Apple, ikinci çeyrekte beklentilerin biraz altında kaldı, hisseleri değer kaybetti

Piyasanın kapanmasının ardından teknoloji devi Apple, Salı akşamı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Son 20 çeyreğin 18’inde beklentileri karşılamayan şirket, yine beklentilerin biraz altında kaldı.

Apple’ın ikinci çeyrek sonuçlarının piyasa beklentisinin altında kalması nedeniyle New York borsasının kapanmasının sonrasında gerçekleşen sınırlı işlemlerde hisseleri değer kaybetmeye başladı.

Salı gününü 147,52 dolardan kapatan Apple hisseleri, sınırlı işlemlerin ardından yüzde 1.84’lük kayıpla 144,80 dolara geriledi.

Peki, beklentiler neydi ve sonuçlar nasıl geldi?

Kazançlar: Şirketin hisse başına kazançlarını geçen yıla oranla yüzde 6’lık bir artışla 2.02 dolar olarak bildirmesi bekleniyordu. Şirket beklentinin üzerinde hisse başına 2,10 dolar kazanç bildirdi.

iPhone’lar: Yen iPhone’un çıkışı yaklaşıyor olsa da tüketiciler hala mevcut iPhone modellerini satın alıyor. Beklentiler Apple’ın son çeyrekte 52 milyon iPhone satması yönündeydi. Fakat iPhone satışları, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 0,8 düşüşle 50,8 milyonda kaldı.

Gelir: Analistler, Apple’ın son çeyrekte 53 milyar dolar gelir sağladığını ve bunun da geçen yıla göre yüzde 5 daha fazla olacağını öngörüyordu. Şirketin gelirleri beklenti altında kalarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı ve 52,9 milyar dolar oldu.

iPad’ler ve Mac’ler: Analistler, Apple’ın Mac’lerden 5.5 milyar dolar, iPad’lerden 3.8 milyar dolar gelir elde edeciğini düşünüyordu. Mac satışları yüzde 5 artarak 4,2 milyona çıktı ve beklenti üzerinde 5.8 milyar dolar gelir elde edildi. iPad satışları ise yüzde 12,7 azalarak 8,9 milyona geriledi, kazanç 3.8 milyar dolar oldu.

Diğer hizmetler: iTunes ve iCloud gibi hizmetlerden sağlanan gelirin 7 milyar dolar olması bekleniyordu. Şirketin hizmetlerden elde ettiği gelir yüzde 17 artışla 7 milyar dolara çıktı. Apple’ın Apple TV ve Apple Watch ürünlerinden elde ettiği gelir ise yüzde 32’lik artışla 2,9 milyar dolara ulaştı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu