Yatırım

Yaklaşan Yeni Teknoloji Devrimi 5G’ye Nasıl Yatırım Yapılır?

Bugünlerde teknoloji baş döndüren bir hızla değişiyor. İlk bilgisayar, ilk cep telefonu ya da ilk arabayı hatırlayın.

Bugün her şey eskiye kıyasla çok farklı.

Örneğin, 1984 yılından kalma şu eski Motorola DynaTAC’e bir bakın. Ortalama 800 gram ağırlığında, 33 x 4.5 x 8.9 santimetre ölçülerindeki bu telefon, bir zamanlar 4.000 dolar fiyat etiketiyle satılıyordu. Bu fiyat karşılığında elde edilebilen en iyi şey de 30 dakikalık pil ömrü oluyordu.

Mesele şu ki, teknoloji sürekli değişiyor, bu değişim bazen o kadar hızlı oluyor ki, bunun gerçekleştiğini bile bilmiyoruz, takip edemiyoruz.

Ciddi bir yatırımcıysanız, bu büyük bir sorun. Zira yıkıcı teknolojilere dikkat etmiyorsanız, en iyi yatırım fırsatlarını kaçırıyorsunuz demektir. Bu her yatırımcının kariyeri boyunca mutlaka öğrendiği ya da öğrenmek zorunda kalacağı bir gerçek. Üstelik tarih de bunu destekliyor.

Somut bir şeyler arıyorsanız, IBM’in erken dönem bilgisayar yatırımcılarına ya da e-ticaret öncesi Amazon’un erken dönem yatırımcılarına bir göz atın. Her biri yıkıcı yenilikleri fark ederek muazzam getiriler elde etti.

İşte tıpkı ilk bilgisayarların yarattığı etkiye benzer bir değişim, bugün hemen burnumuzun dibinde gerçekleşiyor. Bu makaleyi bir akıllı telefon üzerinden okuyorsanız işte kastettiğim şey bu.

Biraz daha açık konuşayım, 5G’den bahsediyorum.

Yaklaşan 5G Devrimi

5G’nin piyasada daha önce yaşanan hiçbir şeye benzemeyen teknolojik bir bozulma olacağı ve bunun çalışma, yaşam ve iletişim şeklimizi değiştireceği söyleniyor.

Basitçe söylemek gerekirse, çok yakın gelecekte yapay zeka dışında, 5G yaşamımızın en belirleyici yeniliği olarak hayatımızdaki yerini alacak. İşte bu yüzden birçok kişi, 5G’ye geçişimizi, daktilodan bilgisayara ya da atlı arabadan araca geçişimizle karşılaştırıyor.

Yıllık tahmini 200 milyar dolarlık bakım maliyetini hesaba katmazsak, 5G devriminin çok büyük bir maliyetle gelmeyecek olması işin farklı bir boyutunu oluşturuyor.

Hatta bir avuç yenilikçi şirket, 5G altyapısına yaklaşım biçimini değiştirerek maliyetleri daha da aşağılara çekmekle kalmıyor, halihazırda piyasada faaliyet gösteren dev şirketlere kafa tutuyor.

Eğer bu şirketlere 5G patlamasından önce yatırım yaparsanız, büyük miktarda getiriler elde etmeniz mümkün olabilir. İşte tıpkı IBM ya da Amazon’un erken dönem yatırımcıları gibi…

Yatırım konusundan bahsedeceğiz. Ama önce 5G’nin neden önemli olduğu hakkında konuşmakta fayda var. Sonuçta, ülkece 4G’ye yeni geçtik ve halihazırda daha gelişmiş bir ağa ihtiyacınız olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Hatta belki de 3G bile işinizi görüyordur.

Ama gerçek şu ki, 5G sadece kişisel akıllı telefonunuz ya da internet bağlantınızla ilgili değil. Bu teknoloji, yapay zeka kullanan araçlardan Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) kadar gelişmekte olan düzinelerce sektör için önemli.

Neden 5G’ye İhtiyacımız Var?

5G, dördüncü nesil (4G) teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayan yeni nesil kablosuz bir telefon teknolojisidir.

5G, önceki nesil kablosuz teknolojilerden çok farklı zira ihtiyaç duyduğumuz tüm cihazları destekliyor. Bununla birlikte, şu an kullandığımız 4G’deki gecikme gibi büyük sorunları da ortadan kaldırıyor.

Gecikme nedir? Sorduğunuza sevindim.

Gecikme, tipik olarak bir veri ağında meydana gelen gecikme türlerini ifade ediyor. 5G gibi düşük gecikmeli ağlar, küçük gecikme süreleri yaşatırken, 3G ve 4G gibi yüksek gecikmeli ağlar, daha uzun gecikmeler yaşatıyor.

Mevcut 4G ağlarımızda gecikme sorunları var ve muhtemelen bunları daha önce bizzat deneyimlediniz. YouTube’da izlediğiniz bir videonun donduğunu veya yavaşlayan Instagram’ınızı hatırlandınız mı? Bunun için yüksek gecikmeli ağları suçlayabilirsiniz.

İşte bu gecikme sorununu 5G ortadan kaldırıyor. Üstelik 5G’nin ultra düşük gecikme aralığına sahip olması bekleniyor, bu da daha fazla cihazı desteklemesi ve ultra hızlı ağların kurulumuna izin vereceği anlamına geliyor.

Bu, 5G’yi diğer gelişmekte olan sektörler için, özellikle de milyarlarca dolarlık pazar payına ulaşacağı tahmin edilen Nesnelerin İnterneti için kesinlikle gerekli kılıyor.

5G ve Nesnelerin İnterneti

Belki de hiçbir şey Nesnelerin İnterneti için 5G kadar önemli değildir. Zira 4G Nesnelerin İnterneti’nin çalışmasına izin vermiyor, çünkü yeterli bant genişliği yok. Ancak 5G daha fazla sayıda cihazın ağa erişimine ve hızlı iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

4G’deki eksikliklerin Nesnelerin İnterneti için büyük bir sorun olmasının bir diğer önemli nedeni de, bu pazarın hızlı bir şekilde gelişiyor olması, üstelik çok hızlı… Analistler 2020 yılına kadar dünya çapında 50 milyardan fazla cihazın birbirine bağlanacağını tahmin ediyor ve burada bahsedilen sadece buzdolapları ya da kahve makineleri değil.

Bahsi geçen bu bağlı cihazlar arabaları, bilgisayarları ve hatta güvenlik sistemlerimize kadar hemen her şeyi içeriyor.

Bununla birlikte, toplam 5G pazarının 2026 yılına kadar 1 trilyon doları aşması beklenmiyor. İşte bu da bu teknolojiye yatırım yapan şirketlere yatırım yaparak yakın dönemdeki bu patlamaya katılabileceğimiz anlamına geliyor.

5G Yatırımı için İzlemeye Değer Şirketler

Intel (NASDAQ: INTC), Skyworks Solutions (NASDAQ: SWKS) ve Cisco (NASDAQ: CSCO), bu alandaki ürün geliştirme hareketleri sayesinde 5G teknolojisinin ilk yararlanıcıları arasında yer alabilir.

Teknoloji devi Intel 5G’nin potansiyellerinden faydalanmak için rotasını çoktan belirlemiş durumda. Şirket 2019’un ilk yarısında dizüstü bilgisayarlar için 5G teknolojisine geçmeyi planlıyor. Bununla birlikte, Intel Çin pazarında 5G akıllı telefon platformunu geliştirmek için Çinli Spreadtrum şirketi ile işbirliği yaptığını Mart ayında duyurdu. Çin’in 5G’ye çok yakında geçmesi bekliyor ve bu işbirliği Intel için gerçekten akıllıca bir hareket.

Bir diğer şirket Skyworks Solutions, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda kablosuz bağlantı sağlamak için radyo frekansı çipleri üretiyor. Şirket yeni standardı destekleyen bağlantı modülleriyle 5G devriminde önemli bir role sahip olabilir. Zira şirket sene başında mobil ve Nesnelerin İnterneti ekosistemlerinde 5G kablosuz iletişimi 2018’in sonralarına doğru destekleyeceğini duyurdu.

Dünyanın dört bir yanındaki telekomünikasyon şirketlerine ağ ekipmanları tedarik eden Cisco’nun da 5G teknolojisinin önemli yararlanıcıları arasında yer alacak olması sanıyorum ki kimseye sürpriz olmaz. Şu anda yirmi hizmet sağlayıcı ve mobil operatör, 5G planlarını gerçekleştirmek için zaten Cisco’nun çözümlerini kullanıyor. Cisco da 5G için hummalı çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Şirket 2021 yılına kadar 5G bağlantılarının 25 milyona ulaşacağına inanıyor ve bu alana yaptığı yatırımları artırıyor.

Bunların dışında AT&T (NYSE: T), Verizon (NYSE: VZ), Qualcomm (NASDAQ: QCOM) ve Nokia (HEL: NOKIA) gibi şirketler de yaptıkları 5G çalışmaları göz önüne alındığında takibe değer olacaklardır.

Mesela… Bir zamanlar telefon pazarında lider olan Finlandiya merkezli Nokia, akıllı telefon işini dört yıl önce ağ altyapısı, yazılım ve teknoloji çalışmalarına odaklanmak için Microsoft’a sattı. Ancak şirket elinde çok sayıda patent bulundurmaya devam ediyor ve bunun hafife alınması gerekiyor. Ayrıca şirket 5G teknolojisi için çalışmalarını sürdürüyor ve yakın zamanda Çin pazarında China Mobile ile bir işbirliği yaptı. Bütün bunları art arda düşünüce, bir defa pazara lider olmayı başaran bir şirket bunu 5G’de tekrar yapabilirmiş gibi geliyor. İzlemeye almak gerek…

5G teknolojisi bilgisayarlara, Nesnelerin İnterneti’ne, arabalara, yapay zekaya ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün de söylediği gibi sanal gerçeklikten “killer application” denilen şeylere kadar hemen her alana dokunacak.

Bu teknoloji devriminin erken dönem yararlanıcıları arasında yer almak isteyen her yatırımcının, pazardaki gelişmeleri ve yatırım fırsatlarını takip etmesinde fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu