Borsa

Akıllı ev yardımcısı Alexa, Amazon’un geleceğinin anahtarı olabilir

Amazon.com’un (AMZN), akıllı ev yardımcısı Alexa’sının desteklediği Echo cihazları 2017’nin en popüler ürünleri arasında yer aldı.

Birçok Amazon yatırımcısı, Alexa cihazlarının hala bir takım yeniliklere ihtiyacı olduğunu düşünüyor olsa da RBC analisti Mark Mahaney, Alexa’nın ve desteklediği cihazların önümüzdeki yıllarda Amazon için büyük bir gelir artışı yaratacağını öngörüyor.

RBC’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Alexa özellikli cihazların satışı ve artan talep, Amazon buzdağının sadece görünen kısmı; bunun şirket için gerçek değeri ise bu cihazların Amazon kullanıcılarının evlerine entegre edilmesi. Zira bu cihazlara sahip olan Amazon kullanıcılarının sitede alışveriş yapma olasılığı artıyor.

Mahaney perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte “Amazon’un buradaki tek kazanımı sadece bu cihazların satışı değil, bu cihazlara sahip olanların yüzde 40’ı Amazon’da daha fazla alışveriş yapıyor” diyor.

Mahaney, Amazon’un 2020 yılına kadar senelik 11 milyar dolarlık Alexa satışı yapabileceğini söylüyor. Analistin bu tahmini hem cihaz satışlarını hem de öngörülen e-ticaret satışlarını içeriyor.

Analist, Amazon’un Echo ve Alphabet’in (GOOG, GOOGL) Google Home cihazlarının önümüzdeki yıllarda teknoloji dünyasındaki en popüler trendlerden biri olan internetin ‘sesli bildirimler’ini temsil ettiğini söylüyor. Mahaney, kullanıcıların internetle etkileşim biçimindeki bu kaymayı, klavyelerden dokunmatik ekranlara geçiş sürecine benzetiyor.

Amazon Echo şu anda akıllı hoparlör pazarının yaklaşık yüzde 70’ini, Google Home ise yüzde 24’ünü oluşturuyor. Pazardaki bu dağılımı değiştirebilecek bir başka oyuncu Apple (AAPL) olabilir. Zira şirketin Siri tarafından desteklenen HomePod’unun 2018’in başında piyasaya çıkması bekleniyor.

Elbette şimdilik Amazon bu pazarda liderliğini koruyor. 2017’nin başından bu yana Amazon hisseleri yüzde 55’lik bir yükseliş gördü. 1,170 dolar seviyelerinde işlem gören AMZN hisseleri için RBC’nin 1.200 dolarlık bir fiyat hedefi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu