Bireysel Emeklilik

BES Devlet Katkısı Hakkında 5 Bilgi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), katılımcılara birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajların başını da devlet katkısı çekiyor. BES’te katılımcılar sisteme yatırdıkları katkı paylarının %25’i kadar bir ek tutarda devlet katkısı alabiliyorlar.

BES devlet katkısı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Devlet katkısı nedir, devlet katısının üst sınırı ne kadar ve devlet katkısı hak ediş süresi kaç yıl gibi soruların cevaplarını bu yayınımızdan öğrenebilirsiniz.

1. Devlet Katkısı Nedir?

Devlet katkısı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin BES katılımcılarına yaptığı bir tür destek ödemesidir. Bu destek ödemesi, BES katılımcılarının sisteme yatırdıkları katkı paylarının %25’i ile sınırlıdır. Yani bir katılımcı yatırdığı her 200 TL katkı payı için devletten 50 TL destek ödemesi alabilmektedir.

BES’in en büyük avantajları arasında yer alan devlet katkısı uygulaması sayesinde, katılımcılar sisteme yatırdıkları katkı paylarının %25’ine kadar olan ek tutarda bir ödeme alarak daha fazla birikim yapabilmektedirler. Katkı ödemeleri katılımcıların sözleşmelerine bağlı devlet katkısı hesaplarında biriktirilebilmektedir.

BES’e katılarak devlet katkısı alabilmek için TC vatandaşı olmak gerekiyor. Ayrıca Mavi Kart sahiplerinin de sisteme katılıp katkı paylarına ek devlet katkısı alabileceklerini ekleyelim.

2. Devlet Katkısı Üst Sınırı Nedir?

Devlet katkısı üst sınırı, katılımcıların sisteme yatırdıkları katkı paylarına ek olarak devletten bir yıl içinde alabilecekleri maksimum destek ödemesini ifade etmektedir. Devlet katkısı üst sınırı 2019 yılı için 7.675,20 TL’dir. Yani 2019 yılı içinde katkı payı ödemeleri toplamı 30.700,80 TL olan BES katılımcılarının, devletten en üst sınırda 7.675,20 TL katkı payı ödemesi alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte bir takvim yılı içinde 30.700,80 TL katkı payı ödemesi yapan, katkı payı ödemelerini bu tutara tamamlayan ya da sene sonunda bu tutarı toplu olarak sisteme yatıran katılımcılar, devlet katkısının tamamını almaya hak kazanabilmektedirler.

Devlet katkısı üst sınırı her yıl güncellenerek tekrar belirlenmektedir. Söz gelimi, 2020’de ve sonraki yıllarda devlet katkısı üst sırını yeniden belirlenmiş olacaktır.

3. Devlet Katkısı Kaç Yıl Sonra Alınır?

BES’te devlet katkısı hak edişi için katılımcıların bilmeleri gereken bazı şartlar bulunuyor. Zira bu şartlara göre devlet katkısı hak edişi oransal olarak değişiklik gösteriyor.

Katılımcıların katkı payı ödemelerine ek olarak verilen devlet katkısını alabilmeleri için sistemde en az 3 yıl kalmaları gerekiyor. BES’ten ilk 3 yıl içinde ayrılan katılımcılar ne yazık ki devlet katkısı avantajından yaralanamıyor ve bu katkıları alamıyorlar. Öte yandan sistemden erken ayrılma gerçekleştiğinde süreye bağlı olarak hak ediş oranlarına göre stopaj kesintisi de yapılıyor.

Katılımcılar emekliliğe hak kazandıklarında devlet katkısının tamamını alabiliyorlar. BES’te emekliliğe hak kazanmak için 56 yaşı doldurmak gerekiyor.  Emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılmak isteyen yatırımcılar; 3’üncü yılın sonunda %15, 6’ncı yılın sonunda %35, 10’uncu yılın sonunda %60 devlet katkısı alabiliyorlar.

Örneğin, emekliliğe hak kazanmayan bir katılımcı 6’ıncı yılın sonunda sistemden ayrılırsa katkı paylarına ek olarak verilen devlet katkısı ödemelerinin yalnızca %35’ini alabiliyor. Sistemde 10 yıl kalıp ayrılan bir başka katılımcı da devlet katkısı ödemelerinin %60’ını alabiliyor. Emekliliğe hak kazanan bir başka katılımcı ise devlet katkısının tamamını alabiliyor.

4. Devlet Katkısı Ne Zaman Bitecek?

Birçok ülkeye kıyasla Türkiye’de tasarruf oranları bir hayli düşük. Bu kapsamda devlet, toplumu tasarrufa teşvik etmek için BES’te devlet katkısı uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulama hem toplumu tasarrufa teşvik ediyor hem de BES katılımcılarına daha fazla birikim yapma imkanı sağlıyor.

Devlet katkısı uygulamanın ne zaman sona erip biteceği konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. Bununla birlikte bir gün devlet katkısı uygulaması son bulsa bile, halihazırda sistemde olan katılımcıların emeklilik hak edişlerine kadar katkı almaya devam edebileceği tahmin ediliyor.

5. Devlet Katkısı Nasıl Sorgulanır?

BES katılımcılarının katkı paylarına ek olarak aldıkları devlet katkısı ödemeleri sözleşmelerine bağlı devlet katkısı hesaplarında biriktirilmektedir. Böylece devlet katkısı sorgulamaları katılımcıların emeklilik şirketleri aracılığıyla kolayca yapılabilmektedir.

Katılımcıların devlet katkısı ödemelerini emeklilik şirketlerinin internet şubelerinden ve mobil uygulamalarından kolayca sorgulayıp takip etmeleri mümkün olmaktadır.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir