Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Katılımcılara Sağladığı 10 Avantaj

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), birikim ve yatırım yapmak isteyen hemen herkes için birçok avantaj sağlıyor. Geliriniz her ne olursa olsun, BES’in avantajları sayesinde, her ay düzenli olarak birikim yapabilir, gelirinizin bir kısmını yatırımlara yönlendirebilirsiniz.

Yaptığınız birikimlerle rahat bir finansal geleceğe ulaşabileceğiniz BES, yatırım konusunda işinizi kolaylaştıracak birçok avantaja sahip. Bu avantajlardan öne çıkanları sizler için bir araya getirdik.

1. Sosyal Güvenlik Sisteminin Yanında İkinci Bir Emekli Maaşı Geliri Sağlar

BES, mevcut zorunlu sosyal güvenlik sisteminin sağladığı sağlık hizmetleri gibi hizmetleri sağlamaz, fakat sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir oluşturur. Bu çerçevede BES’i zorunlu sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değil, ikinci bir emeklilik maaşı geliri sağlayabileceğiniz bir tamamlayıcı olarak düşünebilirsiniz.

2. Devlet Katkısı Büyük Avantaj Sağlar

Devlet katkısı diğer yatırım araçlarına kıyasla BES’i ön plana çıkarıyor. Zira BES’in devlet katkısı avantajı başka herhangi bir yatırım aracında bulunmuyor. Sisteme yapılan her ödeme için %25’lik devlet katkısı alınıyor. Yani her 200 TL’niz devlet katkısıyla 250 TL oluyor. Bir katılımcıya ödenebilecek devlet katkısının, yıllık brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlı olduğunu ve 2019 için bu tutarın 7.675 TL olarak belirlendiğini ekleyelim.

3. Emeklilik Yatırım Fonları Vergiden Muaftır

Bireysel emeklilik sistemine vergi teşviki sağlanması amacıyla, 4697 sayılı Kanun’la yapılan vergisel düzenlemelerde, bireysel emeklilik yatırım fonlarının kazançları vergiden muaf tutulmuştur. Emeklilik yatırım fonlarına ait kazançların vergilemenin dışında tutulması BES’in bir başka dikkate değer avantajı arasında yer alıyor.

4. Emeklilik Yatırım Fonları Profesyoneller Tarafından Yönetilir

BES’in katılımcılara sağladığı diğer bir avantaj da emeklilik yatırım fonların profesyoneller tarafından yönetiliyor olmasıdır. Tıpkı diğer yatırım fonları gibi emeklilik yatırım fonları da profesyonel yöneticiler tarafından yönetilir. Fon yöneticileri en iyi getirileri elde edebilmek için piyasayı derinlemesine araştır ve analiz ederler. Böylelikle birikimlerinizi her zaman en iyi getirileri hedefleyen profesyonellerin ellerine emanet etmiş olursunuz.

5. İhtiyaca Uygun Birçok Fon Çeşidi Bulunur

BES’te birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz birçok emeklilik yatırım fonu bulunuyor. Hisse senedi fonları, altın fonları ve para piyasası fonları bunlardan yalnızca birkaçı. Birikimlerinizle neye yatırım yapacağınıza karar verdikten sonra fonlarınızı seçip portföyünüzü oluşturabiliyorsunuz. Her fon türü her şirkette olmayabiliyor, bu nedenle BES şirketi seçerken hangi fon türlerine yatırım yapmak istediğinizi önceden kararlaştırabilirsiniz. Öte yandan, birikimlerinizi farklı emeklilik şirketleri arasında aktarmanız ve emeklilik şirketinizi istediğinizde değiştirmeniz de mümkün.

6. Ödeme Periyotları Katılımcılar Tarafından Belirlenir

BES’te ödeme dönemlerine tamamen kendiniz karar verebilirsiniz. Tercihinize göre 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık periyotlarda ödeme yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda fikriniz değişirse ödeme periyotlarını tekrar ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Dönemsel ödemelerde de ödeme toplamlarınıza göre %25’lik devlet katkısı alabileceğinizi unutmayın.

7. Maddi Sıkışıklık Dönemlerinde Ödemelere Ara Verilebilir

Her zaman her şey yolunda gitmeyebiliyor. Maddi sorunlar da yolunda gitmemesi muhtemel şeylerden biri. BES’in bir başka avantajı tam olarak burada ortaya çıkıyor. Öyle ki maddi sıkışıklık dönemlerinde BES ödemelerinize 3 aya kadar ara verebiliyor, daha sonra ödemelerinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

8. Birikimlerin Tamamı Devlet Güvencesi Altında Korunur

Bilindiği gibi bankalarda 100.000 TL’ye kadar mevduat güvencesi bulunuyor. Yani bir bankanın iflas etmesi durumunda zararınızın 100.000 TL’ye kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Ancak BES’te böyle bir sınırlama bulunmuyor; BES’le paranızın bir kısmı değil tamamı devlet güvencesi altında korunuyor. Bu açıdan devlet güvencesi BES’i avantajlı kılıyor.

9. Daha Fazla Tasarrufa Teşvik Eder

Devlet katkısı, esnek ödeme periyotları, devlet güvencesi, emeklilik fonlarının çeşitliliği ve fonların vergiden muaf olması gibi faydalı koşullar BES’i en karlı yatırım araçlarından biri haline getiriyor. Hiç kuşkusuz bu koşullar altında BES, finansal geleceğini garanti altına almak isteyenleri hem daha fazla tasarrufa teşvik ediyor hem de birikimlerin her bir kuruşunu çok daha değerli hale getiriyor.

10. Kolay Takip ve Portföy Yönetimi Yapılabilir

Emeklilik şirketleri birikimlerini takip edebilmeleri ve portföylerini yönetebilmeleri için BES katılımcılarına birçok kolaylık sağlıyor. Örneğin, emeklilik şirketinin web sitesinden ya da akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile portföyünüzü yönetebiliyor ve birikimlerinizi her zaman takip edebiliyorsunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı bu avantajlar sayesinde, daha fazla birikim yapma fırsatı bularak yatırım konusunda işinizi kolaylaştırabilir ve finansal geleceğinize erkenden yön vermeye başlayabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Zorunlu BES için geçerli mi acaba fon seçimi veya emeklilik şirketi seçimi. Anlaşılan donumuza kadar almadan bırakmayacaklar.

  2. Bes para biriktiremeyenler için öyle de bir avantajlı ki… Sigaraya oraya buraya verene kadar kart borcu ödüyor gibi 200 tl atın Bes’e. Biraz piyasaları araştırın okuyun. Analizler yapın demiyorum bigpara, mynet okusanız yeter. Fonları kendiniz seçin güzel bir dağılım yapın. Bir de şunu unutmayın devletin verdiği katkı dışında bes’te devlet müdahalesi yok işiniz bankalarla.

  3. Tekin arkadaşım işi bilene diyorsun işi bilmiyorsun. Yatırım gözüyle bakma fonları araştırıp mantıklı dağılımlar yapma sonra gel paraları erittiler de. Uzun uzun yazmayacağım. Bireysel emeklilik avantajlıdır işi bilen de bunu iyi biliyor zaten. Arkadaşlar da her ne kadar yeterli bulmasam da güzel bir yazı hazırlamışlar. Atıp tutup milleti yanlış yönlendirme lütfen.

  4. İşi bilene bes avantajları diye bir şey yok avantaj varsa sadece devlet katkısı ile sınırlı. Vergi muafiyeti diğer yatırım fonlarında da var diye biliyorum. Çoğu kişinin birikimini erittiler. Pembe gözlüklerinizi çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu