Borsa

80’lerin sonunda Microsoft ve Apple hisselerine yapılan bir yatırım bugün ne kazandırdı?

1980’li yılların sonunda sadece üç şirkete yatırım yapmış olsaydınız, bugün milyoner olabilirdiniz.

Standard and Poor’s analisti Howard Silverblatt tarafından yapılan hesaplamaya göre 80’li yılların sonlarına doğru Apple, Microsoft ve M&T Bank’in her birine 1.000 dolarlık bir yatırım yapmış olsaydınız, toplam 3.000 dolarlık başlangıç sermayesiyle başladığınız yatırımın değeri bugün yaklaşık 1,5 milyon dolar olabilirdi.

Analist tarafından yapılan hesaplamaya göre:

  • 1980’de Apple’a (NASDAQ: AAPL) yapılan 1.000 dolarlık yatırım bugün 228.113 dolar,
  • Microsoft’a (NASDAQ: MSFT) yapılan 1.000 dolarlık bir yatırım bugün 546.996 dolar,
  • 1980’de ABD’li banka M&T’ye (NYSE: MTB) yapılan 1.000 dolarlık bir hisse senedi yatırımı ise bugün 640.948 dolar olacaktı.

Tabii, 80’lerden itibaren teknoloji hisselerine yatırımda piyasanın kararsızlığını ve o yıllardan bu yana piyasanın önemli düşüşler kaydettiğini ve bunun sadece teknoloji hisselerine doğru zamanda yatırım yapma meselesi olmadığını biliyoruz.

Dönemin en gözdelerinden olan Sun Microsystems şirketi 90’lı yıllarda güvenli bir tercih gibi gözüktü ancak, dot-com balonu patladığında ciddi bir krize girdi. Şirktin hisse senetlerinin fiyatı, 2000 yılının başında 250 dolar seviyesinde iken bir kaç yıl sonra 10 dolara kadar düştü. Şirket daha sonra 2009 yılında Oracle tarafından satın alındı.

Borsaya yatırım yapmak başarı veya başarısızlığa neden olabilir. Ancak, doğru seçimlerin ve uzun vade yaklaşımının, olası kötü bir zamanlama problemini çözeceği de aşikardır; çünkü borsalar fazla uçucu mecralar arasında olsalar bile, tarih bize hisseleri elinde uzun vadede tutan yatırımcıların genelde kârlı çıktığını birçok kez gösterdi.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir