Bir Yatırım Aracı Olarak: Likit Fonlar

Ülkemizde, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kendilerine fon kurma yetkisi verilen, özellikle banka gibi kurumlar, müşterilerden, yaptıkları bir sözleşme karşılığı ödünç para alırlar ve bu paraları fon adı verilen bir havuz da toplarlar. Havuzda toplanan bu paraların ne kadar vadeyle, hangi yatırım araçlarında değerlendirildiği konusu da fonun cinsini belirler.

Likit Fon Nedir?

A tipi fonlar olarak adlandırılan fonlar hisse senedi ağırlıklı fonlardır. B tipi likit fonlar olarak adlandırılan fonlar ise Likit Fonlardır.

Likit fon havuzunda toplanan bu paralar gecelik borç olarak hazineye verilir. Hazinede aldığı bu borcun karşılığında bankalara teminat olarak gecelik bono / tahvil verir. Kısacası Likit Fon, vadesine 180 günden az kalmış olan ve ortalama vade süreleri 45 günden fazla olmayan sermaye piyasası araçlarının oluşturduğu fonlardır.

Yatırım Olarak Likit Fonlar

Likit Fonlar da, mesai günlerinde 09.00-14.00 saatleri arasında, o günün belirlenen fiyatı üzerinden alım satım işlemi yapılır. Saat 14.00 ile bir sonraki günün fiyatının sisteme girildiği saat arasında ise o günkü fiyatlar üzerinden yalnızca geri satım işlemi yapılır. Ertesi günün fiyatının sisteme girildiği saat ile 24.00 arasında ise o günkü fiyatlar üzerinden fon geri satımı ve ertesi günün fiyatı üzerinden fon alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Likit Fon, B tipi fonlardan olup, likiditesi en yüksek sermaye piyasası araçlarından oluşan ve yatırımcıya en güzel gelir getiren fon’dur.

Likit Fon Getirisi

Likit fon ne kadar kazandırır sorusuna gelecek olursak, Likit Fon’ların gelirlerini fonun portföyünde bulunan devlet tahvili ve hazine bonosu gibi sabit getirili menkul kıymetlerin faiz gelirleri ile hisse senedi kâr payları ve fon portföyü için yapılan alım-satım sonucu elde edilen kârlar oluşturmaktadır. Likit Fon portföyü içerisinde bulunan menkul kıymetlerin piyasa değerlerinin yükselmesi de likit fon portföy değerinin artarak fon fiyatının yükselmesini ve yatırımcısının para kazanmasını sağlar.

Likit Fon’lara yatırım yaparken, diğer yatırım araçlarında da olduğu gibi belirli bir risk aldığınızı unutmayın. Çünkü fon’un portföy’ün de bulunan menkul kıymetlerin değeri artabileceği gibi düşebileceği içinde anaparanızın tamamını tek bir fon’da değil farklı fonlar da değerlendirirseniz riski de bölmüş olursunuz.

Ancak şunu da unutmayın, kural olarak yüksek kazanç edebilme için yüksek risk almanız gerekir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu