Akıllı Yatırım İçin 6 Başlangıç Tavsiyesi

Şunu netleştirelim ki, kimse para kaybetmek için yatırım yapmıyor. Daha fazla kazanç sağlamak için yatırım yapıyor ve evet, tasarruflarını yatırım için kullanan herkes, yatırımlardan haberi olmayanlardan çok daha akıllı.

Yatırıma yeni başlayanlar için bazı konuların bilinmesi, netleştirilmesi gerekiyor. Profesyoneller zaten her birinden haberdar ve tüm yatırımlarını kurallara göre yapıyorlar. Kurallardan kastım yatırımda ideal olan bazı kavramların yatırım tercihi yaparken uygulanabilir olmasıdır. Yazacağım bu kurallar her yatırım için geçerli. İster paranızı mevduat ile değerlendirin, ister gayrimenkul alın isterseniz hisse senetlerine yatırın; farkı yok.

Akıllı yatırım yapmak istiyorsanız, paranızın hem sabit kalması -aynı zamanda kayıp yaşamaması- hemde getiri sağlayabilmesi için aşağıdaki ideal kavramlarla yatırım fikirlerinizi değerlendirmeniz ya da tekrar gözden geçirmeniz şart.

1. Yatırım yapılacak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum

Ülkelerin ekonomileri konuşur, birçok şey söyler. Bunları televizyonlardaki ve gazetelerdeki haberlerden kolayca takip edebilirsiniz. En basitinden rakamsal verilerle alakanız yoksa bile gündelik ekonomik gelişmelerle bile anlarsınız olanı biteni. İstikrarsız ve belirsiz ekonomilerden uzak durmak zorundasınız. Tabi risk almayı seviyorsanız, o ayrı.

Yatırım yapılacak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum yatırım kararlarınızın ne derece doğru olduğunu ortaya koyacaktır. Mesela emlak fiyatlarının olması gerekenin üzerinde olağanüstü artış gösterdiği ve daha da artışı beklenen bir durumda gayrimenkul yatırımı yapmak hiç de doğru olmayacaktır. Diğer mevcut yatırım fikirleriniz için de dahil olmak üzere yatırım yapacağınız ülkenin ekonomik durumu veya bazı siyasi gelişmeler akıllıca kararlar verebilmenizi sağlayacak birçok sinyal verecektir. Yerelden öteye küresel gelişmeleri de hesaba katmanız gerekiyor.

2. Yatırımda değer artışı ve öngörü

Yatırım yapacağınız her kıymetin piyasa değerinin artması gerekliliği bir diğer önemli nokta. Gayrimenkule yatırım yapıyorsanız, uzun vadede piyasa değeri artış göstersin ki getiri elde edebilin ya da borsadan hisse senedi alımı yapıyorsanız yine gelecekteki değer artışı önemli olacaktır. Yatırımlarınız için gelecekte değer artışının ne kadar önemli olduğunu hazır da borsa demişken şu örnekle vermek istiyorum: diyelim ki A şirketinden gelişigüzel 10.000 liraya hisse senedi aldınız aradan geçen bir kaç yıl sonra yüzde 20,3’lük vasat bir karla elinizdeki hisselerin değeri 12.030 liraya ulaştı, kaybettirebilirdi de. Fakat B şirketinden doğru öngörülerle aynı tutarda hisse senedi aldınız, yatırdığınız para size 20.000 lira kazanç getirebilirdi.

Gerçek bir örnek mi istiyorsunuz? O halde şöyle devam edeyim, Sermaye artırımı sonrası 22 Haziran 2015‘de güne 5,22 lira tavan fiyatından başlayan Afyon Çimento‘dan aynı gün hisse senedi almış olsaydınız, paranız örnekteki gibi yüzde 100 değil iki hafta içinde yüzde 554 değer kazanmış olabilirdi.

Yatırımda gözünüzün önünde olanı görmek, konuşulanların farkına varmak en önemli rehberiniz olacaktır.

Bu tüm yatırım araçları için geçerli; ‘akıllı yatırım yapayım’ diyorsanız, gelecek vaat etmeyen, geleceğini öngöremediğiniz yatırımlardan uzak durmanız ve gözünüzün gördüğüne inanmanız şart.

3. Yatırımda standart zaman

Yatırımlarınızda risk toleransınız her ne olursa olsun zamanı geldiğinde ayrılmasını bilmelisiniz. İkinci başlıkta belirtiğim örnekte olduğu gibi özellikle borsa, forex veya bunlara kapı komşusu olan yatırım araçlarında doğru zamanlama her zaman hayat kurtarır. Zamanın doğru veya yanlış olduğunu anlayabilmek için ilk iki başlıkta yazdıklarıma tekrar göz atabilirsiniz.

4. Yatırım vadesinin, yatırımcıya uygunluğu

Yatırımlarınız konusunda sabırlı mısınız? İşte bu sorunun cevabı size en uygun yatırım vadesini belirleyecektir. Kimi yatırım araçları uzun vadede etkili getiriler sağlarken, kimi yatırım araçlarının vadesi diğerlerine göre çok daha kısa olabilir. Yatırım yaptığınız kıymetlerin elinizde tutma süresi bakımından isteklerinize uygun olması akıllı kararlar almanızı sağlayacaktır.

5. Yatırımlarda çeşitlendirmenin önemi

Yatırımlarınızı tek bir alana değilde birden fazla alana yönlendirerek çeşitlendirme yapmanız daha akıllıca hareket etmenizi ve gerektiğinde farklı yollar bulmanızı sağlayacaktır. Hep şöyle derler; tüm yumurtaları tek sepete toplamaktansa birden fazla farklı sepete koyarak riskleri minimuma indirebilirsiniz. Böylece sepet düşürse, elinizdeki diğer sepetler kurtarıcınız olur.

Daha farkı bir değişle, yatırım yaptığınız kıymetlerin satın alınırken ya da satılırken zorluklarla karşılaşmayacak ve çok çeşitlilikte olması akıllı yatırım için en uygun kararlardan olacaktır.

6. Yatırımların kolayca nakde çevrilebilir olması

Akıllı yatırım yapmanızı sağlayacak önemli noktada yatırım yaptığınız kıymetin kolayca nakite çevrilebiliyor olmasıdır. Sadece nakde çevrilebilirlik değil aynı zamanda nakite çevrilebilirken piyasa değerinin üzerinde satılabiliyor olması da mühim bir konu. Bunu göz önünde bulundurmanız gerektiğinde muhtemel yatırımlardan ayrılmanızı kayıpsız bir şekilde ya da en az kayıplarla atlatmanızı sağlayacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu