Borsa

Amazon Bulmacasının En Yeni Parçası “Whole Foods Market” Oldu

Amazon.com’un en yeni ve elbette en kadim yatırımcılarının beklediği an nihayet gelmiş gibi gözüküyor. Yatırımcıların, yıllardır ne olacağını beklediği, şirketin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’un periyodik yeniden yapılanma planı dediği şey ya da en azından bu planın bir kısmı geçen hafta cuma günü biraz olsun ortaya çıktı.

Geçen hafta 16 Haziran Cuma günü sabah saatlerinde Amazon, özellikle ABD’de büyük bir tüketici kitlesi olan gıda devi ve sevilen marka Whole Foods Market‘i 13,7 milyar dolar karşılığında satın almaya karar verdiğini kesin olarak açıkladı.

Amazon CEO’su Bezos’un ilk Whole Foods açıklaması

Amazon Kurucu ve CEO Jeff Bezos

Bu haberi ilk önce çoğu kişi gibi Business Insider’dan öğrendik fakat farklı kaynaklara göz atmaya fırsat bulamadan CEO Bezos, satın alma kararını doğruladı ve ardından açıklamalar yaptı.

CEO Bezos yaptığı satın alım anlaşmasıyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, “Milyonlarca insan bu markayı çok seviyor. İnanılmaz bir iş çıkarıyorlar ve bu işi devam ettirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Satım alım haberi Kroger, Sprouts, Target ve diğer perakende devlerini sarstı

Whole Foods Market

Amazon’un Whole Foods’u satın alabileceğiyle ilgili duyumlar ve o zamanlar iddia içerikli olan bu yöndeki haberler son aylarda artmış olsa da, Amazon tarafından doğrulanan satın alım herkesi şaşırttı. Zira satın alım sonrasında Wall Street’te perakende camiasında yaşanan büyük çaplı sarsıntının başka bir izahı olamaz.

Amazon’un Whole Foods’u satın aldığını açıklamasının ardından diğer büyük perakende zincirlerinin hisseleri haberlerle yuvarlandı. Kroger hisseleri yüzde 9, Sprouts hisseleri ise yüzde 6 düştü. Target yüzde 5, Costco yüzde 7 ve Amazon’un kendine e-ticaret ortamında da en büyük rakip olarak gördüğü Wal-Mart hisseleri de yüzde 5’lik düşüş yaşadı.

Buna karşın Amazon hisseleri de haberlerin ardından yaklaşık yüzde 3 değer kazandı.

Anlaşmayla ilgili yayınlanan kısa basın bildirisinde Amazon çok da saygılı değildi

Whole Foods

Son dönemde Whole Foods’un birçok müşterisini Kroger başta olmak üzere diğer rakiplerine kaptırması ve sene başında bazı mağazalarını kapatmak zorunda kalması sebepleriyle zor bir süreçten geçtiği biliniyordu.

Amazon’un satın alım sonrasında yayınladığı kısa basın bildirisi alttan alta bu duruma gönderme yaparcasına biraz saygısızcaydı. Nitekim Bezos, “işi devam ettirmek istiyoruz” ifadesini kullanırken mevcut durumda henüz yeni anlaşma yaptığı Whole Foods’a pek de iyi imalarda bulunmadı.

Yine de biz yatırımcı tarafından bakmaya devam edelim. Whole Foods’un yatırımcıları da Amazon’un gelişinden dolayı bir hayli heyecanlıydı. Yatırımcılara göre içinde bulunduğu mevcut zorluklarla mücadele etmeye çalışan Whole Foods’u, artık kurtarabilecek bir kahraman nihayet vardı.

Anlaşma hisse başına 42 dolar fiyatla yapıldı. Whole Foods hisseleri bir miktar yükseliş gördü, fakat 42 dolardan yapılan anlaşma Whole Foods’un 2013 yılındaki zirvesinden yüzde 35 daha düşük bir seviyede gerçekleşmiş oldu.

Whole Foods’un satın alımı Amazon’un yeni stratejisinin bir parçası olabilir

Market

Bu satın alım büyük olasılıkla Amazon’un fiziksel olarak müşterilerine daha yakın bir hale gelmek için uygulamaya aldığı daha geniş bir stratejinin parçasını oluşturuyor olabilir.

Amazon, bir süredir dağıtım ağını iyileştirmenin yolları üzerinde çalışıyor. Şirket 2008 senesinde bir taze gıda dağıtım hizmeti olan AmazonFresh‘i başlatmıştı. Ayrıca, tedariklerini gerçekleştirmek için uçaklar kiralamaya da başlamıştı.

Whole Foods da şirket için hem büyük hem de işin zorluğunu göz önüne alırsak cesur bir hamle oldu.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir