Borsa

Buffett’ın sihirli dokunuşu Apple hisselerini tarihteki en yüksek seviyeye çıkardı

Efsane yatırımcı Warren Buffett 75 milyon adet Apple (NASDAQ: AAPL) hissesini satın aldığını açıkladıktan sonra teknoloji devi Apple’ın hisse fiyatları 183.83 dolara yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Buffett, Apple hisselerinin şu anda Berkshire Hathaway portföyünün dörtte birini oluşturduğunu belirterek, Apple’a bir anlamda büyük bir güvenoyu vermiş oldu. Şu anda Berkshire portföyünde ortalama 44 milyar dolar değerinde Apple hissesi bulunuyor.

Yükselişini sürdüren ve 187 dolar seviyelerine ulaşan Apple hisseleri tarihteki en yüksek zirvelerini gördü. Şirketin piyasa değeri de 904 milyar dolara ulaştı. Şirkete yatırım yapmayı düşünüyorsanız Apple hisse almak başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Buffett’ın istisnası

Berkshire Hathaway’in CEO’su olan efsane hisse senedi yatırımcısı Buffett, genellikle gaz üreticileri, bankalar ya da meşrubat üreticileri (Warren Buffett Coca-Cola) gibi basit hizmet ve mal üreten istikrarlı şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyor. Başka bir deyişle, Buffett teknoloji şirketlerinin tam tersine yatırım yapıyor.

Ancak Apple, Buffett’ın teknoloji hisseleri konusundaki şüpheciliğinin tatlı bir istisnası. Zira bir teknoloji şirketi olması dışında, kötü liderlikten izole edilen, Amerikan köklere sahip olan ve uzun vadeli planları bulunan Apple, Buffett’ın tercihlerine gayet uygun bir şirket.

Apple, Buffett’ın daha da büyük bir ısırık alacağını umuyor

Apple, Warren Buffett’ın gelecekte şirketten daha fazla pay alacağını düşünüyor. Üstelik Buffett da bunu açıkça dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde şirketi Berkshire Hathaway’in yıllık yatırımcı toplantısında konuşan Buffett, “(Apple’ın) hisse fiyatlarının düştüğünü görmeyi çok isterim” diyerek daha fazla Apple hissesi almak istediğini söyledi.

Buffett’a göre, Apple inanılmaz bir şirket. Tabii bu hayranlık tek taraflı değil. Apple’ın CEO’su Tim Cook da kişisel olarak Buffett’a hayran olduğunu söylüyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir