Yatırım

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

Hiç uzatmadan hemen konuya girelim. Diyelim ki piyasada ayı trendi var; yani fiyatlar düşüşte ve beklentiler son derece olumsuz, bu yüzden kar edemeyeceğinizi düşündüğünüz için muhtemelen yatırım yapmaya çekiniyorsunuz.

Peki, piyasada ayı trendi varken ne tür bir strateji izlemek gerekir? Yatırım yapmaktan kaçınmalı mı, yoksa fiyatlar düşük olduğun için aksine alış mı yapmalıyız?

Bu sorular çok güzel, çünkü gerçek değer yatırımı ve ayı piyasasında nasıl akıllı bir şekilde yol alınması gerektiği ile ilgili bir sürü yanlış anlaşılma mevcut.

Yapılan en büyük hata sözde “değer yatırımcılarının” Howard Marks ya da Warren Buffett gibi profesyonellerin sözlerini çok basite indirgemeleri ve ayı piyasasında yatırım yapmayı “agresif bir şekilde ucuz olan her şeyi uzun vadede elde tutmak üzere almak” zannetmeleri.

Oysaki ayı piyasalarının ucuz yatırım fırsatı anlamına geldiğini düşünmek çok yanlıştır. Ayı piyasasında hisseler ucuzlamaz, değerleri yanlış hesaplanır.

Bunu sakın yanlış anlamayın. Ayı piyasaları birçok durumda aşağı doğru fiyat çöküşlerine zemin hazırlar ve birçok şirket için en iyi yatırım fırsatları piyasanın o şirket hakkında negatif görüş sahibi olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Fakat bu fırsatları tanımlamak çok kolay değildir, zira bu yanlış fiyatlandırmalar yukarıya doğru da olabilir. Piyasa genel olarak aptal değildir ve yatırımların önemli bir kısmı fiyat olarak büyük düşüştedir ve bu düşüş için çok da geçerli bir sebep vardır, bu yatırımların çoğu aslında sıfır değere sahiptir.

Bir yatırımcı olarak yapmanız gereken şey çok basit; yanlış fiyatlandırmalardan hangisi hangisine tekabül ediyor onu saptamak. Ayı piyasası hakkındaki en güzel şey her şeyin ucuz olup geniş yelpazeden yatırım yapabiliyor olması değildir.

Üstelik bu yaklaşım çoğu zaman yatırımcıyı felakete götürebilir. Unutulmaması gerekir ki bir şey örneğin bir kez yüzde 90 ucuzladıysa bir yüzde 90 daha ucuzlayabilir. Ayı piyasalarının en önemli özelliği piyasanın daha az verimli olmasıdır.

Normalde yatırım yapmaya değecek 2-3 şirket bulursanız şanslısınızdır. Fakat ayı piyasalarında fiyat ucuzlamasından dolayı birçok yatırım fırsatı karşınıza çıkacaktır.

Peki, ayı piyasalarında nasıl yatırım yapmalı? Çok dikkatli olarak. Bunu hayatınızda bir karşılaşacağınız bir indirim gibi görmeyin. Şöyle düşünün; bir markete girdiniz ve işini bilmeyen bir raf görevlisi yanlışlıkla ürünlerin etiket fiyatını olması gerekenden düşük yazdı.

Bu hemen önünüze gelen her şeyi satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Böyle bir durumda mantıklı olan şey normalde çok daha pahalı olan bazı şeyleri ucuzdan satın alıp marketten çıkmanızdır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir