Borsa

Bu Yıl Halka Arz Edilmesi Beklenen 7 Mega Şirket

Geçtiğimiz yıl dünya çapında birçok borsa olağanüstü artış kaydetti. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yıl boyunca yüzde 35 oranında artarken, Wall Street’te S&P 500 yüzde 19, Nasdaq yüzde 28 ve Japonya’da Nikkei 225 yüzde 19 arttı.

Borsada değer artışları da şirketlerin halka arzlarını gerçekleştirme planlarını hızlandırma yönünde hiç kuşkusuz teşvik edici olmaya devam ediyor. Halka arz hacmi açısından New York Borsasını Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, ardından Nasdaq ve Hong Kong Exchange izledi.

Dealogic verilerine göre, bir önceki yıla göre yüzde 44’lük bir artış ile 2017’de 1.700 şirket halka arz edildi ve bu şirketler toplamda 196 milyar dolar para topladı.

Piyasalardaki yükselişin bu yıl da devam etmesi durumunda, birçok şirketin 2018 yılında halka arz yoluna giderek para toplama planlarını gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Bu yayında dikkate değer ve yatırım için akıllıca olabilecek olası bazı halka arz planlarına göz atalım.

Xiaomi

Basında çıkan haberlere göre, Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, 2018 yılının ikinci yarısında Hong Kong’da 100 milyar dolarlık bir halka arz planlıyor.

Goldman Sachs, Credit Suisse, Morgan Stanley ve Deutsche Bank gibi büyük finans kuruluşları ile hisse senetlerinin ilk kez satışa sunulması için çalışmalara başladığı belirtilen şirket, önemli bölgelerdeki pazar payını da artırmaya devam ediyor.

Çin’de şirketin satışları Apple’ın satışlarını geride bıraktı ve pazar lideri Samsung’un ardından ikinci en büyük akıllı telefon markası olarak Hindistan’da da önemli ilerlemeler kaydetti.

Spotify

Aralık ayında halka arz işlemleri için başvuruda bulunan İsveçli müzik akışı şirketi Spotify’ın bu yılın ilk yarısında New York Borsası’nda halka arz edilmesi bekleniyor.

Şirketin 60 milyon ücretli, 80 milyonu reklam destekli ücretsiz versiyon kullanan toplamda 140 milyon abonesi bulunuyor. Şirketin mevcut değeri 15 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Tencent Music

Çin’in Spotify’ı olarak bilinen ve ülkedeki pazar payına hakim olan Tencent Music 2018’de halka arzı en çok beklenen şirketler arasında yer alıyor.

JP Morgan Chase’in Hong Kong ofisinde görev yapan analist Alex Yao, Tencent Music’in Spotify’dan çok daha iyi bir iş modeline sahip olduğunu söylüyor.

Basında çıkan haberlere göre, şirketin New York’ta ya da Hong Kong’da halka arz edilmesi bekleniyor.

Airbnb

Konaklama ve kiralama platformu Airbnb, erken dönem yatırımcılardan halihazırda 4.5 milyar dolar toplamayı başardı ve şu anki değerinin 30 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Şirket 2009 yılındaki kuruluşundan bu yana hızla büyüdü ve şu anda 191 ülke dahilindeki 65.000 şehirde faaliyet gösteriyor.

CEO Brian Chesky tarafından bir süre önce paylaşılan kısa bir tweet’e göre şirket, geçen yılın yılbaşı gecesinde üç milyondan fazla konuk için konaklama hizmeti sağladı.

2018 yılına ilişkin bir halka arz planı Airbnb tarafından kesin bir şekilde doğrulanmasa da şirketin halka arza hazır olduğu konuşuluyor.

Dropbox

Bulut depolama şirketi Dropbox’ın Goldman Sachs ve JP Morgan kuruluşları ile çalışmalara başlayarak gizlice halka arz başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Şirketin CEO’su ve kurucularından Drew Houston, Dropbox’ın yıllık bazda 1 milyar doları aşan satışa sahip olduğunu söylüyor. Şirket 2014 yılındaki son yatırım turunu tamamlamış ve 10 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı.

iQiyi

Çin’in Youtube’u ve Netflix’i olarak konumlanan Çinli arama motoru devi Baidu’nun video servisi iQiyi, 481 milyon aktif aylık kullanıcıya ve ödeme yapan 60 milyondan fazla aboneye sahip.

2017’de gelirini 2,4 milyar dolara çıkardığı tahmin edilen iQiyi, 2016’da çoğu çevirimiçi reklamcılık hizmetinden sağlanan 1,6 milyar dolar tutarında gelir elde etti.

2018’de halka arz edilmesi beklenen şirket Çin’de Alibaba’nın Youku Tudou ve Tencent’in Tencent Video servisleri ile rekabet ediyor.

Saudi Aramco

Suudi Arabistan’ın petrol devi olan devlet şirketi Aramco, bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenen halka arzından önce anonim şirkete dönüştürüldü.

Dünyanın en değerli (2 trilyon dolar) şirketi olan Aramco’nun halk arz edilmesi halinde 100 milyar dolar toplanabileceği ve tarihin en büyük halka arzı olabileceği belirtiliyor.

Dünyadaki birçok borsanın peşinden koştuğu şirketin en istekli talipleri arasında New York Borsası yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Aramco’nun halka arzı ile ilgili Twitter’da yayınladığı bir mesajında, “Suudi Arabistan’ın Aramco’nun halka arzını New York Borsasında yapması bizi çok sevindirir. ABD için bu önemli!” ifadelerine yer vermişti.

Küresel hisse senedi piyasalarında bu ve gelecek yıl halka arzların artma olasılığı yüksek gibi gözüküyor. Araştırma şirketi CB Insights, toplamda 697 milyar dolar değerinde 197 unicorn (değeri milyar doları aşan şirket) bulunduğunu belirtiyor.

Bu şirketlerin küçük bir kısmı bile halka arz edilirse, 2018’de halka arz hacminde keskin bir artış olacağı söylenebilir, elbette küresel piyasalardaki yükseliş sürmeye devam ederse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu