Borsa

Amazon’dan para kazanmak hala mümkün mü?

Bu ayın başlarında e-ticaret devi Amazon (NASDAQ: AMZN) 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ikinci şirket oldu. İlk şirket Apple 1 trilyonluk piyasa değerini korurken, e-ticaret devinin piyasa değeri geriledi. (Amazon’un şu anki piyasa değeri 970 milyar dolar seviyesinde.)

2010 yılında, 120 dolar değerinde olan Amazon’un hisseleri, şirketin piyasa değerinin 1 trilyona çıktığı 4 eylül tarihinde 2.040 dolar seviyesine ulaştı. Evet. Yatırımcılar önemli bir servet kazandı.

Amazon’u daha önce duymamış olamazsınız. Zira bu şirket 15 yıldır e-ticaret alanında faaliyet gösteriyor. Peki, şirketin hisse fiyatları son yıllarda nasıl ikiye katlandı? Daha da önemlisi, hala Amazon’dan para kazanmak mümkün mü?

İkinci soruya hemen cevap verelim: Kesinlikle Amazon’dan para kazanmak mümkün ve bu şirket hala herhangi bir yatırım portföyünün temel taşı olabilir. Bunu birkaç dakika içinde ele alacağız. Ama Amazon’un servetinizi ne kadar güçlü bir şekilde etkileyeceğini görebilmeniz için, şirketin trilyon dolarlık değere nasıl ulaştığı sorusuyla başlayalım.

Çok uzun zaman önce Amazon alelade bir şirketten başka bir şey değildi. Evet, önemli bir e-ticaret noktasıydı. Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos oldukça iyi bir iş yapıyordu. Ama internetten perakende işi yapmak çok zor bir şey değildi. Bu nedenle de Amazon uzun bir süre tam olarak devrimci bir şirket olarak görülmedi. (2010 yılında, şirket hisseleri 120 dolar seviyesindeyken, Amazon’un yıllık cirosu 35 milyar dolar civarındaydı.)

Fakat bu algı yaklaşık iki yıl önce tamamen değişti.

İlk olarak, fiziki bir faaliyet yeri olmaksızın internet kanalıyla online hizmet veren işletmelerin aksine fiziki mağazalardan faaliyet gösteren geleneksel perakendeciler gelir ve kazanç beklentilerini kaçırmaya başladı. Örneğin, hedefler 90 dolardan 50 dolara kadar geriledi. Amazon, gelir ve kazanç beklentilerini (% 30’dan fazla yıllık gelir artışı) artırmaya devam etti ve şirketin ciddi bir şekilde meydan okumaya başladığı anlaşıldı.

Amazon, son yıllardaki en büyük ilerlemesini 2017 yazında satın aldığı perakende zinciri Whole Foods sayesinde kaydetti. Şirketin yıllık geliri 150 milyar dolara ulaştı.

Bu hamle Amazon’un Target ve Walmart’ı yenebileceğini kanıtladı. Daha da önemlisi Amazon’un Whole Foods da dahil olmak üzere her türlü satışa katılabileceğini gösterdi.

Amazon iş dünyasına büyük yatırımlar yapmayı sürdürüyor. Mesela trilyon dolarlık bir pazar olması beklenen yapay zeka alanı bunlar biri. Şirket perakende faaliyetlerini de güçlendirmenin yollarını arıyor: Ciddi potansiyele sahip Echo & Alexa da buna bir örnek. Şirketin Netflix’e karşı pazar payını artıran Prime Video faaliyetleri de ayrıca dikkat değer.

Bütün bunlarla birlikte, Amazon’un henüz tüm dünyayı ele geçirmediğini de söylemek gerekiyor. Dünya genelinde 15 ülkede faaliyet gösteren Amazon’un yeni hedefinde Türkiye de var.

Amazon’un son üç çeyrekte net karı 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

Artık biliyoruz ki Amazon sadece alelade bir e-ticaret şirketi değil. Özellikle ABD ekonomisinde ve önümüzdeki yıllarda borsada daha fazla etki yaratacak gerçekten devrim niteliğinde bir şirket.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir