Borsa

Beklenen Call of Duty: WWII satışa çıktı (NASDAQ:ATVI)

Geride bıraktığımız haftada, bazı video oyun şirketleri yılın belirli dönemlerine ilişkin mali çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Electronic Arts (NASDAQ:EA), 2018 ikinci çeyrek raporunda beklentileri karşılayarak 1,18 milyar dolar gelir açıkladı. Şirketin on iki ayın sonunda dijital net satışları yüzde 3.2’lik artışla 3.240 milyar dolar seviyesine ulaştı ve bu rakam aynı dönemdeki toplam net satışların yüzde 63’ünü temsil ediyor olması bakımından oldukça önemli.

Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI) da analist beklentilerini önemli ölçüde karşılayan bir diğer video oyun yayıncısı oldu. Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarında 1.74 milyar dolarlık gelir beklentisi karşısında 1.90 milyar dolar gelir açıkladı. Hisse başına kâr da 49 centlik beklenti karşısında 60 cent olarak gerçekleşti.

Fakat beklenti üzeri gelen sonuçlara rağmen video oyun yayıncıları için hafta pek de iyi geçmedi. EA’nın güçlü çeyrek sonuçlarına rağmen çarşamba günü hisseleri yüzde 5 değer kaybetti. Activision hisseleri de cuma günü yüzde 3.1 oranında geriledi.

Ancak, yatırımcıların Activision’un son çeyrek rakamlarından ziyade büyük umutlarla beklenen ve cuma günü satışa çıkan Call of Duty: WWII oyunun satış rakamlarıyla ilgileneceği söylenebilir.

Yeni oyun konusunda analistlerden genellikle iyimser görüşler geliyor. Öte yandan WWII Metacritic’te şu anda 86’lık bir skora sahip. Hayal kırıklığı yaratan bir önceki Call of Duty versiyonu Infinite Warfare’in skoru ise 77.

Oyunculardan gelen erken incelemeler şimdilik WWII’nin beklentileri karşılayabileceği sinyalini veriyor. Elbette ilerleyen zamanlarda WWII’nin beklentileri ne derece karşıladığını net bir şekilde öğrenmemiz mümkün olacak.

Video oyun yayıcıları için kötü geçen haftaya rağmen, Activision hisseleri bu yıl yüzde 75, rakip EA’nın hisseleri de yüzde 44 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu