Borsa

Bir Teknoloji Devine Ortak Olmak: Apple Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Piyasa değeri 2 trilyon doları aşan teknoloji devi Apple (NASDAQ: AAPL) her daim yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Yerli ve yabancı birçok yatırımcı, şu anda mantıklı bir satın alma olup olmayacağına dahi bakmaksızın, Apple hisse senedi almak istiyor.

Apple, birçok kez ilklere ve başarılara imza attı. Macintosh kişisel bilgisayarlarda devrim yarattı, iPod ile dünyayı salladı ve günümüzdeki en büyük itici gücü iPhone ile başarı hikayesini sürdürmeye devam ediyor. Bütün bunlardan kısaca bahsedeceğiz, ancak elimizde çok daha taze bir haber var, ki bu gelişme ile yer yerinden oynayabilir.

Bahsettiğimiz gelişme ne mi? Apple, bir Reuters raporuna göre, 2024’te kendi batarya teknolojisini kullanarak binek araç üretmeyi planlıyor! Ama belirtmemiz gerekiyor ki, Apple bu rapor ve raporda geçen iddialar hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak yine de bu raporun yayımlanmasının ardından Apple hisseleri yükselmeye başladı. Uzun bir süredir elektrikli araç piyasasının ekmeğini yiyen Tesla’nın hisseleri de trajik bir şekilde kırmızıya döndü.

Apple’ın iddiaları doğrulaması durumunda, elektrikli araç piyasasına daha şimdiden hızlı bir giriş yapacağını söylemek çok da zor olmayacaktır, en azından yatırımcı beklentisi şu an bile bunu gösteriyor. Macintosh ile kişisel bilgisayarlarda devrim yaratma geçmişi ve başarısına sahip olan şirket, pekala elektrikli araçlarda da benzer bir devrim yaratabilir. Böyle bir durumda, elektrikli araç şirketleri ile ilgilenen teknoloji yatırımcıları arasında hiç kuşkusuz Tesla hissesi almak ya da Apple hissesi almak arasında zorlu bir seçim peyda olacaktır.

Her neyse. Gelişmeleri takip ediyor olacağız, ancak şimdi biz henüz doğrulanmamış bilgileri bir kenara bırakıp bilgisayar, cep telefonu ve akıllı cihaz üreticisi olarak bildiğimiz Apple’a geri dönelim. Elektrikli araç segmentine belki hiç girmeyecek olsa bile hala ondan küçük de olsa bir ısırık almak isteyen çok sayıda yatırımcı var.

Peki, Apple hisse senedi nasıl alınır, şirketin temelleri hakkında neler bilmek gerekiyor ve bu teknoloji devini portföyünüze eklemek ne kadar mantıklı? Konupara’da bildiğimiz her şeyi sizler için anlatacağız, ancak her zaman söylediğimiz gibi, herhangi bir hisse senedi satın almadan önce kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

1. Apple’ı Araştırın ve Şirketin Temellerini Öğrenin

Apple, birkaç kez adeta tarih yazdı. İlk olarak, Apple II ile 1970’li yıllarda kişisel bilgisayar devrimini başlattı. Ardından, 1980’lerde Macintosh ile kişisel bilgisayarları yeniden icat etti. Zorunlu bir ayrılıktan sonra şirketin kurucu ortağı Steve Jobs, 1997’de Apple’a geri döndü ve iMac, iPod, iTunes, iPhone, iPad ve App Store’u da içeren bir dizi başarılı yenilik ortaya çıkardı.

iPhone Apple’ın modern başarısının en büyük itici gücü konumuna geldi. İlk kez 2007 yılında piyasaya sürülüp ezber bozan akıllı telefon, o yıllardan günümüze dek büyük bir büyüme yaşadı. Bu akıllı telefonun her yeni modeli Apple mağazalarının önünde saatlerce kuyrukta bekleyen ve Apple ürün ve hizmetlerini satın almaya oldukça hevesli sadık bir müşteri kitlesi yarattı.

Merkezi ABD’nin California eyaletinde bulunan Apple, üç ana teknoloji ürünü olan iPhone’lar, iPad’ler ve Mac bilgisayarlar da dahil olmak üzere Apple Watch, iPod Touch, Airpods & Homepod gibi çeşitli iletişim ve medya cihazları tasarlayan ve sağlayan dev bir teknoloji şirketi konumunda bulunuyor. Şirket ayrıca, dünyanın çeşitli segmentlerinde tasarlanan, dağıtılan ve pazarlanan ürünlerle işini küresel düzeyde genişletmeyi sürdürüyor.

Ayrıca Apple, üçüncü şahıslara ait dijital içerik ve uygulamalar da satıyor ve müşterilerinin arasından seçim yapabileceği çeşitli başka hizmetler de sunuyor. iTunes, Apple TV, App Store, Book Store, Apple Music ve iCloud’u bu servis ve hizmetlere örnek olarak gösterebiliriz.

2. Apple’ın Finansal Durumunu Kontrol Edin

Apple, hem ürünleri hem de genel performansıyla kendi sektöründe başarılı olduğunu pek çok kez kanıtladı. Şirket, 2018’de trilyon dolarlık bir değerlemeye ulaşan ilk halka açık ABD şirketi oldu. Şirketin şu anki piyasa değeri 2 trilyon dolardan fazla ve güvenilir şekilde başarılı bir halka açık şirket olarak yaygın medya tanınırlığı ile güçlü finansallar sürmeye devam ediyor.

Bununla birlikte, Apple’ın hisse senedi fiyatları değişken olabiliyor ve bu nedenle de yatırım kararı almadan önce beklentilerinizi gözden geçirip dikkatlice seçim yapmanız iyi bir yaklaşım olacaktır. Yakın zamanda yaşanan bir hisse bölünmesi, hiç kuşkusuz Apple hisselerini daha da çekici kıldı. Zira bölünme, yatırımcıların Apple hisselerini satın almasını daha ucuz hale getirdi. Apple hisseleri şu anda yaklaşık 130 dolardan işlem görüyor.

Apple hisse senetleri iyi bir özkaynak kârlılık oranına sahip ve şirket tutarlı mali sonuçlar gösterse de, HP Inc ve Samsung gibi diğer bilgisayar ve akıllı telefon üreticileriyle de rekabette karşı karşıya. Rekabet, bir şirketin hisse senedi performansını etkileyebilecek birçok faktörden biridir. Bu nedenle, nihai bir karar vermeden önce tüm seçenekleri ölçüp tartmalısınız. Ancak, uzun vadeli, potansiyel bir getiri arıyorsanız, Apple sizin için doğru seçim olabilir.

Yine de Apple hisselerini alma konusunda aceleci davranmadan önce iyi bir analiz yapmanız önem teşkil ediyor. Yönetim, riskler, rekabet, gelir, varlıklar ve giderler tipik olarak dikkate almanız gereken nitel ve nicel faktörler arasında yer alıyor. Bu konuda yeniyseniz hisse senedi araştırma kılavuzumuza bakabilirsiniz. Ayrıca, Apple’ın finansal raporları ya da şirket gelişmeleri gibi bilgileri kontrol etmek için şirketin yatırımcı ilişkileri sayfasına bakabilirsiniz. Halihazırda bir aracı kurumla çalışıyorsanız şirkete dair bilgi, rapor ve gelişmeleri kurumunuzdan da takip etmenizin mümkün olabileceğini hatırlatalım.

3. Apple Hisselerinin Portföyünüz İçin Uygun Olup Olmadığını Düşünün

Apple’ın veya başka bir hisse senedinin portföyünüze uygun olup olmadığı, finansal durumunuza, mevcut varlıklarınıza ve yatırım hedeflerinize göre değişiklik gösterecektir. Bunu biz bilmiyoruz, ancak bu noktada bütün bunları göz önünde bulundurarak kendi kararınızı kendiniz vermek durumundasınız.

Bununla birlikte, bir portföyün tamamını, örneğin yalnızca Apple gibi, tek bir hisse senedinden oluşturmak riskli kabul edilir. Bu durumda, şirketin başına gelebilecek bir şanssızlık tüm yatırımınızı sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle portföy çeşitlendirmesi yapmayı düşünmeniz iyi bir fikir olacaktır. Böylece yatırımlarınızı birçok şirket, endüstri ve coğrafi konumda çeşitlendirerek, olası riskleri azaltabilirsiniz.

Çoğunluk tarafından kabul gören genel kural, bir portföyün doğru bir şekilde dengelenmiş olarak hem hisse senetleri hem de tahviller gibi daha güvenli yatırımları içermesi gerektiğidir. Bu nedenle, Apple hisselerini satın almadan önce, sahip olduğunuz diğer yatırımları ve Apple’ın bu karışıma nasıl dahil olacağını düşünmeye biraz zaman ayırmalısınız.

4. Bir Aracı Kurumdan Yatırım Hesabı Açın

Hala Apple hisselerini satın almak ve şirkete ortak olmak konusunda kararlıysanız, yurt dışı borsa işlemlerine aracılık eden kurumlar üzerinden bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Zira Apple hisse senetleri ABD’de bulunan Nasdaq Borsasında işlem görüyor. Bu nedenle aracı kurumunuzun Nasdaq’ta gerçekleşecek alım satım işlemlerine imkan sağlaması gerekiyor.

Yurt dışı hisse senedi alım satım işlemlerine aracılık eden bu kurumlardan açacağınız bir yatırım hesabı ile -Apple gibi- yurt dışı hisse senedi alımı gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım hesabı açmadan önce aracı kurumları araştırmanız iyi bir fikir olacaktır. Aracı kurum seçiminde hesap açılış alt limitleri, işlem komisyonları, ticaret platformları ve müşteri desteği gibi unsurlara dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

5. Apple Hisselerini Satın Alın

Yatırım hesabı açılışını tamamladıktan sonra artık Apple hisselerini alıp satmaya başlayabilirsiniz. Apple hissesi almak için aracı kurumunuzun işlem platformuna girerek “AAPL” sembolünü aratın ya da bu aramayı doğrudan Apple olarak yapın. Ardından tercih ettiğiniz emir türünü ve miktarı girerek işleminizi tamamlayın.

Hisselerinizi almak için limit emir veya piyasa emir seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. Limit emir, hisse alım fiyatını sizin belirlemenizi sağlar ve fiyat talep ettiğiniz seviyeye geldiğinde alım işlemi gerçekleşir. Ancak limit emirde, fiyat her zaman istenilen seviyeye gelmeyebilir ve bu da limit emrin iptal olmasına yol açabilir. Piyasa emri ise, o an ki en iyi fiyattan hisse almanızı sağlar, ancak olduğundan fazla ödeme yapmanıza da neden olabilir.

Burada en çok kullanılan ve ilk hisse senedinizi almak için kullanabileceğiniz en temel iki emir tipinden kısaca bahsettik ama borsa emirleri konusunda bilmeniz gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Bu hususta daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa borsa emirleri makalemize bakabilirsiniz.

Apple hisselerini satın aldıktan sonra yatırımlarınızı izlemeyi sürdürmelisiniz. Neticede artık Apple şirketinin bir ortağı oldunuz. Bu nedenle şirkete ait gelişmeleri, haberleri ve finansal raporları düzenli bir şekilde takip etmeniz yatırım performansınızın devamlılığı açısından önemli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu