Kripto ParaYatırım

Yatırımcılar için Yeni ‘Güvenli Liman’ Bitcoin Mi?

Kripto para birimi bitcoin bu hafta en yüksek seviyeye ulaştı. Bu ayın başlarında 3.000 dolarlık rekorunu kıran bitcoin, pazar günü 4000 doları geçti. Bitcoin’in fiyatı 1 Ocak 2017’den bu yana yaklaşık dört kat arttı.

Bitcoin’deki muazzam yükseliş en iyi performans gösteren S&P 500 hisse senetlerinden bile daha iyi bir performans gösteriyor. Kripto para biriminin piyasa değeri de 70 milyar dolara yaklaştı.

Neden yükseliyor?

İlk kez 2009 senesinde tanıtılan ve nispeten kısa ömürlü olan bu sanal varlığı ralliye sürükleyen nedenler neydi? Dijital varlık stratejisi yürüten BK Capital Management (BKCM) başkanı Brian Kelly CNBC’ye gönderdiği bir e-postada bitcoin yükselişini jeopolitik nedenlere bağladı. Kelly, yazdığı e-postada “Bitcoin jeopolitik gerilimlerden faydalanıyor, Japonya ve Kore’de bitcoin ticareti son birkaç ay içinde önemli ölçüde arttı” dedi.

Bitcoin, Kuzey Kore ile ABD arasında son dönemde yaşanan gerginliklerin artması sonrasında finansal piyasaların istikrarı ve geleceği konusunda endişe duyan yatırımcılar için güvenli bir liman olarak görülüyor. Tıpkı yakından tanıdığımız, daha eski dostumuz sarı metal altın gibi.

Elbette kripto para birimlerine yönelik yatırımcıların tetikte olması şart. Her ne kadar bitcoin’in geleceğine yönelik artış beklentisi yaygın kanı olsa da analistlerin bir kısmı kripto para birimlerinin öngörülemezliği konusunda sert uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Finansal analist Markus Miller, sene sonuna kadar bitcoin fiyatı 1000 dolara düşse de, 10.000 dolara çıksa da şaşırmam diyerek, öngörülemezliği en iyi şekilde ifade ediyor.

Altına alternatif olur mu?

Bitcoin’in yükselişinin etkisiyle son dönemlerde yeni tartışmalara da şahitlik ediyoruz. Bunlardan en dişe dokunurunu kuşkusuz ki altın mı yoksa bitcoin mi? tartışması oluşturuyor. Su yüzüne çıkan bu yeni nesil fikrin “eski toprak yatırımcılar” için ne ifade edebileceğini az çok tahmin ediyorum ama bu tartışmayı ciddi ciddi yapan bir grup yatırımcının olduğunu da görmezden gelmek artık imkansız.

Jeopolitik gerilimin artmasıyla yatırımcılar bitcoin’i sarı metale alternatif görüyor olabilirler, ancak tek dayanakları bu değil. Büyük resimde, çoğu yatırımcı dünyadaki bankacılık sistemlerinin risk altında olduğunu düşünüyor ve bu durum yeni alternatiflere yönelmelerinde itici güç oluyor.

Her iki açıdan değerlendirildiğinde altın mı yoksa bitcoin mi tartışması kulağa hiç de mantıksız gelmiyor. Tabii bitcoin’deki (hatta diğer kripto para birimlerindeki) öngörülemezlik riski, alınan kararların ne kadar sağlam olduğunu sorgulamaktan da alıkoymuyor.

Bu sebeple devam eden tartışmaların ortasında belki en azından bir süre daha bitcoin’i altına alternatif görmek yerine bir tamamlayıcı olarak görmek çok daha mantıklı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu