neme lazım dedi ki:

  Agresif diyor. Burada insanlar borsa aniden düştü ne yaparsın sorusuna daha fazla alırım, hiçbir şey almam beklerim hedef vadem önemli ayarında cevap verebilirler ama gerçekte öyle olmuyor o işler. Milleti gazlamayın.

 3. Sedat dedi ki:

  Dengeli yatırımcı diyor ama içimden hep farklı düşünmüşümdür. Yaptığım şeyler dengede olsa bile. İçimden geldiği gibi daha doğrusu yapmayı istediğim gibi testi tekrar çözünce agrasif yatırımcı çıkıyorum. Ben neyim?

 4. Hakan Yurt dedi ki:

  Agresif görünümlü tutucu bi yatırımcıyım. Sonuçlarda böyle çıkmadı tabi.

 5. hatip dedi ki:

  Açıkçası çok güzel olmuş. Sorular ve cevaplar biraz yuvarlama ama iyi fikir veriyor. Beklediğimden farklı bir sonuç çıkmadı. Kendimi iyi tanıyormuşum :)