Borsa

Alphabet, Amazon ve Facebook Hisselerini Satın Almak için Hala Çok Geç Olmayabilir

Teknoloji hisse senetleri 2018’de güzel bir başlangıç yaşıyor. Traderlar yükseliş momentumunu çok seviyor ancak uzun vadeli yatırımcılar da şişirilen değerlemeleri sorgulamaya başlamış durumda.

Bu endişelere rağmen, Morgan Stanley analisti Brian Nowak, son birkaç yılda güzel bir performans gösteren bazı teknoloji hisselerinin önümüzdeki yıllarda da iyi performanslar göstermeye devam edeceğini söylüyor.

İşte Morgan Stanley’nin hala sevdiği yedi teknoloji hissesi.

Alphabet (NASDAQ: GOOGL)

Alphabet’in toplam gelirinin yaklaşık yüzde 80’i Google’ın çekirdek web alanları segmentinden geliyor. Morgan Stanley’nin bu alandaki büyümenin yavaşlamasına ilişkin bazı endişeleri olsa da, Google’ın inovasyon ve para kazanma iyileştirmeleri yoluyla pazarın büyüme beklentilerini en üst düzeye çıkarmanın bir yolunu bulacağını tahmin ediyor. Morgan Stanley, bu yıl Google’ın web sitesi segementinde yüzde 20, mobil aramada ise yüzde 36’lık bir büyüme öngörüyor.

Facebook (NASDAQ: FB)

Morgan Stanley, Facebook’un 2018 yılında reklam yükündeki yüzde 4’lük düşüşün üstesinden geleceğini ve rekor beklentilerin üzerinde reklam geliri elde edeceğini söylüyor. Şirket, bu yıl Facebook’un reklam fiyatlarında yüzde 20, reklam gelirlerinde yüzde 32’lik bir artış bekliyor. Analistlere göre aylık aktif kullanıcı sayısı artan Instagram, önemli bir büyüme kaynağı olmaya devam edecek. Bununla birlikte, Facebook’un News Feed’e yapmayı planladığı değişiklikler nedeniyle kısa bir süre boyunca reklam gelirinde karşılaşacağı sorunların da üstesinden gelmesi gerekecek.

Amazon.com (NASDAQ: AMZN)

Amazon.com, her yıl bir önceki yıldan daha iyi performans gösteriyor ancak Morgan Stanley 2018’de çok daha fazlasını bekliyor. Amazon bulut, e-ticaret ve çok kanallı perakende stratejilerini başarılı bir şekilde uyguluyor. Şirket, Amazon Web Hizmetleri, Amazon Prime abonelik ücretleri ve dijital reklamcılık alanının önümüzdeki yıllar boyunca yüksek büyüme potansiyeline sahip olacağını ve yüksek gelir yaratmaya devam edeceğini düşünüyor. Ayrıca Amazon’un akıllı ev asistanı Alexa ve uluslararası video gibi alanlara yatırım yapmaya devam edeceği öngörülüyor.

Priceline Group (NASDAQ: PCLN)

Morgan Stanley, bu yıl rezervasyon ve çevirimiçi seyahat sektörü için yükseliş beliyor ve Priceline Group da bu yükselişin faydalanıcılarından biri olmayı sürdürecek. Nowak, Airbnb’den gelen rekabetle bile çevrimiçi seyahat alanında büyüme hikâyelerine şahitlik edeceğimizi düşünüyor. Şirket, Priceline hisse senetlerinin makul bir değerde olduğunu düşünüyor.

Expedia (NASDAQ: EXPE)

Morgan Stanley, Priceline ve Expedia’nın çevrimiçi seyahat alanındaki uzun vadeli büyümenin yüzde 95’ini ele geçireceğini bekliyor. Nowak, Expedia’nın uluslararası alana, özellikle de Avrupa ve Asya pazarına odaklanmasının iyi bir uzun vadeli strateji olduğunu söylüyor. Şirket tıpkı Priceline gibi Expedia için de 2018’in devamında ve gelecek yıllarda muhtemel ve makul bir büyüme öngörüyor.

Activision Blizzard (NASDAQ: ATVI)

Morgan Stanley, “World of Warcraft”, “Call Of Duty” ve “Candy Crush” oyunlarından gelen güçlü performansın 2018’de Activision Blizzard için olumlu bir etki yaratmasını bekleniyor. Buna ek olarak, Nowak, son yıllarda ivme kaydeden e-Spor alanındaki olumlu gelişmelerin ve Activision Blizzard’ın bu yöndeki çalışmalarının önemli bir fırsat olacağını ve bunların şirket için yükseliş katalizörleri arasında yer alacağını söylüyor. Morgan Stanley Activision hisselerinin en az üç yıl daha yüksek seviyelerde bulunacağını öngörüyor.

GrubHub (NYSE: GRUB)

Uber Eats ve Amazon Restaurants’ın yiyecek dağıtım işlerini genişletmeye devam edeceğinden hiç şüphe yok, ancak Nowak, GrubHub’ın rekabetçi baskıyı iki yıldan fazla süredir ele aldığını söylüyor. Morgan Stanley, online gıda dağıtım pazarının 220 milyar dolarlık bir piyasa olduğunu ve bugüne kadar sadece yüzde 7’lik bir penetrasyon oranına sahip olduğunu tahmin ediyor. Eat24’ün satın alımını takiben, GrubHub, restoran tedarikinde en yakın rekabette yüzde 50 önceliğe sahip. Nowak, GrubHub’ın bu sayede rakiplerinden daha verimli bir şekilde ölçekleneceğini ve pazarın aslan payını yakalayacağını düşünüyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir