BorsaKripto Para

Bitcoin’le Şişen İki Hisse Senedi: Riot Blockchain ve Xunlei

Bitcoin sene başından bu yana değerinin yarısını kaybetmiş olsa da 2017’de olağanüstü bir boğa sezonu geçirdi ve bunun etkisiyle kripto para piyasasında fiyatlar görülmemiş seviyelere yükseldi.

Bu ralli ayrıca, kripto para birimlerinin yanı sıra CPU (Grafik İşlemci Ünitesi) ve blockchain teknolojilerine odaklanan şirketlerin hisse senetlerine de yaradı.

CPU pazar lideri olan NVIDIA ve AMD ve görünürdeki en aktif blockchain çalışmalarının lideri IBM, yatırımcıların bu iki alandaki yükselişi değerlendirmeleri için en güvenli seçenekler arasında yer alıyor. Ancak, bu köklü şirketler dışında “bitcoin” üzerinden ilerleyen riskli ve hatta son derece tehlikeli hisse senetleri de var.

İşte bu tanıma uyan iki hisse senedi: Riot Blockchain (NASDAQ: RIOT) ve Xunlei Limited (NASDAQ: XNET).

Eski ve başarısız bir tıbbi cihaz üreticisi olan Bioptix, kendini Riot Blockchain olarak yeniden isimlendirdi

Başarısız tıbbi cihaz üreticisi Bioptix, ekim ayında kendini Riot Blockchain olarak yeniden adlandırdı ve aniden blockchain ve kripto para pazarına doğru odaklandı. Kısa bir süre sonra, Coinsquare adında Kanada merkezli küçük bir kripto para borsasına yatırım yaptı.

Kasım ayında Riot, 12 milyon dolar karşılığında 1,9 milyon dolar değerinde varlığa (çoğu madencilik donanımı) sahip iki haftalık bir kripto madencilik şirketi olan Kairos Global Technology’yi satın aldı. Bu, garip bir hamleydi, zira Riot aynı donanımları doğrudan üretici şirket olan Bitmain’den yaklaşık 2,1 milyon dolara satın alabilirdi.

Başarısız tıbbi cihaz üreticisi Bioptix’in Riot Blockchain’e dönüşümünü tamamlamasının arından, şirketin hisseleri kısa sürede yüzde 300 arttı ve piyasa değeri 300 milyon dolara yaklaştı. Ancak şirket henüz herhangi bir gelir elde etmedi, bununla birlikte net zararı da 1,7 milyon dolardan 5,3 milyon dolara yükseldi.

Bütün bu gelişmeler, global kripto-para yayınlarında manşetlerde yer kapabilen Riot’un gerçek bir uzun vadeli planı olmadan sadece bitcoin’deki yükseliş dalgasından fayda sağlamaya çalıştığını gösteriyor. Hiç kuşkusuz dönüşümden önceki Bioptix yatırımcıları bu hareketlenmeden kazanç sağladılar ama Riot’un, olası bir yükseliş sezonunda kazanımlarının sürdürülebilir olduğunu düşünen yatırımcıları yakacak olması muhtemel.

2017’nin sonundan bu yana yaşanan kripto para piyasasındaki genel düşüş Riot’u da elbette etkiledi. Şirketin piyasa değeri 83 milyon dolara gerilerken hisseleri şu anda 6,36 seviyesinde işlem görüyor.

Bulut servisi Çinli Xunlei, yüzünü kripto para piyasasına döndü

Riot’un aksine, Çinli teknoloji şirketi Xunlei aslında istikrarlı gelir artışı ile dikkat çekiyor. Şirketin çekirdek platformu Xunlei Accelerator, video akışları, çevrimiçi oyunlar ve diğer bulut tabanlı içerikler için internet ortamındaki yayınların hızını artırıyor. Ayrıca, internet reklamlarından da gelir elde ediyor.

Xunlei’nin geliri, son çeyrekte yüzde 21’lik bir artışla 157 milyon dolara yükseldi. Bu artış, şirketin bulut segmentine ait gelirlerindeki yüzde 230’luk büyümeden kaynaklandı, ancak son dokuz çeyrekte şirket kârlı değildi. Sonuç olarak, yatırımcılar Xunlei’yi sene boyunca pek fark etmedi.

Ancak ekim ayı ortasında Xunlei, kripto-paralar için Wankebi adlı yeni madencilik projesini tanıttı. Pek çok yatırımcı, Xunlei’nin bulut platformunu madencilik işlemlerinde kullanmasını, kripto paralar üzerinden yaptığı başarılı bir spekülasyon olarak addeti. Zira şirketin aynı dönemde hisselerinde yaşanan muazzam yükseliş, Wankebi projesini tanıtmasının ardından yaşanmıştı.

Kasım ayı sonlarında Xunlei, Wankebi’nin “bir çeşit dijital varlık” olduğunu açıkladı ve Wankebi’nin bir spekülasyon değil, kanıtın bir simgesi olduğu uyarısında bulundu.

Diğer bir deyişle, Xunlei sadece kendi internet servisleri için Wankebi’yi test ediyor ve diğer kripto para madencilerinin bulut platformunu kullanacaklarını ümit ediyor. Eğer bu iş Xunlei’nin planladığı gibi giderse şirket için yeni bir gelir alanı oluşturabilir, ancak aynı zamanda kripto para piyasasının çökmesi durumunda işler sarpa sarabilir.

660 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Xunlei’nin hisseleri 9,93 dolardan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu