2018 için Satın Alınabilecek 10 Teknoloji Hissesi

Yakın tarihli bir Goldman Sachs raporuna göre, yatırımcılar şu anda yatırım yapılabilecek en iyi sektörlerin teknoloji ve finans olduğunu söylüyor.

Teknoloji hisseleri geride bırakmaya hazırlandığımız bu yılda yatırımcıları çok büyük kârlarla ödüllendirdi. Devam eden güçlü kazançlar ve güçlü performanslar, teknoloji sektörünün 2018 yılında da yatırımcılar tarafından tercih edilebileceğini gösteriyor.

Yeni yıl için sağlam planlamalar ve sağlıklı çeşitlendirme çalışmaları yaparken sene boyunca portföy değerinizi yüksek tutabilecek on teknoloji hissesine göz atın.

Intel (NASDAQ: INTC)

Intel, uzun bir süredir Dow üyesi ve istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Yatırımcılar, yavaş yavaş düşen bilgisayar satışlarından endişeleniyor ama şirket akıllıca attığı adımlarla yeni büyüme alanları oluşturuyor ve de iş alanlarını çeşitlendiriyor. Bunun en güzel örneği Intel’in sürücüsüz araç teknolojileri geliştiren Mobileye şirketini satın alması oldu. Ayrıca şirketin ana faaliyet alanındaki pazar liderliğini ve yapay zeka çalışmalarını da not etmek faydalı olabilir.

Micron Technology (NASDAQ: MU)

Micron gibi hisse senetlerine çok sık rastlamıyoruz. 2017’de hisse fiyatı iki katına çıkan şirketin son beş yıldaki gelir artışı yılda yaklaşık yüzde 20 oranında gerçekleşti. Micron’un fiyat/kazanç ve büyüme oranı 1’in altında bir değerde, 0.66. Fakat piyasanın Micron’un iş alanına yönelik tutumu göz önüne alındığında hisse riskli olabilir; yine de, eğer risk profiline tolerans gösterebilirseniz, 2018’de satın alınabilecek ideal teknoloji hisseleri arasında değerlendirebilirsiniz.

NetEase (NASDAQ: NTES)

Değer düşüklüğüne uğrayan Çinli video oyun yayıncısı ve e-ticaret şirketi olan NetEase, 2018 yılının en iyi teknoloji hisselerinden biri olmaya aday. Şirketin gelir ve hisse başına kazancının 2018’de sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 18 oranında artması bekleniyor. Hızla büyüyen ticaret endüstrisinin büyük bir yararlanıcısı olan NTES ve hisseleri, 2018 yılında yükselmeye devam ederken, beklentilerden daha yüksek kazançlar da açıklayabilir.

Gogo (NASDAQ: GOGO)

1 milyar doları bulmayan piyasa değeriyle küçük bir şirket olan Chicago merkezli Gogo, ABD ve uluslararası havacılık endüstrisinde uçak içi bağlantı, kablosuz ağ ve eğlence çözümleri sunuyor. Uçak içi bağlantılar ve eğlence çözümleri sunan bu iş, son beş yılda yüzde 30’un üzerinde bileşik yıllık büyüme oranına sahip. Gogo hisseleri henüz kârlı bir görünüme sahip olmasa da, şirket 2017 sonlarında Hong Kong havayolu şirketi Cathay Pacific ile büyük bir sözleşme imzaladı. Gogo 2018’de de büyümesini sürdürebilir. Şirketin hisseleri şu anda yüksek riskli ama yüksek ödüllü bir seçim olabilir.

Alibaba Group Holding (NYSE: BABA)

Amazon’a alternatif arıyorsanız, Alibaba ile tanışın. E-ticaret devi yılda yüzde 50’nin üzerinde büyümekle kalmıyor, Amazon.com’a her anlamda meydan okuyor. Fiyat/kazanç oranı 43 olan (Amazon’un 143) Alibaba Amazon’dan çok daha kârlı gözüküyor. Tek bir günde 25 milyar doları aşan satışla rekor kıran bir şirket inanın ki tüm dünyayı ele geçirebilir, tıpkı son Bekarlar Günü’nde olduğu gibi.

InterActiveCorp (NASDAQ: IAC)

IAC Vimeo, Dictionary.com, Dotdash, The Daily Beast ve Investopedia gibi yaygın olarak bilinen pek çok markaya sahip bir medya ve internet şirketi. Ayrıca IAC, son yıllardaki yükselişiyle dikkat çeken Tinder’ın sahibi Match Group’ın da en büyük hissedarlarından birisi. 2017 senesinin başından bu yana yüzde 89’luk bir yükseliş gören IAC, sahip olduğu markaların potansiyeli göz önüne alındığında halen tercih nedeni.

Vishay Intertechnology (NYSE: VSH)

Ayrık yarı iletkenler ve pasif elektronik bileşenler üreticisi Vishay Intertechnology’nin hisseleri bu yıl yüzde 40 oranında yükseldi. Vishay’ın kârının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde yıllık yüzde 21 oranında artırması bekleniyor. Zira şirketin trilyonlarca değerinde bir büyüklük oluşturması beklenen IoT (nesnelerin interneti) pazarına yönelik geniş bir çözüm portföyü bulunuyor.

Entegris (NASDAQ: ENTG)

Entegris, yarı iletken imalat ve disk imalat pazarlarına malzeme yönetimi çözümleri sunan lider bir şirket. 2017’de şirketin genişlemesiyle hisse oranı yüzde 80’den fazla arttı. Entegris’in kazançlarının ve satışlarının 2018 mali yılında genişlemeye devam etmesi bekleniyor. Dahası, şirketin kârlarının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde yıllık bazda yüzde 11 oranında büyümesi öngörülüyor.

Facebook (NASDAQ: FB)

Üzerinde kafa yormaya devam etmek için Facebook halen ideal. Zira tartışmasız ki Facebook elde ettiği zorlu küresel rekabet avantajını çok güzel bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Facebook’un 2 milyar ve şirketin sahip olduğu WhatsApp’ın 1.3 milyar, Messenger’ın 1.2 milyar ve Instagram’ın yaklaşık 800 milyon kullanıcısı var. Her uygulama halen anlamı bir şekilde büyüyor ve kazançları artıyor. Öte yandan big data meselesi de var; şirketin sahip olduğu bireysel kullanıcı (hatta şirketleri de ekleyin) verileri FB hisselerini 2018 de dahil olmak üzere gelecek yıllarda uçurmaya devam edebilir.

Western Digital Corporation (NASDAQ: WDC)

Kişisel ve kurumsal veri depolama aygıtları üreticisi Western Digital, 1970’den bu yana faaliyet gösteriyor. Depolama aygıtlarına son yıllarda artan talep sayesinde, eski köklere sahip bu şirket ilgi çekmeye başladı. Yatırımcıların ilgiyi fark etmesi üzerine şirketin hisseleri 2017 senesi boyunca yüzde 27’den fazla yükseldi. Şirketin 2018’de ortalamanın üzerinde bir büyüme kaydedebileceği düşünülüyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu