Yatırım

Becoming Warren Buffett: Bir İnsan Olarak Buffett’ın Hayatını Anlatan Belgesel

Dünyanın yaşayan en iyi hisse senedi yatırımcıları arasında yer alan Warren Buffett’a ait ilk belgesel, bir süre önce HBO tarafından yayınlandı. Becoming Warren Buffett (Warren Buffett Olmak) belgeseli birçok yatırımcı tarafından kısa sürede büyük beğeni toplamayı başardı.

Servetinin önemli bir kısmını hisse senedi yatırımlarından elde eden Warren Buffett, borsada en önemli değer yatırımı stratejisi uygulayıcısı ve savunucularından biri. Haliyle günümüzde değer yatırımını benimseyen birçok yatırımcının da takibinde.

Hiç kuşkusuz bu sebeple olacak ki Warren Buffett tavsiyeleri pek çok yatırımcının odağı halinde bulunmaya devam ediyor. Öyle ki başarılı yatırımcının ağzından çıkan neredeyse her bir kelime titizlikle dikkate değer kabul ediliyor.

Bu yayında, dünyanın en başarılı yatırımcılardan biri olan Buffett’ın yaşamını, birtakım yatırım ipuçlarını ve hayat derslerini paylaştığı HBO yapımı Becoming Warren Buffett adlı belgeselden bahsedeceğiz.

Becoming Warren Buffett Belgeseli Konusu

Becoming Warren Buffett, dünyanın en saygın adamlarından biri haline gelen Nebraska’lı bir çocuğun ve bu yolda ona rehberlik eden kahramanların etkisini anlatıyor. Belgesel boyunca, küçük yatırım ipuçlarını yakalamak mümkün olsa da, genel olarak belgeselde Buffett’ın yaşamı ve kariyerine odaklanılıyor.

Daha açık ve net bir şekilde söylemek gerekirse, Becoming Warren Buffett, nihai olarak gelmiş geçmiş en başarılı hisse senedi yatırımcıları arasında kabul edilen Buffett’ın tam bir biyografisi olma özelliği taşıyor.

Buffett’ın hocası olan Benjamin Graham, ona değer yatırımı stratejilerini öğretmişti. Belgeselde pek tabii Graham’ın yaptığı öncülüğe küçük bir göz kırpılıyor olsa da, bunun az biraz havada kaldığını belirtmek gerekiyor. Hatta yatırım yapmak hususundaki diğer her şeyi de kısmen bu yoruma rahatlıkla dahil edebiliriz.

Becoming Warren Buffett’da Yatırım Tüyoları

Becoming Warren Buffett belgeselinde yatırımlara ilişkin birtakım küçük tüyolar yakalamak mümkün. Ancak bu belgesel yatırımlardan ziyade bir bütün olarak tamamen Warren Buffett’ın hayatına odaklanıyor. Yani, eğer amacınız özellikle değer yatırımı gibi yatırım hususunda stratejiler öğrenmek ise belgeselden pek de fayda sağlayamayacağınızı belirtmemiz gerekiyor.

Eğer amacınız borsada yatırım yapmayı öğrenmekse çeşitli borsa kitapları okumayı düşünmeniz daha doğru bir tercih olabilir. Zira bu hususta oldukça önemli kaynaklar mevcut.

Özellikle Buffett denince akla gelen değer yatırımı hususunda bir şeyler yakalamak istiyorsanız da doğrudan Ben Graham tarafından kaleme alınan Akıllı Yatırımcı kitabını okumanızı tavsiye edebiliriz. Hatırlatmak gerekirse, Ben Graham Buffett’ın hocasıydı ve Buffett değer yatırımı hususunda birçok şeyi hocasından öğrenmişti.

Elbette belgesel, yatırımlar haricinde, gerek küçük tüyolar gerekse yaşam dersleri ve ünlü yatırımcının rutinleri hakkında bir şeyler öğrenmeye olanak sağlıyor. Bunun da kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekiyor. Özetle, 1 saat 30 dakika uzunluğundaki bu belgesel, bir zaman kaybı olmayıp kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

Becoming Warren Buffett’dan Öğrenecekleriniz

En başta, bu belgeselin oldukça ilham verici olduğunu söylemek hiç de yersiz olmayacaktır. Zira belgesel boyunca Warren Buffett hakkında neredeyse hiçbir yerde bulmanın mümkün olmayacağı paha biçilmez miktarda bilgiye yer veriliyor.

Becoming Warren Buffett belgesini hazırlayan HBO, halihazırda birçok kişinin bildiği şeylere odaklanmak yerine Warren, ailesi ve akranlarından hayat dersleri alabilmemiz konusunda inanılmaz bir iş çıkarıyor.

Özetlemek gerekirse, Becoming Warren Buffett, birtakım küçük yatırım ipuçlarından hayat derslerine ve Buffett hakkında ciddi derecede paha biçilemez bilgilere yer veriyor. Üstelik bütün bunlar, açılış sahnesinden belgesel bitimine kadar devam ediyor.

Şu ana dek hala izleyip izlememek konusunda kararsızsanız, bu belgeseli mutlaka izlemeniz gerektiğini açık bir şekilde söyleyelim. Zira gerçekten bu belgeselden öğrenilecek çok fazla şey var.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir