Yatırım

Yatırım İçin Bilezik, Kolye veya Küpe Almak Doğru Bir Tercih mi?

Son zamanlarda, referans göstergelerde ve genel olarak piyasalarda pek çok öngörülemezlik var. Bu tür benzer senaryolarda, yatırımcılar yatırımları konusunda endişelenip en doğru adımı atmaya çalışıyor.

Bazı yatırımcılar, belirsizlik ortamının getirebileceği alım fırsatlarına odaklanıp yatırım fonları, hisse senetleri ya da gayrimenkul gibi temel yatırım araçlarının avantaj ve dezavantajlarına odaklanıyor. Belirli bir kesim yatırımcı ise yalnızca güvenli alanlara odaklanıp altın gibi daha geleneksel ve tarihsel açıdan daha güvenli görülen seçeneklere yönelmeyi sürdürüyor.

Piyasadaki belirsizlikten kurtulmanın en çok denenen ve test edilen yolu, hedefe dayalı yatırımdan geçiyor. Hedefe dayalı yatırım sürecine, risk ve vade parametrelerini hesaba katarak ihtiyacınızı karşılayacak en doğru seçenekleri belirlemeniz önem taşıyor. Bununla birlikte, yatırım yaparken her daim çok iyi hazırlanmanız ve piyasayı izleyip buradaki dalgalanmalardan mutlak suretle haberdar olmanız gerekiyor.

Yatırım yapmanın çeşitli yollarına bakarken, piyasalardaki belirsizlik dönemlerinde, özellikle ülkemizdeki yatırımcılar, altına yatırım yapma eğiliminde oluyor. Altının hem güvenli bir yatırım şekli olarak görülmesi hem de sarı metalin tarihsel süreç boyunca uzun vadede bu görüşe destek oluşturması çeşitlilikler arasındaki en geleneksel seçeneği cazip kılıyor.

Bilezik, Kolye ya da Küpe Almak Yatırım İçin Mantıklı mı?

Yatırım için bir seçenek olması haricinde, altının ülkemiz insanları için sosyo-ekonomik değerini de es geçmemek gerekiyor. Altın, ülkemiz insanları için bir fenomen, zenginliğin bir işareti ve bazı durumlarda da bir gösteriş aracı olarak kullanılıyor. Eğer durum böyle olmasaydı, muhtemelen birçok kişi bilezik, kolye ya da küpe almanın yatırım için mantıklı olup olmadığını sorgulamak yerine kasasına doğrudan birkaç külçe tıkıştırabilir veya bir bankadan altın hesabı açmak suretiyle sarı metali almayı tercih edebilirdi.

Peki, altın yatırımı için bilezik, kolye ya da küpe almak doğru bir seçenek midir? Bu soruya kapsamlı bir cevap verebilmemiz için altın yatırımının nasıl kazandırdığını anlamanız gerekiyor. Altın yatırımında alış-satış arasındaki fiyat farkı yatırımın kârlılığını büyük ölçüde etkiliyor. Başka bir deyişle, alış-satış arasındaki fiyat farkı ne kadar düşük olursa kârlılık o kadar yüksek oluyor. Örneğin, bilezikte alış-satış fiyat farkı yüzde 5 civarında oluyor. Kolye, küpe ve yüzük gibi takılarda ise bu fark daha büyük olabiliyor. Bu, işçilik maliyetinden kaynaklanıyor. İşçilik maliyeti yükseldikçe aradaki fiyat farkı da büyüyor.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda, bilezik diğerlerine nazaran daha tercih edilebilir olsa da kolye, küpe ve yüzük gibi takıların yatırım için pek de uygun altın çeşitleri olmadığını söylemek gerekiyor.

Yatırım İçin Hangi Altın Çeşitlerini Tercih Etmek Gerekir?

Eğer amacınız “yatırım” ise bilezik, kolye, küpe ya da yüzük yerine alış-satış arasındaki farkın daha düşük olduğu ve işçilik maliyetinin çok yüksek olmadığı altın çeşitlerini tercih etmeniz gerekiyor. Mesela, Cumhuriyet altını çeşitleri veya gram altın, yatırım için daha doğru bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Zira hem Cumhuriyet altını hem de gram altında alış-satış fiyat farkı maksimum yüzde 1 civarında oluyor.

Eğer hem aksesuar olarak takayım hem de yatırım yapayım diye düşünüyorsanız, işçilik maliyetinin düşük olduğu 22 ayar bilezikleri de tercih edebilirsiniz. Ancak yine bilezik gibi çeşitlerde alım-satım arasındaki farkın yüzde 5 civarında olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Altın yatırımdan daha yüksek kâr elde etmek istiyorsanız Cumhuriyet altını çeşitleri veya gram altını tercih edebilirsiniz. Tasarrufunuzu fiziki olarak yapmayı düşünüyoruz her iki seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, kaybolma, çalınma gibi hallere karşı korunma amacıyla bankada bir altın hesabı açtırarak gram altın almayı da tercih edebilirsiniz. Bu hususta daha fazla görüşe ihtiyacınız varsa altın hesabı açmak mantıklı mı başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Toparlayacak olursak, kolye, küpe ve yüzük altın yatırımı için pek de ideal seçenekler değildir. Bunlara nazaran işçilik maliyetinin nispeten daha düşük olduğu bilezik, hem bir aksesuar hem de bir yatırım olarak tercih edilebilir. Ancak tekrar altını çizmek gerekirse Cumhuriyet altını çeşitleri ve gram altın alış-satış farkının az olması hasebiyle altın yatırımı için daha kârlı seçeneklerdir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir