Altın Fiyatlarını Etkileyen 10 Faktör

21.01.2022

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler hemen herkes tarafından merak ediliyor. Çünkü altın fiyatları, piyasaların gidişatlarına ilişkin ipuçları verdiğinden yalnızca altın alım satımına ilgi duyanlar için değil, her yatırımcı için önem teşkil ediyor.

Tasarruflarını altın şeklinde değerlendirmek isteyen, altın alım satımına ilgi duyan ya da duymayan her yatırımcının mutlaka anlaması gereken belli başlı birtakım faktörler bulunuyor. Zira bu faktörler altın fiyatlarını etkiliyor.

Peki, altın fiyatlarını ne etkiliyor, altın fiyatlarının düşmesi ya da yükselmesi hangi durumlardan kaynaklanıyor? İşte altın fiyatlarını etkileyen faktörler.

Tavsiye İçerik: Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

1. Küresel Krizler

Altın fiyatları, devletlere ya da finansal piyasalara güven azaldığında yükselişe geçme eğilimde olduğundan, altın çoğu zaman kriz emtiası olarak da ifade edilir. Küresel olaylar genellikle altın fiyatlarını etkiler. Zira altın ekonomik, jeopolitik ve politik karışıklıkların ortasında bir güvence olarak görülür.

Örneğin, Irak’ın, Kuveyt’i 1990 yılında işgal etmesiyle başlayan ve ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan gibi birçok ülkenin dahil olduğu “Körfez Savaşı”, altın fiyatlarının yükselmesinde büyük rol oynamıştı. Oysaki bu savaş öncesinde altın fiyatları yatay bir seyir izliyordu.

2. Enflasyon

Enflasyon altın fiyatlarını etkiler. Bu açıdan da yatırımcıların altına yönelmesinin en önemli sebepleri arasında enflasyon yer alır. Zira sarı metal altın, enflasyon ve kurdaki dalgalanmalara karşı bir korunma sağlar.

Yatırımcılar, kağıt paraların değerinin düşeceğini öngördüklerinde, genellikle borsa gibi piyasaları terk ederek altın alımına yönelirler. Çünkü altın, bu tür koşullarda düşük riskli ve sağlam bir yatırım olarak kabul görür. İşte bu nedenle enflasyon altın ilişkisi yatırımcılar tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır.

3. ABD Dolarının Değeri

ABD doları, günümüz dünyasının baskın rezerv para birimi olmakla birlikte, farklı ülkelerin uluslararası işlemler için ellerinde tuttukları anapara birimleri arasında yer almaktadır.

Altın fiyatları ile dolara olan talep arasında negatif bir korelasyon bulunmaktadır. Doların güçlendiği dönemlerde altın fiyatları düşerken, tam tersi doların zayıfladığı dönemlerde de altın fiyatları artmaktadır. Daha fazlasını merak ediyorsanız, döviz kurlarını etkileyen faktörler makalesine bakabilirsiniz.

4. Merkez Bankası İstikrarsızlığı

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Türkiye’deki merkez bankasıdır. Çoğu ülkenin merkez bankası vardır. Örneğin ABD’nin merkez bankası Federal Rezerv’dir. Diğer baskın bankalar arasında Avrupa Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Japonya bankası yer almaktadır.

Merkez bankalarının başarısızlıkları ve düzensiz ekonomik politikalar, altın alımının güvenli bir yatırım olarak görülmesini sağlar. Mevcut para sisteminde istikrarsızlık artığında insanlar altına adeta akın eder. Artan talep de altının değerini daha fazla artırır.

5. Faiz Oranları

Bir varlık olarak altın, hazine bonosu ya da vadeli mevduat hesabı gibi faiz getirisi sağlamıyor, ama mevcut altın fiyatları genellikle faiz oranlarındaki düşüş ve yükselişleri yansıtıyor.

Faiz oranları yükseldikçe, yatırımcılar diğer yatırım fırsatlarından yararlanmak için altın sattıklarından böyle bir durumda altın fiyatları düşüşe geçebiliyor. Faiz oranları düştükçe, altın fiyatları tekrar yükselebiliyor, zira diğer yatırımlara kıyasla altın daha cazip bir hale geliyor.

6. Global Para Arzı

Global para arzı da altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Büyük bir para arzı, faiz oranlarını aşağı çekerek yatırımcıları düşük fırsat maliyeti nedeniyle altın almaya teşvik edebilmektedir. Öte yandan global para arzı, enflasyonu da tetikleyebilir, ki bu da yükselen bir altın fiyatının bir işaretidir.

ABD Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası para arzını arttırma stratejisini uygulayan merkez bankaları arasında yer almaktadır.

7. Merkez Bankası Rezervleri

TCBM gibi merkez bankaları hem altın hem de ABD doları gibi kağıt para rezervlerine sahip olup bunları ellerinde tutuyorlar. Örneğin, ABD rezervlerinin büyük bölümünü altın olarak tutuyor. Altın tutan diğer ülke merkez bankaları arasında Fransa, İtalya, Almanya, Yunanistan ve Portekiz örnek olarak gösterilebilir.

Bu merkez bankaları, daha fazla miktarda altın almaya başladığında, altın fiyatları da yükselmeye başlıyor. Bunun nedeni döviz arzının artması ve mevcut altının daha az bulunur hale gelmeye başlamasıdır.

8. Kuyumculuk ve Diğer Sektörler

Altın, sadece bir hedge ve güvenli bir yatırım olarak değerli değil. Zira kuyumculuk ve sanayi sektörlerinde de altın yoğun olarak kullanılıyor. Altına yönelik oluşan talebin büyük çoğunluğu da kuyumculuk sektöründen geliyor.

Çin, Hindistan ve ABD altına en fazla talep gösteren ilk üç ülke arasında yer alıyor. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, mesela Hindistan’ın bazı bölgelerinde, altın hala bir tür para birimi, kötü zamanlara karşı korunma ve zenginlik göstergesi olarak kabul görüyor. Bu da Hindistan’da altın fiyatlarını artıyor.

Aynı şekilde altın, dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi Çin’de de bir zenginlik göstergesi olarak kabul ediliyor ve son yıllarda ayrışarak iyiden iyiye gelişen Çin ekonomisi, çok daha fazla Çinlinin altına para harcayabileceği anlamına geliyor.

Kuyumculuk sektörünün yanı sıra, endüstriyel kullanımlar da altına olan talebi artırıyor. Zira altın en kaliteli ve dayanıklı metaller arasında yer alıyor. Özellikle teknoloji sektöründe elektronik cihazların üretiminde altın kullanımı önemli bir yer tutuyor. Bununla birlikte, GPS sistemlerinden kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan tıbbi cihazlara kadar birçok elektronik aletin üretiminde altın kullanılıyor.

9. Altın Üretimi

Altın üretimi altın fiyatlarını etkiliyor. Üretimin düşük olması altın fiyatlarını artırabilirken, üretimin yüksek olması ise altın fiyatlarını düşürebiliyor.

Bununla beraber, altındaki üretim maliyetleri de altın fiyatlarını etkiliyor. Üretim maliyetleri yükseldiğinde, madenciler karlarını korumak için daha fazla para karşılığında altın satıyorlar ve haliyle bu da altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Elbette, tam tersi bir durumun geçerli olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Yani, üretim maliyetlerinin düşmesi altın fiyatlarının ucuzlamasına neden olabiliyor.

10. Arz ve Talep

Arkeologlar, insanların en az 5.000 yıldır altınla ilgilendiğini ortaya koyuyor ve bu kıymetli sarı metalin fiyatı zaman zaman dalgalansa bile her zaman değerli kalmaya devam ediyor.

Altın almayı planlıyorsanız, altın fiyatlarının para arzlarından, ekonomik, finansal ya da jeopolitik istikrardan, üretim maliyetlerinden, kuyumculuk ve sanayi sektörlerinden gelen talepten etkilendiğini kesinlikle anlamanız gerekiyor.

Bu madde özelinde konuşmak gerekirse, altın sınırlı bir kaynak ve küresel ekonomik koşullar altını daha çekici hale getirdiğinde, altına olan talep artıyor ve talep arttığında altının fiyatı da artıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.