Anasayfa Yatırım Altın Hesabı Açmak İçin En İyi 7 Banka

Altın Hesabı Açmak İçin En İyi 7 Banka

Altın yatırımınıza bir bankada devam etmek istiyorsanız, altın hesabınızın olabildiğince avantajlı olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü bu avantajlar yatırımlarınızın karlılığını etkileyebilir.

Altın hesabı için hangi banka avantajlı yatırımcıların araştırdığı konular arasında yer alıyor. Günümüzde, bankaların neredeyse tamamı altın hesabı açmayı mümkün kılıyor. Her bir bankadaki altın hesabı da çeşitli avantajlar sağlıyor.

Bankalardaki altın hesaplarının istenilen tutarda veya miktarda gram altın alma olanağı sağlaması, eski tarihli altın olayına son vermesi ve alış satış arası makas aralıklarını çoğu zaman düşük tutması bu tür hesapları avantajlı hale getiriyor.

Bankalar hem vadesiz hem de vadeli altın hesabı ürünleri sunuyor. Vadesiz altın hesabı sadece altının değerini yansıtırken, vadeli altın hesabı altının değerine ek olarak belirli oranlarda faiz getirisi de elde etmeyi de mümkün hale getiriyor. Seçenekler bu kadar bol olunca da en iyi altın hesabı hangi bankada merak ediliyor.

En İyi Altın Hesabı

Yaptığımız değerlendirmelerin ardından çok özel bir metodoloji kullanarak bankalardaki en iyi altın hesaplarını bir araya getirdiğimiz bu listeyi hazırladık. Listemizi hazırlarken hem kendi metodolojimizden hem de sosyal medya ve forumlardaki yorumlardan yararlandık.

Listemize göz atarak altın hesabı açmak için en uygun bankayı bulabilirsiniz. Altın hesapları ve altın hesabı açma hususunda temel bilgilere ihtiyacınız varsa altın hesabı nasıl açılır başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

1. Türkiye Finans Altın Hesabı

Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Türkiye Finans altın hesabı konusunda oldukça tercih edilen bankalardan birini oluşturuyor. Altın alış satışlarında özellikle makas farkına dikkat ediyorsanız Türkiye Finans’ın bu anlamda beklentilerinize cevap verebileceğini söyleyebiliriz.

Bütün bunlarla birlikte banka, TFXTARGET isimli uygulaması ile hafta içi 24 saat anlık kur fiyatlarından alım satım olanağı sağlıyor. Ayrıca, altın transfer sistemi ile farklı bankalarda bulunan altınlarınızı Türkiye Finans’ta açacağınız altın hesabına güvenli ve hızlı bir şekilde taşıyabiliyorsunuz.

2. Halkbank Altın Hesabı

Vadeli ve vadesiz olmak üzere iki tür altın hesabı sunan Halkbank bu ürünleri ile oldukça beğeni topluyor. Genel olarak, forumlarda ve sosyal medyada sıkça tavsiye edilen Halkbank’ın vadesiz altın hesabı, 1 gramdan az olmamak şartıyla altın hesabı açmayı ve 7 gün 24 saat alım satım yapmayı mümkün kılıyor.

Halkbank’ın vadeli altın hesabı ise 30 ile 400 gün aralığında açılabiliyor. Vadeli altın hesabı açmak için minimum 10 gram altına sahip olmanız gerekiyor. Diğer bankalarda da olduğu gibi, vadeli bir altın hesabı altınlarınızın değerini yansıtmaya ek olarak faiz getirisi elde etmenize de fırsat sağlıyor.

3. Ziraat Bankası Altın Hesabı

Aktif büyüklük toplamına göre Türkiye’nin en büyük bankaları sıralamasında ilk sırada bulunan Ziraat Bankası tıpkı Halkbank gibi vadesiz ve vadeli olmak üzere iki tür altın mevduat hesabı ürünü sunuyor. Vadesiz altın hesabında herhangi bir alt açılış limiti bulunmuyor ve haftanın tüm günleri ve saatlerinde alım satım yapılabiliyor.

Ziraat Bankası’nın vadeli altın hesabında ise 10 gramlık minimum hesap açılış şartı aranıyor. Vadeli altın hesabı 30 ile 400 gün aralığında açılabiliyor ve güncel faiz oranlarından yararlanmak mümkün oluyor.

4. VakıfBank Altın Hesabı

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer alan VakıfBank’ta bir altın hesabı açarak gram cinsinden altın alıp satabilirsiniz. Vadesiz altın hesabı özelliklerine sahip olan VakıfBank’ın Altın Çağı Hesabı’nda minimum alım satım miktarı 0,01 gramdan oluşuyor.

VakıfBank, uzun vadeli ve düzenli alımlar planlayan yatırımcılar için altın birikim talimatı hizmeti de sağlıyor. VakıfBank’ta bulunan altın hesabınıza belirli tutarlarda düzenli olarak alım talimatı verebiliyorsunuz.

5. Yapı Kredi Altın Hesabı

Diğer bankalarda olduğu gibi gram bazında altın alıp satmanızı sağlayan Yapı Kredi’nin vadesiz altın hesabında minimum açılış tutarı bulunmuyor. Yapı Kredi’den altın hesabı açarak en az 1 TL karşılığı gram altın alıp satabiliyorsunuz.

Ayrıca, Yapı Kredi’den açacağınız altın hesabına kredi kartı veya banka kartınızdan otomatik alım talimatlarınızı TL veya gram şeklinde verebiliyorsunuz. Uzun vadeli ve düzenli bir şekilde altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, bankanın bu hizmetini kullanmayı düşünebilirsiniz.

6. Kuveyt Türk Altın Hesabı

Katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk altın bankacılığı konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Kuveyt Türk’ten altın cari hesabı, altın katılıma hesabı ve ziynet altın katılma hesabı gibi birçok türden altın hesabı açmak mümkün oluyor.

Altınlarınızı sadece saklamak ve değer artışından yararlanmak istiyorsanız Kuveyt Türk’ten altın cari hesabı açabilirsiniz. Bu hesapta minimum işlem limiti 0.01 gramdır. Altınlarınızın değer yansımasına ek olarak faizsiz getiri almak istiyorsanız da altın katılma hesabı açmayı düşünebilirsiniz. Altın katılma hesabı 3 ay ile 1 yıl arasında istenilen vade seçeneğinde minimum 10 gram altın ile açılabiliyor.

Kuveyt Türk’ün ziynet altın katılma hesabı ise %70-%30 paylaşım oranlı kâr getirisi sağlıyor. Ziynet altın katılma hesabı 3 ay ile 1 yıl arası vadelerde açılabiliyor. Hesap açılış alt limiti ise 10 gram olarak belirtiliyor.

7. Garanti BBVA Altın Hesabı

Vadesiz ve vadeli olmak üzere Garanti BBVA’nın iki tür altın hesabı bulunuyor. Vadeli hesap, herhangi bir bankada altın hesabı açmanın avantajları düzeyinde standart özellikler sağlıyor. Vadesiz hesapta hesap açılış alt limiti bulunmuyor. Minimum işlem limitinin ise 1 gram olduğunu söyleyelim.

Garanti BBVA’nın vadesiz altın hesabı altınlarınızın değer yansımasına ek olarak faiz getirisi elde etmenizi de mümkün hale getiriyor. Vadeli atın hesabı açmak için minimum 50 gram hesap açılış alt limiti bulunuyor.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Bankalarda altın hesabı açmanın birçok avantajı bulunuyor. Örneğin çalınma ve kaybolmaya karşı altınlarınız bir banka güvencesinde saklanıyor. Hesap işletim ücreti bulunmayan vadesiz altın hesaplarına 150.000 TL’ye kadar devlet güvencesi de sağlanıyor.

Bütün bunlarla birlikte, bankaların altın hesapları aracılığıyla 7 gün 24 saat altın alıp satabileceğiniz gibi vadeli seçeneklerde altınlarınızın değerine ek olarak faiz getirilerinden de yararlanmanız mümkün oluyor.

Ayrıca, altın hesapları sayesinde altının düşük gramajlı olması, eski veya yeni tarihli altın ayrımına tabi tutulması, işçilik maliyetlerinin altınlarınızın değerini etkilemesi gibi sorunlarla karşılaşmamış oluyorsunuz. Altın hesapları bu tür pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Daha fazla bilgi için bankada altın hesabı açmak mantıklı mı incelememize bakabilirsiniz.

Bir bankadan altın hesabı açarak tüm bu avantajlardan yararlanabilir ve altın yatırımınızı daha karlı bir şekilde yapabilirsiniz.


1 görüş var

  1. Önceden İş Bankası kullanıyordum. Tavsiye üzerine Türkiye Finans’tan altın hesabı açtım. Daha avantajlı gibi geldi. Günün her saati anlık fiyatlarla alım satım yapılabiliyor. Türkiye Finans’tan şimdilik memnunum.

Görüşlerinizi Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here