Yatırım

BlackRock Şirketi Hakkında 5 Bilgi

BlackRock, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olarak bilinen bir finansal şirkettir. 1988 yılında kurulan BlackRock, 10 trilyon doları aşan varlıklarıyla yatırım yönetimi, risk analizi ve finansal teknoloji alanlarında küresel bir etkiye sahiptir.

BlackRock, Wall Street’in giderek daha fazla etkiye sahip olan en etkili oyuncularından biri olarak öne çıkıyor. BlackRock şirketi, yıllar içinde dikkat çeken politika yapıcılarını bünyesine katmayı başardı. Günümüzde, üç eski BlackRock lideri şu anda Amerika Birleşik Devletler Başkanı Joe Biden’ın kabinesinde etkili görevlerde bulunuyor.

BlackRock’ın eski yatırım yöneticilerinden biri olan Brian Deese, Biden’ın Ulusal Ekonomi Konseyi’ni yönetiyor ve ekonomik konularda başkanın en üst danışmanı olarak hizmet veriyor. Biden aynı zamanda, BlackRock CEO’su Larry Fink’in eski başkan yardımcısı Adewale Adeyemo’yu ABD Hazine Bakanlığı’nda etkili bir görevde kullanıyor.

Ancak tabii, BlackRock yatırım endüstrisi dışındaki insanlar için hala fazla bilinmeyen bir şirket. BlackRock kimin? Sahibi kim? Kurucuları Kimler? Sahip olduğu şirketler hangileri ve nerelere yatırım yapıyor? gibi sorular merak ediliyor. İşte BlackRock şirketi hakkında bilgiler:

1. BlackRock Nedir?

BlackRock, dünyanın önde gelen yatırım yönetimi şirketlerinden biridir. Şirket, yatırım yönetimi alanında faaliyet göstermektedir. Gelirinin büyük bir bölümünü yatırım danışmanlığı ve yönetim ücretlerinden elde etmektedir.

2. BlackRock Kurucuları Kimlerdir?

BlackRock, 1988 yılında finansal danışmanlık alanında faaliyet göstermek amacıyla New York’ta Larry Fink, Susan Wagner, Barbara Novick ve Robert S. Kapito tarafından kurulmuştur.

BlackRock Rothschild ve Rockefeller Aileleri ile anılsa da aslında hisselerinin büyük çoğunluğu bireysel ve kurumsal yatırımcıların elinde bulunmaktadır.

3. BlackRock Kimin?

BlackRock Kurucuları ve En Büyük Hissedarları: Laurence D. Fink, Susan L. Wagner ve Robert S. Kapito.
BlackRock Kurucuları ve En Büyük Hissedarları: Laurence D. Fink, Susan L. Wagner ve Robert S. Kapito.

BlackRock, tek bir kişi veya şirkete ait değildir. Şirketin birçok bireysel ve kurumsal yatırımcısı bulunmaktadır. BlackRock’ın en büyük ve dikkate değer hissedarları arasında kurucuları haricinde The Vanguard Group, State Street ve Bank of America yer almaktadır.

BlackRock Kurumsal Hissedarları

Vanguard Group, şirket üzerinde sahip olduğu %9,04’lük hisseler ile BlackRock’ın en büyük kurumsal hissedarları arasındadır. BlackRock’ta, finansal hizmetler sunan State Street Corp’un şirketinin %4,21 hissesi, bankacılık alanında faaliyet gösteren Bank of America’nın ise %3,45 hissesi bulunmaktadır.

Singapur merkezli bir yatırım şirketi olan ve Singapur’un Maliye Bakanı tarafından yönetilen Temasek Holdings, BlackRock’ta %3,39 hisseye sahiptir. Son olarak, ABD’de yatırım, bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren Charles Schwab’ın dev kuruluşta %2,22 payı vardır.

BlackRock Bireysel Hissedarları

BlackRock’ın CEO’su ve kurucu ortağı Laurence D. Fink, sahip olduğu 520 bin hisse senedi ile şirketin en büyük bireysel hissedarları arasında yer almaktadır. Fink’i yaklaşık 400 bin hisse ile yine şirketin kurucu ortaklarından Susan L. Wagner ve 210 bin pay ile Robert S. Kapito takip etmektedir.

Şirket halka açıktır ve hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsasında (NYSE) “BLK” sembolü ile işlem görmektedir. Şirketin payları bireysel yatırımcılar tarafından yurtdışı hisse senedi alımı aracılarından satın alınabilmektedir.

4. BlackRock Ne Kadarlık Bir Varlık Yönetiyor?

BlackRock, dünyanın en büyük yatırım yöneticisi olarak 10 trilyon doları aşan bir varlığı yönetmektedir. Bu varlıklar, ABD ve Çin dışındaki tüm ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndan daha büyük bir miktara tekabül etmektedir.

Şirketin yönettiği varlıkların bir bölümünü, emeklilik planları, vakıflar ve kurumlar gibi dış müşterilerin yatırımları kapsamaktadır. Toplam yönetilen varlıklarının yaklaşık %60’ı, çoğunlukla hisse senedi piyasalarıyla ilişkilendirilen ürünlerdir. Ayrıca özel sermaye, özel kredi ve hedge fonu gibi çeşitli alternatif yatırımların yönetimini üstlenen geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.

5. BlackRock Hangi Şirketlere Yatırım Yapıyor?

BlackRock’ın hisselerine sahip olduğu şirketler birçok yatırımcı tarafından merak edilmektedir. Bunun nedeni de bazı yatırımcılara bir çeşit yol haritası çiziyor olmasıdır. BlackRock’ın temelde yüzlerce şirkette ortalık payı bulunmaktadır.

BlackRock’ın hisselerine sahip olduğu şirketler:

Sıra Şirket Sektör Varlıkların Değeri (milyar ABD doları)
1 Apple Bilgi Teknolojileri $171
2 Microsoft Bilgi Teknolojileri $155
3 Amazon İsteğe Bağlı Tüketim $63
4 Nvidia Bilgi Teknolojileri $51
5 Google (Class A) İletişim $44
6 Google (Class C) İletişim $38
7 Tesla İsteğe Bağlı Tüketim $37
8 UnitedHealth Group Sağlık Hizmetleri $35
9 Meta İletişim $32
10 Berkshire Hathaway Finans $32
11 Johnson & Johnson Sağlık Hizmetleri $31
12 Exxon Mobil Enerji $30
13 iShares Core S&P 500 ETF ETF $29
14 Visa Finans $28
15 JPMorgan Chase & Co Finans $25

Tabloda BlackRock’ın yatırım yaptığı öne çıkan şirketlerin bir sıralaması yer almaktadır. Bu şirketler haricinde varlık yönetim şirketinin Procter & Gamble, Mastercard, Home Depot ve Pepsi gibi kuruluşlarda da önemli payı bulunmaktadır.

BlackRock’ı yıllar içinde birçok rakibini yuttuğu bir şirket olarak düşünmek mümkündür. Şirket, geleneksel para yönetiminin artık karlı veya benzersiz olmadığı bir dönemde avantajını korumayı hedefleyerek, köklü işletmeleri ve fintech girişimlerini satın almaya devam etmektedir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir