AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kısaca AEX olarak da bilinen Amsterdam Borsa Endeksi, hem Hollanda ekonomisi hem de yatırımcıların Avrupa ekonomisine yönelik ilgisini gözlemlemek adına önemli bir ölçüt olarak kullanılıyor.

Geçtiğimiz senelerde dünya ortalamalarının üzerinde işlem gören bir endeks haline ulaşan AEX, her sene bir önceki senenin en karlı şirketlerini içerecek şekilde yenilenmeye devam ediyor.

Bu endeksi takip ederek hem Hollanda ekonomisi hem de yatırımcıların Avrupa ekonomisine yönelik ilgisini gözlemleyebilirsiniz. İşte AEX Endeksi hakkında bilmeniz gerekenler.

AEX Endeksi Nedir?

Amsterdam Borsa Endeksi (kısaca AEX), Euronext Amsterdam’daki hisselerden oluşan bir endekstir. İlk kez 1983 tarihinde kurulan AEX, 2000 yılında Paris, Brüksel ve Amsterdam borsalarının birleşmesi ile kurulan Euronext’te en sık işlem gören 25 hisseden oluşur.

AEX global borsada çok duyulmamış olsa da Hollanda ekonomisinin en önemli göstergelerinden biridir. Örneğin bu endekste yer alan Heineken, Royal Dutch Shell ve Aegon gibi Hollandalı büyük şirketlerin ekonomi dünyasında önemli bir rol oynadıkları herkesçe bilinmektedir. AEX, en yüksek zamanlarına ise 2000’li yıllardaki dot-com balonu döneminde ulaşmıştır.

AEX Endeksi Tarihçesi

AEX 3 Ocak 1983 yılında 100 temel endeks puanıyla borsalara giriş yaptı. Euro’ya geçilmesinden itibaren oluşacak değer karmaşasını önlemek adına o günün 100 puanı, bugünün 45.378 puanına denk kabul edildi. Endeks, 5 Eylül 2000 yılında dot-com balonunun zirvesinde ulaştığı 703.18 puan ile en yüksek değerini gördü. Daha sonrasında ise endeksin değeri üç yıl boyunca neredeyse yarı yarıya düşüp sonrasında geri toparlandı.

AEX’in en yüksek ikinci günlük düşüşü ise 29 Eylül 2008 tarihinde gerçekleşen neredeyse %9’luk düşüş oldu. 1998-2008 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde AEX, OMX Iceland 15 haricindeki en kötü Avrupa endeksi oldu. Geçtiğimiz yıllarda ise AEX, dünya ortalamalarının üzerinde işlem gören bir endeks haline geldi.

AEX Endeksi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

AEX’e dahil edilen 25 şirket, her yıl bir önceki yılın en karlı şirketlerini kapsayacak şekilde yenilenmektedir. Bu şirketleri güncel ve yenilenmiş olarak buradan görebilirsiniz.

Diğer her borsa endeksi gibi AEX de doğal afetler, politik gerilimler ve ekonomik düşüşler gibi faktörlerden etkilenir. AEX ayrıca yatırımcıların Avrupa ekonomisine olan ilgisini de ölçer.

Ayrıca hatırlatmak gerekirse, Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası Eylül 2000 tarihinde Paris ve Brüksel Menkul Kıymetler Borsaları ile birleşerek Euronext Amsterdam’ı oluşturmuştu.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu