Yatırım

Bitcoin Neden Düştü ve Düşüyor? (Uzman Yorumları)

Bitcoin neden düştü merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta boyunca, çok sayıda kripto para birimi büyük düşüşler gördü. Piyasa değeri bakımından zirvede yer alan bitcoin de bu düşüşten nasibini aldı. Bitcoin neden düşüyor diyen yatırımcılar son dakika haberlerine konuştu.

Kripto para birimi araştırma şirketi Glassnode‘un raporlarına göre, geçen hafta itibariyle, bitcoin yatırımcılarının %40’ı yatırımlarında para kaybetti. Düşüşten dolayı bitcoin yatırımcıları hafta boyunca baskı altında kaldı.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan bitcoin, son birkaç hafta içinde değerinin yarısını kaybetti. Geçen Perşembe 12 Mayıs’ta, bir bitcoinin fiyatı 25.400 dolar civarına düştü. Kripto para, Kasım ayında yaklaşık 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi.

Pazartesi sabahı itibariyle, kripto para hafifçe toparlandı. Bitcoin şu anda 30.000 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Peki ama kripto paraların düşüşünün ardında ne var, bitcoin neden düştü ve düşüyor? Öyleyse uzman yorumları ile kripto para piyasasındaki son kayıpların arkasında neler olduğuna bir bakalım.

Bitcoin Neden Düştü: ABD Borsaları ve Satışlar

Hisse senetleri, tahviller ve diğer varlıklar son haftalarda değer kaybediyor. Tarihi enflasyonla mücadele etmek için, Amerikan Merkez Bankası FED faiz oranlarını artırıyor. Üstelik bunu daha agresif bir şekilde yapması gerekebilir.

Mal ve ürünlerin fiyatlarında yükseliş ve borsada satışlar devam ederken, bazı piyasa gözlemcileri bir potansiyel durgunluktan endişe duyuyor. Bu da aslında bitcoin neden düşüyor sorusuna bir anlamda cevap veriyor.

CNBC’nin kripto para birimlerine odaklanan teknoloji muhabiri Kate Rooney, “Şu anda kripto piyasalarında korku faktörü yüksek” yorumunu yapıyor. “Yeni yatırımcıların çoğu kripto piyasalarında para kaybetti ve kayıplarını azaltmak istiyor olabilir” diye de ekliyor.

Rooney, “Bitcoin genel olarak hala yüksek büyüme gösteren bir teknoloji hissesi gibi işlem görüyor, bu nedenle daha geniş piyasalarda olup bitenler hala fiyatların ana itici gücü” diyor.

Kripto para ile hisse senedi fiyatları arasındaki korelasyon aslında biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Çünkü kripto paranın arkasındaki tüm genel teori merkezi olmama temeline dayanıyor.

Birçok borsa yatırımcısı, portföylerini çeşitlendirmenin yeni bir yolu olarak kripto para birimine de yatırım yapıyor. Bu nedenle yatırımcılar hisse senetleri ve diğer geleneksel varlıkları satarken, onlar da kripto satıyorlar.

Rooney, borsa ortamının yanı sıra diğer faktörler göz önüne alındığında, “kripto ticareti faaliyeti hem daha büyük ‘balina’ yatırımcıları hem de daha küçük alıcılar tarafından duraklatıldı” tespitinde bulunuyor.

Bitcoin Neden Düşüyor: ABD Enflasyon Verileri Etkisi

Kripto para piyasalarındaki düşüş tüm kaynaklarda son dakika manşetlerde yer aldı. Piyasada yeri yerinden oynatan büyük çöküş Bitcoin, Ethereum, BNB, XRP, Cardano, Solana kriptolarını etkiledi. Terra Luna ise dibi boyladı.

Forbes’ta yer alan bir makalede bitcoin düşüne yönelik iki uzman görüşüne yer verildi. Makalede görüşlerine yer verilen uzmanlar bitcoin ve piyasa genelindeki düşüşler için ABD enflasyon verilerini ve borsa satışlarını işaret etti.

Kripto para piyasası analistlerinden Yuya Hasegawa, “Bitcoin fiyatı, UST durumu ve kötüleşen teknik duyarlılık nedeniyle hala düşebilir” diyor. Ancak ABD’de enflasyonun yavaşlaması durumunda, piyasanın toparlanma yaşayabileceği görüşünü paylaşıyor.

Varlık yönetimi ve teknoloji şirketi Trovio’da araştırma başkanı Will Hamilton, “Geçen hafta, ABD merkez bankası politikasının gerçekliği ve yaygın enflasyonun gerçekleşmesiyle birlikte kargaşanın küresel olarak piyasalara yayıldığı” yorumunda bulunuyor.

Hamilton’a göre bitcoin neden düştü? Hamilton bitcoin düşüşü ile ilgili görüşlerini, “Teknoloji devi NASDAQ tarafından gelen piyasa düşüşleri ile yatırımcılar riskli varlıklarından çekilmeye devam ettikçe dijital varlık piyasalarına yayıldı” şeklinde ifade ediyor.

Bazı Sabit Coinler Piyasadaki İstikrarı Bozdu

Sabit coinler teorik olarak aşırı fiyat dalgalanmalarını sınırlamak için oluşturulan bir kripto para birimleri olarak biliniyor. Bunların belirli varlıklara bağlı olmaları amaçlanıyor. Dolar veya altın buna örnek gösterilebilir.

Stabil coinler olarak bilinen bir varlığı dayalı bu kripto para birimleri de işlemleri kolaylaştırmak için hala blok zinciri teknolojisini kullanmaya devam ediyor.

TerraUSD veya kısaca UST adlı bir sabit coinin ABD doları ile bire bir sabitlenmesi gerekiyor. Yani teorik olarak, 1 UST’nin 1 ABD dolarına eşit olması gerekiyor. Ancak UST, sabit değerini kaybetti ve CoinGecko verilerine göre Pazartesi günü sadece 9 centten işlem görüyordu.

Terra çatısı altındaki diğer sabit coinler de fiyatlarının düştüğünü gördü ve bu da kripto para piyasaları üzerinde etkili oldu. Bu sabit coin projesinin arkasındaki vakıf milyarlarca dolar değerinde bitcoin tuttu ve bunu piyasada sattı.

Genel olarak, Terra’nın çöküşü, tek bir günde 200 milyar dolardan fazla varlığı sildi. Yaşanan bütün bu çözülme, bitcoin fiyatlarına bir tehdit oldu. Özellikle de yatırımcı duyarlılığına bir darbe olarak görüldü.

Olası Bitcoin Düşüşlerine Karşı Koruma

Kripto para piyasası büyümeye devam ediyor. Kişiler ve şirketler bitcoin yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hala istiyor. Ancak piyasadaki oynaklık sebebiyle herkesin birtakım önemler almaya da dikkat etmesi gerekiyor.

CryptoAssetRecovery.com’un kurucu ortağı Chris Brooks, “Bu piyasa çöküşünden büyük ölçüde etkilenen müşterilerimize sakin olmalarını tavsiye ediyoruz” diyor. Ayrıca bu çöküşün geçici bir durum olduğunu belirtiyor.

Brooks ve birçok uzman böylesine düşüşlerden korunmak için, yatırımcıları çeşitlendirme yapmaları konusunda da uyarıyor. Buna ek olarak, diğer risklere karşı yatırımcıların varlıklarını güvenli cüzdanlarda saklamaları sıklıkla ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu