Artık Çok Daha Ucuz: Blue Apron Hisseleri 3 Dolar

Blue Apron (NYSE: APRN) hisseleri, haziran ayındaki halka arzından bu yana yüzde 70 düştü. FactSet’e göre, Blue Apron hisse senedine yönelik analistlerin dört al, dokuz tut ve iki sat derecelendirmesi bulunuyor.

Analistler haklı olarak, çoğunlukla, hisse senedini tavsiye etme konusunda tereddüt yaşamaya devam ediyor.

Haziran ayındaki en yüksek seviyesinde 10 dolardan işlem gören şirket hisseleri, pazartesi günkü kapanışta 3 dolara geriledi. Sadece kasım ayında, APRN hisse senedi fiyatı, sıkıntılı bir kazanç raporunu takiben yüzde 40 düştü.

Haziran ayında 10 dolar seviyesinde işlem gören Blue Apron hisseleri şimdiye kadar yüzde 70 geriledi. Şirket hisseleri pazartesi günü yüzde 1 düştü.

Kasım ayındaki en son çeyreğinde, Blue Apron, 211 milyon dolarlık yemek kiti sattı ve sadece bunların nakliyesi 164 milyon dolara mal oldu.

Şirketin artan pazarlama harcamaları hesaba katılmadığında dahi gelirinin büyük bir bölümünün yalnızca nakliye harcamalarına gittiği söylenebilir. Şirketin teknoloji, kira, personel maaşları gibi son çeyrekte 66 milyona çıkan giderlerini de eklediğimizde, ortada para kalmıyor.

Daha basitçe söylemek gerekirse, bu, 1 dolara mal ettiğiniz bir ürünü maliyetinin de altında satmaya benziyor.

Öte yandan, Blue Apron zor bir büyüme süreci de geçiriyor. 2016 yılının 3. çeyreğinden 2017 yılının 3. çeyreğine kadar şirketin gelirleri sadece 6 milyon dolar artarak 211 milyon dolara yükselebildi.

En kötüsü, şirketin kâr marjı aslında çok daha fazla düştü. Şirket sadece 6 milyon dolar ek gelir elde etmek için fazladan 50 milyon dolarlık harcama yaptı.

Blue Apron’ın iç sıkıntılarından ziyade dışarıda da çözmesi gereken büyük rekabet sorunları var. Nitekim Amazon.com’un Whole Foods’u satın alması Blue Apron’ın üzerinde sert bir baskı oluşturmaya devam ediyor.

Blue Apron için işler zaten yeterince kötü ve bu noktadan sonra daha da kötüleşmeyecekmiş gibi geliyor; ancak bunun şirket hisseleri için şimdilik tek olumlu işaret olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu