Yatırım

Apple iPhone’unuzda YATIRIM YAPMAYA DEĞER bir şey saklıyor

Bu ayın başlarında, Apple (NASDAQ: AAPL) yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı (WWDC) gerçekleştirdi ve MacOS Mojave, watchOS 5 ve elbette iPhone ve iPad için iOS 12 de dahil olmak üzere en yeni işletim sistemlerini görücüye çıkardı.

Piyasa ve yatırımcılar, bu sene biraz Apple yorgunluğuyla karşı karşıya kaldığından, şirket bu yıl ana akım medyanın radarına sıkça takıldı. Zira Apple’ın yeni bir ürün çıkararak dünyaya nam saldığı günler çoktan geride kaldı. Ne de olsa, Apple bir kulaklık jakını çıkaran ve dünyaya bunu yapmak için ne kadar cesur olduğunu gösterme gayretine giren bir şirket haline geldi!

Apple’ın son geliştirici konferansı ve ürünlerinde ortaya çıkardığı yenilikler heyecan verici görünmese de, gerçek şu ki, dünyayı değiştirme potansiyeli olan bir şey su yüzüne çıktı… Üstelik bu şey tüketici elektroniği endüstrisini ve toplum alışkanlıklarını sonsuza dek değiştirebilecek bir potansiyele sahip.

WWDC 2018 sırasında Apple, iOS 12 için geliştirdiği yeni bir uygulama hakkında inanılmaz derecede heyecan verici açıklamalarda bulundu. Şirket, iPhone ya da iPad kameranızı dünyaya yönlendirmenizi ve çevrenizdeki hemen her şeyi ölçmenizi sağlayacak çığır açan Measure uygulamasını tanıttı.

Peki, tamam. Measure uygulamasının ilk etapta çok da heyecan verici olmadığını itiraf edeyim, ama aslında bu uygulama büyük bir buzdağının yalnızca görünen kısmı. Zira Apple’ın Measure uygulaması işlevsel açıdan basit bir yenilik gibi gözükse de, varlığı Apple’ın gelecekte üreteceği cihazları için planlarını büyük ölçüde açığa çıkarıyor.

Bazı kaynaklar, Apple’ın bu yılın sonlarında beklenen yeni iPhone’u tanıtacağını söylüyor. Bununla birlikte, şirketten yapılan açıklamada tüm iPhone’larda, üstün iPhone X modelinin aksine, 3D algılama teknolojisinin kullanılacağı belirtiliyor.

İşte dikkate değer gelişme bu. Peki, bu ne anlama geliyor?

Teknoloji devleri akıllı telefonların pabucunu dama atacak bir akıllı gözlük geliştirmek için uzun süredir yarışıyor. Bu yarışın en büyük oyuncularından birisi de tahmin edebileceğiniz gibi Apple. Gerçek anlamda akıllı bir çift cam için 3D algılama teknolojisinin gerekliliği konusunda bir fikir birliği var.

Halihazırda 3D algılamanın kullanıldığı iPhone X’u görene kadar ilk olarak hangi devin akıllı telefonların yerini alabilecek akıllı gözlüğü çıkarabileceği çok net değildi. Ancak iPhone X karşımızda ve Apple bu yarışta rakiplerinden birkaç adım ötede gözüküyor.

Wired’ın bu ayın sonunda yayınladığı “Apple’ın Yeni Artırılmış Gerçeklik (AR) Özellikleri ve Giyilebilir Araçların Geleceğine Dair Kanıtlar” başlıklı yazısı da bu görüşü destekliyor.

Söz gelimi, Apple, planladığı akıllı gözlük üretimine başlamadan önce, 3D algılama bileşenleri için sağlam bir tedarik zincirine ihtiyaç duyuyor. Bunu yapmanın en akılcı yolu, bu bileşenleri önce iPhone’lara koymak olacaktı.

İşte zaten şirket bunu iPhone X’da yaptı. Mesela X modelinde gelen 3D-algılama teknolojisine sahip yüz tanıma özelliği bu hikayenin bir parçası. Başka bir deyişle, Apple şu anda 3D algılama ve AR teknolojisi için küçük adımlar atıyor. Bu bağlamda, iPhone X’un 3D algılama ve AR teknolojileri için önemli bir test yatağı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Akıllı yatırımcılar buradaki temel fırsatı açıkça görebilmeli. Apple, bu teknolojiyi tam kapasite benimsemeye devam ederken, 3D algılama alanı da önümüzdeki birkaç yıl içinde sürekli bir büyüme için hazırda bekliyor. Burada, bu alana çullanması muhtemel diğer teknoloji devleri de hesaba katılmalı.

3D algılama piyasası şu anda karmaşık durumda, ancak Finisar (NASDAQ: FNSR), Lumentum (NASDAQ: LITE), ve Viavi Solutions (NASDAQ: VIAV) gibi birkaç önemli oyuncu var. Bu hisse senetleri diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor, ancak diğerlerine de göz atmak gerekiyor.

3D algılama, AR teknolojisine benzer şekilde önemli. Bu genişleyen sektörde hisse senetleri ve diğer yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen bir yatırımcıysanız, bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeyi düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu