Borsa

Activision Blizzard, Wall Street beklentilerini dijital satışlarla geride bıraktı

Activision Blizzard (ATVI), 2017 senesinin ilk çeyreğine ait raporunu açıkladı ve yılın ilk üç ayına ait kazanımlarında Wall Street beklentilerini geçerek, güçlü sonuçlar verdi.

Analistlerin 1,1 milyar dolarlık tahminlerine karşın, yılın ilk üç ayına ait bu çeyrekte 1,2 milyar dolarlık satış gerçekleşti. Şirketin üç aylık tahminlerine yönelik beklenti üzeri sonuçlar gelse de yıllık tahminler beklentinin altında kaldı.

Şirketin yatırımcılarla paylaştığı rapora göre yılın ilk üç ayında kârın büyük kısmı 566 milyon dolarlık satışla PC platformundan geldi. Konsol satışları 615 milyon dolar, fakat bu kategoride birçok farklı konsol platformu olduğundan, her biri ayrıca ele alındığında şirkete en fazla kârı getiren platformun tekrar PC olduğunu görebiliyoruz.

Activision Blizzard’ın Overwatch gibi oyunlardan gelen dijital gelirleri de yılın ilk üç ayında ön plana çıktı ve hatta şirketin satış ve kazanç beklentilerini geride bırakmasına yardımcı oldu. Raporda Overwatch’un şirkete 1 milyar dolar kazandırdığı belirtildi. Overwatch gibi oyunlar oldukça önemli, zira şirkete tekrar eden bir gelir akışı sağlıyor ve kazanç artırımına yarımcı oluyor çünkü kıyafet, silah gibi ek dijital satışlar maliyet yaratmıyor.

Diğer yandan Activision Blizzard, uzun bir süredir mevcut oyunlarından gelir akışı sağlamak için ekstra indirilebilir içerikler çıkarıyor ve bu gelirlerini artırmasına yardımcı olmaya devam ediyor gibi gözüküyor.

Şirketin bu dönem için planlanan büyük adımları olmadığından, dijital satın alımlar ve indirilebilir ekstra içerikler mevcut çeyrekte önemli oldu ve gelecek raporlarda da önemini korumaya devam edecek. Şirketin geleneksel oyunu Call Of Duty için de aynı şeyi söylemek mümkün. Çünkü Activision Blizzard amirali Call Of Duty’nin bu yılki zayıf satışlarından sonra oyunun temasının tekrar II. Dünya Savaşı’na döneceğini doğrulanmış ve yatırımcılardan ilk etapta olumlu tepkiler gelmişti.

Bu arada, Credit Suisse analisti Stephen Ju, dijital satışlardan gelen tekrarlanan gelir akışına vurgu yaparak şirketin gelecekteki hisse fiyatına yönelik hedefini şu anki fiyatın yaklaşık yüzde 15 üzerinde olan 62 dolara yükseltti.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir