Yatırım

Bitcoin Yatırım: 6 Adımda Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Bitcoin yatırım fikri son yıllarda ön plana çıkan yeni yatırım alternatifleri arasında bulunmaktadır. Bitcoin’e yatırım yapmak isteyenlerin büyük karlar elde edebilmesi mümkünüdür.

Bitcoin’e yatırım yapmak, özellikle Aralık 2017’de olduğu gibi kimsenin kazanç kaybına uğramadığı doğru zamanı kestirmeyi gerektirmektedir. Ancak doğru zamanda yatırım yapmanın da biraz şans işi olduğunun altını çizmek önemlidir.

Yine de Bitcoin ya da diğer kripto paralara ilişkin yatırım stratejilerini, bilgi, becerilerini geliştirenlerin ve piyasanın işleyişini doğru bir şekilde anlayanların bunu daha garantili bir şekilde yapması mümkün olabilmektedir.

Son yıllarda bilindiği üzere para kavramı gelişti ve yerini dijital paraya ya da kripto para birimlerine bırakmaya başladı. Blockchain.com’dan alınan verilere göre, dünya çapında 45 milyon kişi Bitcoin kullanmaya başladı.

Son zamanlarda bu kripto para birimine siz de yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır, sorusuna cevap arıyor olmanız olasıdır. Bu yazıda size bu sorunun cevabını en iyi şekilde vermeye çalıştığımızdan emin olabilirsiniz.

1. Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’e yatırım yapmaya başlamanın ilk adımı bu kripto para birimini satın almayı öğrenmenizden geçmektedir. Güzel haber şu ki Bitcoin almak için sayısız ve çeşitli yollar bulunmaktadır.

Öyle ki Bitcoin’i satın alıp elinde tutmak isteyen yatırımcıların veya bu kripto parayı ödeme yapmak gibi nedenlere yönelik kullanmak isteyenlerin satın alma yapmak için kullanabileceği birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden sıkça tercih edilenler şunlardır:

Nakit Parayla Bitcoin Satın Almak

Bitcoin satın almak neredeyse her ülkede mümkündür, ama bazı ülkelerde diğerlerine nazaran çok daha kolaydır. Nakit para kullanarak Bitcoin satın almanın en güvenilir ve gizli yolu LocalBitcoins kullanmaktır. Bu platformun site adresi localbitcoins.com’dur.

LocalBitcoins üzerinden Bitcoin satın almak için siteye giriş yaparak ödeme seçenekleri bölümünden, konumunuzu ülke olarak belirterek, örneğin Türkiye şeklinde, yakınlarda nakit karşılığı Bitcoin satmak isteyen biri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer nakit karşılığında Bitcoin satmak isteyen biri varsa o kişiden nakit karşılığı kripto para alımını yapabilirsiniz. Öte yandan, kendi adınıza bir satın alma talimatı oluşturarak da, yakınlarınızda size Bitcoin satabilecek birilerini beklemeye geçebilirsiniz.

Kendi adınıza Bitcoin satın alma talimatı oluşturmanız iyi bir fikir olabilir. Çünkü bu şekilde piyasa fiyatından satın almak yerine pazarlık yapma şansınız da olabilir. Satış emri veren birinden Bitcoin alırsanız, fiyata dikkat etmeniz önemlidir. Zira bu durumda piyasa fiyatının biraz üzerinde bir değer ödemeniz gerekebilir.

Nakit para ile satın alma gerçekleştireceğinizden, seçtiğiniz ya da pazarlık ettiğiniz bir satıcı ile bir buluşma ayarlamanız gerekecektir. Bu nedenle de satıcının kendisine bırakılan yorumları dikkatli bir şekilde okumanız ve buluşma için kafe gibi halka açık bir yer seçtiğinizden emin olmanız önemli olacaktır.

Satın alma işlemini gerçekleştirmek için bir Bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacaktır. Mobil uygulaması olan bir ağ cüzdanı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü nakit parayı satıcıya teslim etmeden önce işlemin gerçekleştiğini kontrol etmeniz önem arz edecektir.

Kredi Kartıyla Bitcoin Satın Almak

Bitcoin satın alma seçenekleri arasında kredi kartı ya da banka kartı kullanmak da yer almaktadır. Bir kredi kartı kullanarak Bitcoin satın almak, bu süreci tamamlamanın en hızlı yolu olsa da, en düşük maliyetli yolu değildir.

Bitcoin satın almak için kredi kartı veya banka kartı kullanmayı tercih edersiniz, bir miktar yüksek maliyetler ödemeniz gerekebilir. Diğer yandan kredi kartı ile bitcoin almak hesabınız ve kimliğiniz arasında açık bir bağlantı yaratır. Gizliliğe önem veriyorsanız, bu yolu tercih etmeyebilirsiniz.

Kredi kartı ya da banka kartı kullanarak Bitcoin satın almanıza imkan veren birçok şirket bulunmaktadır. Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Binance, buna ek olarak da Coinmama, Bitstamp ve CEX.io bu şirketlere örnek olarak gösterebilir.

Ayrıca, kredi kartıyla bitcoin almak bazı yüksek maliyetleri, dezavantajları ve birtakım riskleri de beraberinde getirebilir. Ancak maliyetleri engellemek çok mümkün olmasa da, bazı risk ve dezavantajları ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir.

Bu sebeplerden ötürü hem kredi kartı ile nasıl bitcoin alabileceğinizi hem de bu seçeneğin risk ya da dezavantajlarını öğrenmek adına kredi kartı ile bitcoin almak başlıklı içeriğe göz atmanızı tavsiye ederiz.

Borsalardan Bitcoin Satın Almak

İlk Bitcoin’lerinizi satın almanın bir diğer yolu kripto para borsalarını kullanmaktır. Bitcoin satın alabileceğiniz birçok yerli ve yabancı kripto para borsası bulunmaktadır.

Bitcoin satın alabileceğiniz borsalara BtcTürk, Bitlo, Paribu veya Binance Türkiye’yi örnek olarak gösterebiliriz. Bu anlamda Bitcoin satın alacağınız borsanın güvenilir olmasına da dikkat etmeniz anlam taşıyacaktır.

En iyi kripto para borsalarını bulmak için İnternet üzerinden bir araştırma yapmanız, borsa incelemelerini, kullanıcı memnuniyet ve yorumlarını okumanız iyi bir fikir olacaktır. Örneğin, Binance için biz daha önce bir inceleme yapmıştık. Dilerseniz bu incelemeyi Binance güvenilir mi başlıklı sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Borsalar, Bitcoin satın almanın en yaygın yollarından biridir. Ancak gizlilik esası üzerinde faaliyet göstermezler. Çünkü birçok kripto para borsası, kayıt esnasında açık kimlik bilgileriniz gibi bilgiler talep ederler.

Kripto para borsaları diğer yandan çeşitli avantajlar da sağlarlar. Mesela doğrudan hesabınıza yerel para cinsinden bakiye aktarımı yapmak veya yine doğrudan banka hesabınıza hızlı bir şekilde para çekmek bu avantajlara örnek olarak gösterilebilir.

2. Bitcoin Güvenli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Bitcoin’lerinizi satın aldıktan sonra onları güvenli bir şekilde saklamak ve depolamak göz ardı edilmemesi gereken önemli bir zorunluluktur. Bitcoin’lerinizi, örneğin bir borsadan satın aldığınızda, onları geçici olarak hesabınıza bağlı cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Ancak tabii, dijital varlıklarınızı uzun süre borsalar üzerindeki hesaplarda tutmak çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü günümüzde yüksek güvenlik önlemleri alan birçok kripto para borsası dahi siber saldırılara maruz kalabilmektedir.

Bu sebeplerden dolayı Bitcoin’lerinizi güvenli bir şekilde saklama ve depolama seçeneğini düşünmeniz gerekmektedir. En iyi saklama ve depolama seçenekleri arasında donanım cüzdanlar ve kağıt cüzdanlar yer almaktadır.

Bitcoin’lerinizi güvenilir bir şekilde saklayabileceğiniz bazı cüzdanlar ile ilgili daha önce bir içerik hazırlamıştık. Dilerseniz, en iyi bitcoin cüzdanı sayfasından bu incelememize göz atarak fikir almayı düşünebilirsiniz.

Uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Bitcoin’lerinizi ve hatta bir sepet oluşturmuşsanız, diğer kripto varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamanın büyük taşıdığının altını tekrar çizmiş olalım.

3. Bitcoin’e Yatırım Yapılmalı mı?

Bitcoin, alıştığımız geleneksel ödeme ağlarına bağlı olmayan bir tür dijital para birimi ve ödeme sistemidir. Bitcoin merkezi değildir. Banka veya hükümet gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez.

Bitcoin, geçmişteki ve gelecekte gerçekleşecek tüm işlemlerin kaydını tutan merkezi kontrolden tamamen bağımsız bir bilgisayar ağı olan blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Bitcoin’e yatırım yapmak giderek daha popüler hale gelmektedir. Bunu, dünyanın herhangi bir yerindeki herkesin kullanabileceği küresel bir yatırım fırsatı olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır.

Çünkü doğru zamanla yakalandığında son derece karlı bir yatırım olabilmektedir. Bu açıdan da yine doğru zamanda yapılan Bitcoin yatırımının mantıklı olabileceğini belirtmek gerekmektedir. Ancak, Bitcoin’in çok değişken ve belirli bir risk faktörüne sahip olduğu da unutulmamalıdır.

Bitcoin’e yatırım yapmayı mantıklı kılan bir diğer neden ise, bu kripto paranın dünya çapında kabul edilebilir bir ödeme aracı haline gelmesidir. Bitcoin’i oluşturan blockchain teknolojisi güvenilirdir, taklit edilemez, tahrif edilemez veya değiştirilemez.

Başka hiçbir teknoloji, işlemi gerçekleştirmek için bir aracı olmadan dünyanın bir yerinden diğerine para göndermenize izin vermez. Bu kapsamda, A noktasından B noktasına para göndermenin bugün bilinen en ucuz yolunun Bitcoin ya da benzeri kripto para birimleri olduğunu söylemek mümkündür.

Öte yandan, Bitcoin ile paranızın kontrolü tamamen sizde olmaktadır. Paranızı kullanmak için tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar veya cep telefonudur. Böylece istediğiniz zaman istediğiniz kişiyle işlem yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

Hız, Bitcoin’i hiç kuşkusuz ki geleneksel bankacılıktan ayıran en büyük unsurdur. Bir bankadan para transferi bazen günlerce zaman alabilirken, bir Bitcoin işlemi birkaç dakika içinde tamamlanabilmektedir. Hattı bazı kripto para birimi işlemleri ise saniyeler içinde onaylanmaktadır.

Bunun hakkında biraz düşünelim. Her gün kullandığımız kağıt para nasıl oluşuyor? Bu, ihtiyaç duyduklarında merkez bankaları ve hükümetler tarafından basılarak yapılıyor. Ancak Bitcoin bu şekilde çalışmıyor.

Bir düğmeye basıp daha fazla Bitcoin oluşturamaz veya baskı makinesine yeni kağıtlar ekleyemezsiniz, bu mümkün değildir. İşte bu nedenle Bitcoin nadir ve sınırlı sayıda bulunmaktadır. Var olan önemli bir varlığın miktarı ne kadar küçükse, o kadar değerli olmaktadır. Altını buna örnek olarak göstermek mümkündür.

Bu açılardan ele alındığında, Bitcoin’e yatırım yapmak mantıklı görülebilmektedir. Ancak tabii, bunun için doğru zamanlamanın yakalanmasının oldukça önemli olduğunu tekrar ifade etmek gerekmektedir.

4. Bitcoin’e Ne Kadar Yatırım Yapılabilir?

Bir bilgisayara veya cep telefonuna erişimi olan herkesin bahsettiğimiz yöntemler ile Bitcoin satın alabilmesi ve bu kripto para birimine sermayesi kapsamında yatırım yapabilmesi mümkündür.

Örneğin, bütçenize, planınıza ve hedeflerinize bağlı olarak 10 veya 1000 Türk lirasına kadar yatırım yapabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Sermaye, bütçe ve hedeflerinize bağlı olarak daha yüksek tutarlarda da yatırım yapmanız mümkündür.

Her zaman sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmayı ve portföyünüzü çeşitlendirmeyi unutmamanız gerekmektedir. Yatırım uzmanları, “Bütün yumurtaları bir sepete koymayın” uyarısını sürekli yapmaktadır. Bu nedenle çeşitlendirmenin de önemli olduğunu dikkate almanız şarttır.

Ayrıca, tekrar belirtmek gerekirse, Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri piyasası oldukça değişken ve hareketlidir. Bu da ne yazık ki birtakım riskleri beraberinde getirebilmektedir. Bu sebeple yatırım kararınızı dikkatli bir şekilde almanız gerekmektedir.

Bitcoin başta olmak üzere, kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi hala erken aşamalarındadır. Bu varlıklar birkaç yıl içinde piyasaya hakim olabilir. Ancak, henüz yeni bir piyasa olduğundan bunun tam tersi olabileceğini de akılda bulundurmak önemlidir.

5. Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni başlıyorsanız, muhtemelen kripto para birimleri arasında başı çeken Bitcoin’e yatırım yapmaya isteklisinizdir. Ama acele etmemeniz gerekmektedir. Bunun için en başta temel bir kripto para işlem stratejisi geliştirmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir.

Blockchain ve Bitcoin teknolojisinin temellerini biliyor musunuz? Dolaşım ve toplam arzın ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Enflasyonun ne olduğunu anlıyor musunuz? Borsaları, cüzdanları, özel anahtarları ve genel anahtarları biliyor musunuz?

Bu temel soruları cevaplayamıyorsanız, Bitcoin veya kripto para birimlerine yatırım yapmakta zorlanacaksınız, bu yüzden hazırlanmak için biraz zaman ayırın, bu çok önemlidir.

Her gün, potansiyel yatırımcılar, nasıl başlayacaklarına güvenmedikleri için Bitcoin yatırımlarını kaybetmektedirler. Tecrübeli yatırımcılar bile aktif kalmayarak önemli kazançlar sağlayabilecek yeni araçları veya kripto para birimlerini kaybedebilmektedirler.

Peki ama neden? Çünkü hata yapmaktan korkarlar. Harekete geçmek ilk adımdır, bu yüzden hemen bu alana dalmaktan çekinmemeniz gerekmektedir. Eylem deneyim getirecek ve deneyim daha iyi karar vermeyle sonuçlanacaktır. Aslında deneyim, yaptığınız hatalardan ders çıkarmakla da ilgilidir.

Ancak tabii, doğrudan deneyim kazanmak için sermayenizin tamamı ile kesinlikle işlemlere girmemeniz önemlidir. Bunun yerine piyasayı tanıyana ve alışana dek daha küçük tutarlarda yatırım yapmaya başlamanız en ideal tercih olacaktır.

Bitcoin’i ve birçok kripto para birimini yenilikçi yapan şey, altında yatan teknolojidir. Ancak teknolojinin temellerini anlamazsanız, yol biraz daha ve belki de bir hayli riskli olacaktır.

Bir yatırımcı kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladığında, küçük karlar umuduyla günde birçok işlem yapabilmektedir. Kazançlar başlangıçta düşük de olsa pozitiftir, bunu da aklınızda bulundurmanız önemlidir.

Ayrıca, tekrar hatırlatmak gerekirse, Bitcoin’e yatırım yaparken en temel kuralı unutmamanız gerekmektedir; yani kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayı asla düşünmemelisiniz.

6. Çeşitlendirme İçin Hangi Kripto Paralar Tercih Edilebilir?

Aslında, portföyünüzü yalnızca kripto para birimlerine maruz bırakmanız yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü son derece değişken olan ve riskler barındıran bu piyasa portföyünüzü sıfırlayabilir.

Bu nedenle portföyünüzü tahviller, hisse senetleri, emtialar gibi daha geleneksel ve güvenli yatırımlarla dengeleyip çeşitlendirmeniz önemlidir. Bunu yapmak için mutlaka zaman ayırmanıza değecektir.

Bununla birlikte, kripto para birimleri kapsamında ise Bitcoin haricinde sepetinizi çeşitlendirebileceğiniz birçok dijital varlık bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkanlardan bazıları ise şu şekildedir:

Ethereum

Ethereum, piyasa değeri açısından yalnızca Bitcoin’in ardından gelen ikinci en büyük kripto para birimidir. Ether günlük işlem hacmi bakımından Tether ve Bitcoin’in hemen ardında bulunan üçüncü en büyük kripto para birimi arasında yer almaktadır.

Ethereum, 2014 yılında Vitalik Buterin tarafından oluşturulmuştur. Bu kripto para birimi, DApps olarak da adlandırılan merkezi olmayan uygulamalar için en büyük platformdur.

Bitcoin gibi, Ethereum platformu da merkezi değildir ve insanların merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan güçlü bir süper bilgisayar aracılığıyla doğrudan bağlanmasına olanak tanımaktadır.

Ethereum, geliştiricileri tarafından oluşturulan ve bir dizi tanımlanmış kuralı dikkate alarak ağ tarafından yürütülen bir dizi koşul ve eylem olan akıllı sözleşmeler sayesinde çalışmaktadır.

Peki, Ethereum hala iyi bir yatırım mı? Muhtemelen öyle gözüktüğünü söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Çünkü akıllı sözleşmelerinin yetenekleri nedeniyle, Ethereum çok popüler ve değerlidir.

Litecoin

Litecoin, bir Bitcoin çatalı ve açık kaynaklı, merkezi olmayan bir küresel ödeme ağıdır. Google ve Coinbase için çalışan Charlie Lee tarafından, üzerinde çalışan deneyimli bir geliştirme ekibine sahiptir.

Litecoin çok yenilikçi bir para birimidir ve blok zinciri teknolojisinde daha sonra Bitcoin tarafından da kabul edilen ve uygulanan çeşitli iyileştirmeler ve yenilikler getirmiştir. Örneğin bu yenilikler SegWit ve Atomic Swap’ları içermektedir.

Günlük hacim açısından Litecoin, sıfıra yakın maliyetli anlık işlemleri nedeniyle en yaygın kullanılan kripto para birimlerinden biridir. Bu aynı zamanda Litecoin’i diğer kripto para birimlerini satın almak için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir.

XRP, Bitcoin Cash ve Monero

Portföyünüzü kripto para birimleri kapsamında çeşitlendirebileceğiniz çok sayıda farklı dijital varlıklar da bulunmaktadır. Mesela bunlara XRP, Bitcoin Cash ve Monero örnek olarak gösterilebilir.

XRP, son yıllarda birçok yatırımcı tarafından tercih edilen bir kripto para birimi arasında yer almaktadır. Ancak bunun gibi dijital varlıkların çoğu zaman kripto para günlük al sat taktiği uygulayanlar tarafından kullanıldığını belirtmek gerekmektedir.

Bunun haricinde, Bitcoin Cash ve Monero da öne çıkan kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Özellikle uzun vadeli bir yatırımla ilgileniyorsanız, bu kripto varlıklar incelemeye değer olacaktır.

Belirttiğimiz gibi, piyasada çok sayıda kripto para birimi veya varlığı bulunmaktadır. Bunları araştırarak ve kendiniz için en uygun varlıkları bularak portföy çeşitlendirmesi yapmanız daha makul bir yaklaşım olacaktır.

Sonuç

Bitcoin’in geleceğinin parlak göründüğüne hiç şüphe yok, en azından şu an için böyle göründüğünü söylemek mümkün. Bu nedenle geleceği olan bir yatırımdan yararlanmak iyi bir fikir olabilir.

Tabii şimdilik Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar yüksek oynaklıkları nedeniyle yüksek riskli finansal varlıklar arasında konumlanmaktadır. Bu açıdan Bitcoin yatırım fikrine planlı ve riskleri farkında olarak yaklaşmak her yatırımcı adayı için önem teşkil etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu