Borsa

Yılın en kötü haftası: En büyük beş teknoloji hissesi yaklaşık 100 milyar dolar değer kaybetti

ABD hisse senedi piyasaları cuma günü teknoloji hisselerini adeta cezalandırdı, büyük teknoloji şirketleri ve yatırımcılar yılın en kötü gününe şahitlik etti.

ABD merkezli finansal veri ve yazılım şirketi FactSet’e göre, “büyük beş” olarak adlandırılan Apple, Alphabet Class A, Microsoft, Facebook ve Amazon hisseleri perşembe günü ve cuma günü aralığındaki kapanışlarında 97.5 milyar dolardan fazla değer kaybetti.

Apple’ın hisselerinde cuma günü yaklaşık yüzde 4 düşüş gerçekleşirken, diğer dört hissede yüzde 3‘ten fazla düşüş gerçekleşti. Günün büyük bölümünde, S&P 500 teknoloji endeksinde yalnızca üç hisse senedi yükseliş gördü, bu hisseler IBM, Teradata ve Western Union oldu.

Ayrıca Apple, Facebook, Amazon, Netflix ve Alphabet 30 günlük ortalama hacminin 2 katından fazla işlem gördü.

Teknoloji hisselerindeki olağanüstü satış, ABD hisse piyasalarının canlı bir gün geçirmesine de engel oldu. Satışlara Goldman Sachs’tan Robert Boroujerdi’nin uyarı notunun neden olduğu anlaşıldı.

Goldman Sachs‘ın küresel yatırım müdürü Robert Boroujerdi‘nin Apple, Microsoft, Alphabet, Facebook ve Amazon’daki düşük volatilitenin, ortaya çıkarabileceği bazı risklere yönelik paylaştığı uyarı notunun ardından teknoloji hisseleri aşağı yöne hareket etmeye başladı.

Teknoloji hisselerinde yaşanan düşüşün 1999 yılında yaşananlarla benzerlik gösteriyor olması yatırımcıları da endişelendirdi. Teknoloji hisselerinde bir balon olduğunu söylemek için henüz erken olabilir, ancak o dönemin şartlarından farklı olsa da ortaya çıkan benzerlikler epey rahatsız edici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu