Yatırım

Sanat Eserlerinden Hedge Fonlara Kadar Uzanan Alternatif Yatırımlar Hakkında Merak Edilenler

Alternatif yatırımlar, geleneksel yatırım kategorilerinden birine girmeyen yatırım türleridir. Özel sermaye veya risk sermayesi, hedge fund, gayrimenkul, emtia ve sanat eserleri alternatif yatırımlara örnek olarak gösterilebilir.

Bazı yatırımcılar alternatif yatırımları sadece belirli bir kitleye hitap eden ve dar bir yelpazeye sahip yatırımlar olarak görürler. Ama düşünülenin aksine, alternatif yatırımlar geniş bir spektruma sahiptir ve yatırımcıya çok geniş çeşitlendirme imkanları sunmakla birlikte, yatırımcının kazancını büyük ölçüde artırabilir ve piyasanın yaratacağı olumsuz etkileri yumuşatabilirler.

Peki, alternatif yatırımlar nelerdir ve bu yatırımların olumlu veya olumsuz yanları nelerdir? İşte alternatif yatırımlar hakkında merak edilenler.

Alternatif Yatırımlar Nelerdir?

Alternatif yatırımlar her türlü parasal değeri sağlayabilecek, geleneksel olmayan yatırım türleridir. Tahviller, hisse senetleri ve nakit yatırımlar geleneksel yatırımlardır. Sanat eserleri, antikalar, emtialar ve özel sermayeler ise alternatif yatırımlardır. Hatta gayrimenkul de sıklıkla alternatif bir yatırım olarak sınıflandırılır.

Sanat eserleri alternatif yatırım sınıfına giren en dikkat çekici, değeri yüksek ve kazançlı varlıklar arasında yer alır. Örneğin, Rönesans döneminin ünlü İtalyan ressamı Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’yı resmettiği bir tablosu geçtiğimiz yıllarda kimliği açıklanmayan bir alıcıya 450 milyon dolara satılmıştı. Bundan önce de Fransız ressam Pablo Picasso’nun ‘Femme Assise’ tablosu İngiltere’de düzenlenen bir açık artırmada 64 milyon dolara el değiştirmişti.

Birçok yatırımcı, ileride değerinin yükseleceği kanısıyla sanat eserlerine, gayrimenkule ve diğer alternatif yatırımlara yatırım yapar. Daha sonra da bunları tıpkı geleneksel yatırımlarda olduğu gibi ellerinden çıkararak kar ederler.

Alternatif Yatırımların Olumlu ve Olumsuz Yanları

Alternatif yatırım araçlarının kendilerine göre hem olumlu, hem de olumsuz yanları mevcuttur. Alternatif yatırım araçları yatırımcı portföyüne büyük çeşitlilik getirmekle beraber edinmesi zordur; bu tür yatırımlar çoğu zaman çok yüksek ücretler gerektirirler.

Öte yandan likidite de özellikle bazı alternatif yatırımlar için önemli bir sorundur. Örneğin üst kalite şaraplar ve sanat eserleri, değerleri zamanla artan yatırımlardır. Haliyle bunları nakde çevirmek için uzun yıllar beklemek gerekecektir. Ayrıca yine örnekteki gibi bazı alternatif yatırımları nakde çevirme işlemi zahmetli olduğu için birçok insan alternatif yatırımlardan genellikle uzak durmayı tercih etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu