Borsa

Amazon’un 1000 dolara yaklaşan hisse fiyatına fazla anlam yüklemeyin

Bu hafta Salı günü, Amazon’un hisse fiyatı şimdiye kadar ilk kez 1.000 doların üzerine çıktı. Aynı dönemde Google’ın bağlı olduğu şirket Alphabet‘in hisseleri 997 dolara ulaştı ve iki şirket de kısa bir zaman sonra 1.000 doları aşmak için neredeyse hazır bir şekilde bekliyor. Hem Amazon hem de Alphabet hisseleri, 2017 yılının başından bu yana sırasıyla yüzde 39 ve yüzde 23 oranında yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

Şirketlerin ve yatırımcıların bu tabloyla bakarak daha fazla heyecanlanması olası. Amma velakin, yatırımcıların hisse fiyatlarının heyecan verici bu yükselişine pek de anlam yüklememesi gerekiyor. Zira bu yükselişler düşünüldüğünden çok daha az anlamlı.

Yüksek seviyede bir hisse senedi fiyatına sahip olmak, halka açık bir şirkete ve yatırımcılarına gurur kaynağı gibi görünebilir ancak gerçek şu ki, tek bir hisse biriminin fiyatı çok düşüktür. Bunun nedeni, hisse başına fiyatın sadece şirketin değerine değil, aynı zamanda yatırımcılara sunulan hisse sayısına da bağlı olmasıdır.

Örneğin, piyasadaki birbirine en yakın ve en popüler iki şirketin karşılaştırmasını yapalım: Apple ve Amazon. İlk bakışta, Amazon’un 991 dolarlık hisse senedi fiyatının, Apple’ın 153 dolarlık hisse fiyatına karşın daha değerli olduğu görünebilir. Ancak hiçbir zaman bir şirketin hisse fiyatı tek başına şirket değerinin tam ölçüsü değildir.

Şu anda Amazon’un dolaşımda olan yaklaşık 478 milyon hissesi var. Bunu, hisse başına fiyat ile çarpın ve şirketin yatırımcılara göre gerçek değeri olan 470 milyar dolar piyasa değerini elde edin. Bir de aynı hesaplamayı Apple için yapın. Apple’ın hisse fiyatı 153 dolar olabilir, ancak şu anda dolaşımda 5.21 milyar hissesi var ve bu, aynı hesaplamayla şirketin piyasa değerini 797 milyar dolara çıkarıyor, gördüğünüz gibi Apple’ın piyasa değeri neredeyse Amazon’un iki katı.

Tarihe baktığımızda, hisse fiyatlarının çok yükselmesi halinde, şirketlerin yatırımcıların hisse alabilmelerini kolaylaştırmak için hisse bölünmesi yaptığına şahitlik ediyoruz. Basitçe hisse bölünmesi, şirketlerin hisselerini bölerek çoğaltması anlamına geliyor. Mesela, hisse bölünmesi sonrasında eski hisse 50 dolar değerinde ise, yeni hisselerin her birinin değeri 5 dolar oluyor ve hisse sahibinin elindeki hisse miktarı bölünme oranında artıyor.

Amazon’un mevcut durumuna geri dönecek olursak, şirket 1999 yılından bu yana hisse senedi dağıtmadı ve şu anda hisse fiyatının devasa boyutlara ulaşması bunun bir sonucu. Google’ın sahibi olduğu Alphabet ise en son 2014’te bölündü.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir