Borsa

Amazon reklam işini genişletiyor ve bu kez Alphabet’in başı belada olabilir

BMO Capital Markets analisti Daniel Salmon, perakende devi Amazon’un reklam işini hızlandırmasını ve büyütmesinin Google’ın pazar payını düşürebileceğini düşünüyor.

Amazon, halihazırda kendi sitesinden reklamlar satıyor ve doğrudan Google ile rekabet ederek üçünü taraf sitelerine reklam yerleştiriyor. Fakat şirket şimdi reklam hizmetlerini daha fazla genişletiyor. Amazon’un tüketicilerin satın alma alışkanlıklarına dair yıllardır sahip olduğu verinin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu, reklam pazarının yakın gelecekte nasıl şekilleneceği konusunda fikir verebilir.

Amazon’un kendi sitesinde yayınladığı reklamlardan elde ettiği gelir, şirket gelirinin küçük bir bölümünü oluşturuyor ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in reklam geliriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük kalıyor. Bloomberg, Amazon’un reklamlardan geçen yıl yaklaşık 1.2 milyar dolar kazandığını tahmin etmişti. Google’ın ana şirketi Alphabet’in gelirlerinin çoğunluğu ise Amazon’un aksine reklam kazançlarından oluşuyor.

BMO Capital Markets analisti Daniel Salmon, Amazon’un perakende, tüketici elektroniği, medya – eğlence ve çeşitli tüketici ürünleri gibi alanlarda Google’dan pazar payı alabileceğini düşünüyor. Haksız değil, çünkü BloomReach araştırmasına göre çevrimiçi alışveriş yapmaya kararlı tüketicilerin, Amazon’da yaptıkları ürün aramaları önceki yıllara göre büyük oranlarda artış gösteriyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde Amazon’u satın almaya hazır potansiyel tüketiciler için bir arama motoru olarak nitelendirmek mümkün görünüyor.

Salmon, Amazon’dan gelen tehditler nedeniyle Alphabet’e yönelik fiyat hedefini 1.005 dolardan 880 dolara indirdi. Alphabet hisseler Salı günü 852.57 dolardan, Çarşamba günü ise 831.41 dolardan kapadı.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir