Borsa

Beaufort Securities’in Pasinex hisseleri için hedef fiyatı 0.42 CAD

Kanadalı çinko üreticisi Pasinex Resources, Türkiye’de bulunan ve yüksek kalitede çinko çıkarılan Pınargözü madeninin %50’sine sahip. 2014’ün ortasından bu yana işletilen madende, art arta gidilen tonaj artırımlarının ardından nakliyeye hazır çinko üretimi yıllık 60 kilotona ulaştı.

Londra merkezli yatırım şirketi Beaufort Securities, geçtiğimiz günlerde çinko üreticisi Pasinex ile ilgili ilk araştırma raporunu yayımladı. Beaufort analistlerinden Charles Long ve Sheldon Modeland tarafından hazırlanan raporda, Pasinex hisselerine yönelik hedef fiyat 0.42 CAD (Kanada doları) olarak açıklandı.

Raporda Pasinex’in önümüzdeki yıl 60-65 kiloton nakliyeye hazır çinko cevheri üreteceği, bu üretimin de şirkete 8 milyon CAD kâr getirmesinin beklendiği ifade edildi. Beklenen kâr şirketin 43 milyon CAD olan güncel piyasa değerinin beşte birine denk geliyor.

Analistlerin tahminlerine göre, Pasinex’in değeri 65.5 milyon Kanada dolarına ulaşacak ve şirket hisseleri 0.42 Kanada dolarına yükselecek ki belirlenen bu hedef fiyat şu anki 0.27 CAD’lik güncel hisse fiyatının yüzde 55 üstünde.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz ay ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Pasinex, hedeflerine ulaşarak üretim ve kârlılığını artırmış, üretim maliyetlerini de ilk çeyreğe kıyasla önemli ölçüde azaltmıştı.

Şirketin halihazırda üretim hedeflerine ulaşmış olması ve güçlenen mali durumu yatırımcılar için büyük bir anlam ifade ediyor, zira Beaufort tarafından yayımlanan raporda da tahminlerin kazanç, üretim ve daha derinlere yapılan genişletmelerle beraber gelecek keşif potansiyeline dayandığı vurgulanıyor.

Raporda Pasinex’in olağanüstü performansını takdir eden analistler, 2017’nin 4. çeyreğinin 2018’in birinci çeyreğine yapacağı katalizör etkisi nedeniyle şu an Pasinex hissesi almak için ideal bir dönem olduğunu düşünüyor.

Beaufort Securities tarafından yayımlanan raporun tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu