Borsa

Amazon, Diapers.com’u kapattı, hisseleri yüzde 2,2 artarak 874,97 dolar seviyesine çıktı

Amazon.com, uzun bir sürede temelleri sağlam dev bir e-ticaret sitesi oldu. Yirmi yılı aşkın bir süredir Amazon hala kâr elde etme yolunda çok fazla şey ortaya koymuyor. Bu sebeple de şirket, kârlılık için ne olursa olusun her zaman yeni yatırım ya da maliyetlerini düşürecek her yolu değerlendirmek üzere hazırda bekliyor.

Bu bağlamda, Amazon 2011’de 545 milyon dolar nakit bedelle Quidsi satın alımını gerçekleştirmişti. Amazon’un ilgisi o dönemde her ne kadar bebek bezi satışı yapan Diapers.com’dan yana olsa da anlaşma gereği şirket, Quidsi ana şirketine bağlı olan dikey e-ticaret siteleri Soap.com, Wag.com (evcil hayvan), BeautyBar.com (lüks güzellik), Yoyo.com (oyuncaklar) ve Casa.com (ev eşyaları) gibi diğer sitelere de sahip olmuştu.

Bloomberg tarafından yapılan bir habere göre, Amazon para kazanamadığı gerekçesiyle Quidsi ve buna bağlı altı dikey alışveriş sitesini kapatma kararı aldı. Aynı zamanda Amazon’un kapatma kararı 260 kişinin işten çıkarılmasına neden olacak.

Bir Amazon sözcüsü, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yedi yılda Quidsi’yi kârlı hale getirmek için çok çalıştık, maalesef bunu yapamadık” dedi.

Haberin yayılmasının ardından Amazon’un hisseleri yüzde 2,2 artarak 874,97 dolar seviyesine kadar çıktı ve şirket hisseleri rekor seviyede yükseldi.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir