Borsa

William O’Neil Stratejileriyle Açığa Satış Yapmanın 6 Kuralı

William O’Neil, Açığa Satış İle Nasıl Para Kazanılır (How To Make Money Selling Stocks Short) adlı kitabında açığa satış ile ilgili çok önemli altı hususa değinir.

O’Neil, yatırım kariyeri boyunca yaptığı yenilikler ve kariyerinin başlangıcında geliştirdiği CAN SLIM stratejisi sayesinde şirketindeki diğer brokerlerin hepsinden daha iyi performans göstererek adını duyurdu. O’Neil, performans odaklı yatırım yaklaşımında nicel ve nitel stratejilerin bir karışımını birleştirerek kullanıyor. Kısaca onun yatırım tarzını, yalnızca satın alındığı andan itibaren hızlı fiyat artışı için en büyük potansiyele sahip olan büyüme hisselerini bulmak oluşturuyor.

Diğer tüm William O’Neil kitapları için geçerli olduğu gibi, bu kitap da henüz ne yazık ki Türkçeye çevrilmedi ama aşağıda yer alan liste orijinal dilde yayımlanan kitabın 32. ve 33. sayfalarında bulunabilir ki imkanınız varsa kesinlikle okumanız gerekir.

Kitabın ikinci yarısı hisse senedi tabloları ve açıktan satılmaya çok elverişli hisseler ile ilgili teknik analizlere ayrılıyor. Bazı tabloları okuması diğerlerinden daha kolay fakat önemli olan ana konseptler.

William O’Neil felsefesine göre açığa satış yapmanın altı kuralı:

1. Piyasa genel olarak satış trendinde olmalıdır ve en makbulü trendin henüz yeni başlamış olmasıdır. Alış trendinde başarılı şekilde açığa satış yapmak uzak bir ihtimaldir ve satış trendinde çok geçe kalmak piyasanın birden alış trendine geçme ihtimalini barındırdığı için çok risklidir.

2. Açığa satış yapacak yatırımcının potansiyel adaylar olarak belirlediği hisse senetleri görece likit durumda olmalıdır. Hisselerin günlük satış hacmi yeterli boyutta olmalıdır ki fiyatlar birden yükselmesin; eğer fiyatlar yükselirse açığa satıştan elde edilecek kâr çok azalacaktır. Günde 1 milyon birim hissenin el değiştiriyor olması yeterli bir likidite değeridir.

3. Önceki alış döneminin lider hisselerini açıktan satmaya bakın. Açığa satışta en iyi potansiyele sahip hisseler bir önceki alış trendi döneminde en çok talep görmüş ve bu sırada fiyatları tavan yapmış hisselerdir.

4. İnişli çıkışlı piyasalara (kitapta açıklanıp örneklendirilmektedir) ve son vadelerinde olan, geniş, gevşek ve sağlam olmayan temellere dikkat edin; bunlar eninde sonunda çöker. Bunlar elinizdeki en iyi açığa satış rotalarıdır.

5. Mutlak tavan fiyata ulaşmasının üzerinden beş ila yedi ay geçmiş hisse senetlerini açıktan satmaya bakın. En uygun açığa satış noktası 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğü zamandır (yani grafikte o meşhur “kara haç” oluştuğu zaman) ve bunun olması birkaç ay sürebilir. Önceden talep görmüş bir hisse tavan yaptığında onu izlemeye alın ve açığa satış için sinyal verdiğinde hemen harekete geçin.

6. %20 – %30 civarı kâr hedefi belirleyin ve bunu yakalayınca sık sık satış yapın! 

Eğer bu listenin temelindeki ilkeleri izlerseniz, bu liste sayesinde belki milyonlar kazanabilirsiniz. Dört hisseden üçü piyasa trendlerine göre hareket eder, o yüzden piyasada satış trendi hakimken açıktan satış yapmak en kârlı stratejidir (tabii günlük al-sat yapmıyorsanız).

Yukarıda belirtilmeyen fakat yazarın kesinlikle tavsiye ettiği bir diğer husus da stop emirlerinizin yüzdelerini yarıya indirmenizdir. Yani diyelim ki satın alma fiyatının %8 altına stop emri koydunuz. O’Neil’ın tavsiyesine göre bunu açıktan satış yaparken %4’e çekmeniz gerekiyor. Bunun nedeni de açıktan satışın cidden hata yapmak istemeyeceğiniz tehlikeli bir oyun oluşudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu