Borsa

Borsa Filmleri Listesi: Tüm Zamanların En İyi 20 Borsa Filmi

Borsa filmleri izlemek gerek keyifli bir zaman geçirmenize gerekse de piyasanın işleyiş şeklini öğrenmenizi sağlayabilir. Çünkü borsa filmleri bir kurgu olmanın çok ötesinde, yatırım kariyerinizde kullanmak üzere dersler çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Borsa filmleri ile piyasanın arka planında gerçekleşen akıl almaz skandallara tanık olabilir ve belki de en iyi hisse senedi portföyünü nasıl oluşturacağınıza dair ilhamlar alabilirsiniz. Üstelik bu filmler sayesinde basit finans kavramlarını öğrenebilir ve hatta kişisel finans yönetimi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

En iyi borsa filmleri listemizi hazırlarken hem eğlenmenizi hem de izleyeceklerinizden bir şeyler öğrenmenizi hedefledik. Şimdi mutlaka izlenmesi gereken borsa filmleri listemizi bir kontrol edin. Seçiminizi yapın ve eğlenirken öğrenmeye de başlayın.

1. Büyük Kumar (Rogue Trader)

 • Yıl: 1999
 • IMDb: 6,4/10
 • Oyuncular: Ewan McGregor, Anna Friel, Tim McInnerny

1999 yapımı bu filmde Barings Bank’ın bir çalışanı olarak Nick Leeson (Ewan McGregor) yer alıyor. Leeson, sıradan bir çalışan olarak işe başlıyor, ancak hırsları var ve kariyerinde ilerlemek istiyor. Ta ki Singapur’daki bir şirkete broker olarak atanana kadar.

Leeson’ın Singapur’da gönderildiği birimde vadeli işlemler ve opsiyon işlemleri yapması gerekiyordu. İlk yılı, tek bir ayrıntı için olmasa da, büyük kazançlar sağlayan olağanüstü bir yıldı: Birçok durumda yasadışı olarak hareket etti ve uğradığı kayıpları bir şirket hesabına sakladı.

Bu nedenle, felaket sonuçları getiren kayıplar “kartopu” misali büyümeye başladı. Film, kurallara uymanın, şeffaf olmanın ve her şeyi yakından takip etmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

2. Borsa (Wall Street)

 • Yıl: 1987
 • IMDb: 7,4/10
 • Oyuncular: Michael Douglas, Charlie Sheen, Oliver Stone

1987 yapımı filmde baş kahramanlar olarak Gordon Gekko (Michael Douglas) ve Bud Fox (Charlie Sheen) yer alıyor. Film, açgözlülük, güç ve hırslarla çevrili bir evren olan New York Menkul Kıymetler Borsası’nın arka planını gösteriyor.

Bud Fox, Gordon Gekko’yu harika bir idol olarak görüyor. Gekko, açgözlü, utanmaz ve umursamaz bir broker. Ancak yatırımcıları zarara uğratıyor olsa da genç bir borsacı olan Fox, Gekko’nun büyüsüne kapılmaktan kendini alıkoyamıyor.

Bir yandan Wall Street’in görünmeyen gerçek yüzünü ortaya koyan film izleyicilere birçok dersler veriyor. Filmin de izleyicilere verdiği en temel mesaj gibi iş dünyasında dikkatli olmak ve ileride zararlı olacak eylemlere kapılmamak gerekiyor.

3. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

 • Yıl: 2013
 • IMDb: 8,2/10
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jean Dujardin, Jonah Hill

Finans piyasası ve borsa filmleri ile ilgili en son çalışmalardan biri olan 2013 yapımı bu film, bir menkul kıymetler komisyoncusu olan Jordan Belfort’un başından geçenleri konu alıyor. Filmde Belfort’u Oscar Ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio canlandırıyor.

Film, Belfort’un kendi şirketini sektörde bir dev haline getirmek ve zenginleştirmek için sistemdeki boşlukları nasıl kullandığını gözler önüne seriyor. Bununla birlikte film, yasadışı planların, dolandırıcılığın, ardı arkası kesilmeyen rutin eğlence paritelerinin ve lüks harcamaların nelere sebep olabileceğini gösteriyor.

Para Avcısı gerçekten izlenmesi gereken bir film! Bu film, finans piyasalarında ne yapmanız ve aslında daha da çok neler yapmamanız gerektiği hususunda oldukça önemli dersler içeriyor.

4. Büyük Açık (The Big Short)

 • Yıl: 2015
 • IMDb: 7,8/10
 • Oyuncular: Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling

En iyi uyarlanmış senaryo dalında Oscar Ödülü kazanan filmde, 2008 Ekonomik Krizi’ni farklı şekillerde öngören ve bunu fırsata çevirmeye çalışan finans analistlerinin mücadeleleri konu alınıyor. Filmde bu analistleri usta oyunculardan Brad Pitt, Steve Carell, Christian Bale ve Ryan Gosling canlandırıyor.

Herkes emlak balonu patlamasını bekliyor. Analistler, her an patlayacağına inandıkları emlak balonunun nasıl zuhur edeceğini ve bundan nasıl para kazanabileceklerini anlamaya odaklanıyor. Böylece her biri bu mücadeleden para kazanıp kazançlı çıkabilmek için gerçek bir destan başlatıyor.

Büyük Açık filmi, ekonomi sistemini eğlenceli ve çok öğretici bir şekilde anlatıyor. Bu da hiç kuşkusuz ki prodüksiyonun en can alıcı yanlarından birini oluşturuyor. Dolayısıyla bu filmin ekonomi ve finans konularına ilgi gösterenlerin favorileri arasında yer alacağını belirtmek gerekiyor.

5. İç İşleri (Inside Job)

 • Yıl: 2010
 • IMDb: 8,2/10
 • Oyuncular: Matt Damon, George Soros, Barney Frank

Bu esasen 2011’de Oscar Ödülü kazanan bir belgesel. Charls Fergunson’ın yönettiği ve Matt Damon’ın anlattığı “İç İşler”, 2008 yılında gerçekleşen büyük ekonomik krize yol açan gerçekleri gözler önüne seriyor ve bunları analiz ediyor.

Çalışma kapsamlı araştırmalara dayanıyor. Öte yandan bir filmi aratmayan ve gerçeklere dayanan bu belgesel, her biri kendi alanlarında ünlü isimler olan gazeteciler, ekonomistler ve politikacılarla yapılan röportajları içeriyor.

İç İşler belgeseli üretim, deregülasyon, ihmal ve açgözlülük kombinasyonunun piyasayı nasıl çöküşe götürdüğünü ustalıkla izleyicilere anlatıyor. Beş bölüme ayrılan belgesel, 21. yüzyılın başlarında dünya ekonomik senaryosuyla başlıyor. Belgesel boyunca, emlak balonunun patlamasının sonuçlarını ve buna sebep olan sorumluları görebiliyoruz.

6. Batamayacak Kadar Büyük (Too Big To Fail)

 • Yıl: 2011
 • IMDb: 7,3/10
 • Oyuncular: William Hurt, Paul Giamatti, James Woods

Bu filmin konusu, The New York Times’ın finans köşe yazarlarından biri olan ünlü gazeteci Andrew Sorkin tarafından kaleme alınan aynı adlı kitabına dayanıyor. Film, 2008 krizinin dönemin Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Henry Paulson’ın gözünden dramatize edilmesini işliyor.

Filmde işlenen konuda, o dönemin en istikrarsız anlarının tam da ortasında Amerikan ekonomisini kurtarmak için Paulson ve ekibinin yanı sıra Wall Street’teki büyük isimler odak noktayı oluşturuyor.

Filmin adı, geçtiğimiz on yılın sonundaki ekonomik çalkantıların ortasında güçlenen bir tezden geliyor. Bu ifade, devasa finansal kurumlar gibi bazı şirketlerin yıkılmasının tüm toplum için nasıl da yıkıcı sonuçları ortaya çıkarabileceğini gösteriyor.

7. Quants: Wall Street Simyacıları (Quants: The Alchemists of Wall Street)

 • Yıl: 2002
 • IMDb: 7,2/10

Film tadında bir başka belgesel olan Quants: Wall Street Simyacıları, Marije Meerman tarafından yönetiliyor ve kantitatif analistlerin (quants) faaliyetlerini konu ediniyor.

Bu arada meraklısına küçük bir not düşmek gerekirse, quants terimi, özel yatırım şirketlerinde çalışan yüksek maaşlı yazılım bilimci veya profesyonelleri ifade ediyor.

Bu profesyonellerin, finans piyasalarının bazı alanlarındaki, hedge fund gibi yatırım araçlarını ve riskleri tanımlamak için gelişmiş matematiksel ve istatistiksel modeller oluşturmada uzmanlaşmış olduklarını belirtmek gerekiyor.

Akademik araştırmalara dayanan bu belgesel, istatistiksel modellerin performansını ve geliştirdikleri analizlerin güvenilir verilere dayanıp dayanmadığını sorguluyor. Ayrıca, farklı profilleri, kişilikleri ve gerçeklikleri hesaba katmayan matematiksel modellere dayalı finansal stratejiler ne ölçüde geliştirilebilir sorusuna da yanıt aranıyor.

8. Para Tuzağı (Money Monster)

 • Yıl: 2016
 • IMDb: 6,5/10
 • Oyuncular: George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell

Bu film, televizyonda finans programı yaparak yatırım tavsiyeleri veren farklı bir kişiliğe sahip TV sunucusu olan Lee Gates’in hikayesini ve başından geçenleri anlatıyor. Oyuncu George Clooney’nin canlandırdığı Gates, canlı yayın yaptığı esnada bir izleyicisi tarafından alıkonulup kaçırılıyor.

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi Gates’i kaçıran kişi, onun yatırım tavsiyelerini dinleyip sonunda başarısız olup para kaybeden bir yatırımcı oluyor. Üstelik para kaybeden bu yatırımcı bir hayli öfkeli ve gözü dönmüş bir şekilde intikam almak istiyor.

Bu kaybın arkasında, finans piyasalarının birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu gösteren küresel bir yolsuzluk planı yatıyor. Kaçırmanın gerginliği içinde, filmde geçen esprilerle kahkahalar atabilir ve kapitalist sisteme yapılan ironi yüklü eleştirilere şahit olabilirsiniz.

Para Tuzağı’nın finans piyasası temasını aksiyona bağlayan ve borsa filmleri arasında gerçekten izlenmesi gereken oldukça eğlenceli bir yapım olduğunu belirtmek gerekiyor. Ayrıca filmde George Clooney’e bir başka usta oyuncu Julia Roberts’ın eşlik ettiğini belirtmeden geçmemek gerekiyor.

9. Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri (Enron: The Smartest Guys in the Room)

 • Yıl: 2005
 • IMDb: 7,6/10
 • Oyuncular: Bethany McLean, Peter Coyote, Jeffrey Skilling

Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri, finans piyasası üzerine yine bir film tadında belgesel olarak karşımıza çıkıyor. Film 2001 yılının ortalarında dev bir Amerikan şirketi olup enerji sektöründe faaliyet gösteren Enron şirketinin büyük iflasını konu alıyor.

Yöneticileri şirketin tüm sermayesiyle kaçana kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yedinci şirketi olan Enron’ın vergi ve muhasebe oyunlarıyla nasıl iflasa sürüklendiği güzel bir şekilde anlatılıyor. Zira bu vergi ve muhasebe sahtekarlığı hissedarların yatırımlarını patlatmalarına sebep oluyor. Öyle ki birden şirketin hisseleri değerini tamamen kaybediyor.

Belgesel, 13 milyar dolardan fazla borçlu olan şirketin bu meteorik düşüşüyle ​​ilgili tüm detayları kronolojik bir sırayla anlatıyor. Böylece sürecin nasıl başlayıp, nasıl sonuçlandığını görerek anlamak mümkün oluyor.

Bu vergi ve muhasebe sahtekarlıklarını izleyerek, yüzeysel olarak çekici olan bazı hisse senetlerine dair riskleri didaktik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Diğer yandan bu belgesel, borsadan hisse senedi almak ve bununla birlikte olası riskleri bilmek isteyen herkesin görmesi gereken örnek bir vaka niteliği taşıyor.

10. Yalanlar Büyücüsü (The Wizard Of Lies)

 • Yıl: 2017
 • IMDb: 6,8/10
 • Oyuncular: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Alessandro Nivola

Bu film, Wall Street’in en büyük yatırımcılarından biri olan Bernie Madoff olarak da bilinen Bernard Madoff’un gerçek hikayesinden esinleniyor. Gerçek bir hikayeye dayanması filmi çekici bir hale getiriyor.

Bernard Madoff, şimdiye kadar keşfedilen en büyük dolandırıcılık vakalarından biri nedeniyle mahkum edildi. Çünkü Madoff, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük finansal dolandırıcılık olarak kabul edilen ve ponzi oyunu olarak bilinen karmaşık bir operasyondan sorumluydu.

Bu filmi izleyerek, her zaman yüksek getiri vaat eden, ancak çoğu durumda sadece bir aldatmaca olan ponzi planı olarak bilinen ponzi oyununun nasıl çalıştığını anlayabilirsiniz.

Filmde Madoff’un resmi Amerikan kurumları da dahil olmak üzere pek çok insanı yalanlarıyla aldatmak için planı yıllarca sürdürmeyi nasıl başardığını görmenizin ilginç olacağını düşünüyoruz.

Öte yandan başarılı bir gazetecinin dolandırıcılığı nasıl keşfettiği, Madoff’u 150 yıl hapis cezasına ve maksimum güvenlik zinciri içinde cezalandırmasına yol açtığını izlerken de eminiz ki filmden kendinizi alamayacaksınız.

Bu arada, borsa filmleri izlemek dışında borsa kitapları okumakla da ilgileniyor musunuz? O halde tüm zamanların en iyi borsa kitapları listemize bakmanızı da tavsiye ediyoruz. Yaptığımız derlemede eğitici ve öğretici borsa kitaplarını bulabilirsiniz.

11. Oyunun Sonu (Margin Call)

 • Yıl: 2011
 • IMDb: 7,1/10
 • Oyuncular: Zachary Quinto, Kevin Spacey, Paul Bettany

Geriye dönüp baktığımızda, 2008 krizi hakkında burada birkaç filmden bahsettik. Ancak 2008 krizi dünya ekonomisini kasıp kavuran ve yerle yeksan eden başlıca küresel krizlerden biriydi. Oyunun Sonu, bu anı canlandıran filmlerden bir diğeri.

Bir şirketin kriz nedeniyle tüm çalışanlarını işten çıkardığını hayal edin. Bu personellerden biri, şirketten ayrılırken, şirkette kalacak çalışanlardan birine bir USB bellek götürüyor. Şirketteki çalışan belleği incelendiğinde, şirketi çöküşe götürecek bir sırrı fark ediyor. İşte o an olanlar oluyor. Sır açığa çıktığında şirketin hisseleri yüzde 25 değer kaybediyor.

Sadece tek bir gün var. Bir gün içinde çalışanların bir şeyler yapmaları gerekiyor. Plan şu: Her şeyi sat ve bunu çok hızlı yap! Üstelik hiçbir yatırımcının bu hisselerin artık bir kuruş değerinde olmadığını öğrenmeden önce bunun yapılması gerekiyor. Alın size yüksek dozda adrenalin, filmi izlerken eğlenceli bir vakit geçireceğinizi umuyoruz.

12. Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (Capitalism: A Love Story)

 • Yıl: 2009
 • IMDb: 7,4/10
 • Oyuncular: Michael Moore, Elijah Cummings, John McCain

Bu belgesel tarzı filmde yönetmen Michael Moore, telaşlı ve tartışmalı tarzını Wall Street’in evrenine taşıyor. Moore, çalışmasında sadece ekonomi ve siyaset alanındaki büyük isimlerle değil, sıradan insanlarla da röportajlar yapıyor.

Moore’un filmden yararlanarak, kendisine göre Amerika Birleşik Devletleri Anayasasında öngörülen özgürlük ideallerini bozan kapitalizmi sert bir şekilde eleştirmek için kullandığını ve seçkin bir toplum grubu için daha fazla kâr elde etmeyi amaçladığını belirtmek gerekiyor.

Bu çalışmada verilen mesaja göre çoğunluk giderek daha fazla hak kaybına uğruyor. Çalışma, kapitalizmi keşfetmenin yanında borsalarda bilinmeyen sonuçları analiz etmek ve belki de birtakım çıkarım yapmak için oldukça iyi bir seçim olabilir diye düşünüyoruz.

13. Kazan Dairesi (Boiler Room)

 • Yıl: 2000
 • IMDb: 7/10
 • Oyuncular: Ben Affleck, Vin Diesel, Giovanni Ribisi

Başrollerinde Ben Affleck, Vin Diesel, Giovanni Ribisi ve Nia Long’un bulunduğu en iyi borsa filmleri arasında Kazan Dairesi’nin yer aldığını söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Özellikle başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketinde hızlı yükselişini izlemek hiç kuşkusuz sizin için oldukça keyif verici olacaktır.

Film, listemizin üçüncü maddesinde tanıttığımız Para Avcısı’nda (The Wolf of Wall Street) Leonardo DiCaprio tarafından canlandırılan Jordan Belfort karakterinin şirketine benzer bir evreni gösteriyor. Partiler, arabalar, kadınlar, lüks harcamalar, seyahatler, kafa yapan zararlı maddeler ve FBI soruşturmalarından oluşan benzer sahneler…

Ancak tabii, Para Avcısı yönetmeni Martin Scorsese’nin prodüksiyonundan farklı olarak, “Kazan Dairesi” kurgusal bir senaryoda geçiyor. Yine de her bakımdan başka bir iyi eğlence seçeneği!

14. Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)

 • Yıl: 2010
 • IMDb: 6,2/10
 • Oyuncular: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Carey Mulligan

Şimdi 2010 yılından kalma başka bir sansasyonel filmden bahsedelim. Listemizde ikinci maddede yer alan Borsa (Wall Street) filmini ve filmde yer alan Wall Street canavarı, utanmaz ve açgözlü Gordon Gekko’yu hatırlıyor musunuz? İşte bu film diğerinin devamı niteliği taşıyor.

Devam filminde mali dolandırıcılıktan hapis yattıktan sonra Gordon Gekko (Michael Douglas) hapisten çıkıyor. Finans piyasalarında faaliyette bulunup çalışamadığı için zamanını dersler vermeye ve piyasalardaki riskli davranışları eleştirdiği bir kitabı yazmaya ayırıyor.

Bir gün, derslerden birinin ardından, Wall Street piyasasında idealist bir yatırımcı olan Jake Moore (Shia LaBeouf) ona yaklaşıyor. Gekko’nun artık onunla konuşmayan kızı Winnie (Carey Mulligan) ile birlikte yaşıyor ve bu yakınlığı dikkatini çekmek için kullanıyor.

Jake, akıl hocası Lewis Zabel’dan (Frank Langella) düşük bir ücretle şirketini satmak zorunda kalan büyük bir yatırımcı olan Bretton James (James Brolin) ile nasıl hareket edileceği konusunda tavsiye istiyor. Gekko ona yardım etmeye karar veriyor ve bunun karşılığında Jake’ten Winnie’ye yaklaşmasına yardım etmesini istiyor.

Para dolandırıcılığı içeren komploları sevenler için bu filmin keyifli vakit geçirmeyi mümkün kılacağını düşünüyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu filmin öne çıkan kısımları elbette açgözlülük, kriz ve para gibi konuları kapsıyor.

15. Warren Buffett Olmak (Becoming Warren Buffett)

 • Yıl: 2017
 • IMDb: 7,6/10
 • Oyuncular: Warren Buffett, Aiden Linkov, Justin Van Voorhis

Servetinin çok büyük bir kısmını hisse senetlerinden kazan başarılı yatırımcı Warren Buffett birçok yatırımcının idolleri arasında yer alıyor. Bu çerçevede Warren Buffett tavsiyeleri pek çok yatırımcının odağında yer alıyor ve onun ağzından çıkan her söz dikkatle takip ediliyor.

Öyleyse kim Warren Buffett olmak istemez ki? Elbette herkes ister. Warren Buffett Olmak, her ne kadar bir belgesel olsa da yine bir film edasında izlenebilecek bir yapım olma özelliği taşıyor.

HBO tarafından 2017’de yayınlanan belgesel dünyanın en zengin insanlarından biri olan mega yatırımcı Warren Buffett’ın hayatı hakkında fazlasıyla bilgi veriyor. Buffett’ın hisse senedi alım satımı için kullandığı yegane strateji olan değer yatırımı temellerine de bir referans oluyor.

Belgeselde, Buffett’ın çocukluk yıllarına da değiniliyor. Diğer yandan mevcut alışkanlıklarına ve rutinlerine, özellikle de şirketi Berkshire Hathaway’in işleyişine odaklanılıyor.

Warren Buffett Olmak, bu büyük Kuzey Amerikalı yatırımcının kişisel yaşamı ve profesyonel kariyeri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için izlenmesi gereken bir yapım olma özelliği taşıyor.

16. Kurucu (The Founder)

 • Yıl: 2016
 • IMDb: 7,2/10
 • Oyuncular: Michael Keaton, Nick Offerman, Laura Dern

Başrolünde Michael Keaton’ın oynadığı Kurucu (The Founder), McDonald’s’ın bir aile lokantası olarak kurulduğu ilk yıllarından dünya çapında dev bir fast food zinciri olmasına kadar uzanan hikayesini anlatıyor.

Kurucu, vizyon sahibi ve son derece yetkin bir yöneticinin küçük bir şirketi nasıl büyütebileceğini ve on yıllardır hissedarları için yıllarca nasıl da değer yaratabileceğini gösteren bir film olma özelliği taşıyor.

İlham veren başarı hikayelerine sahip yatırım filmleri arıyorsanız, izlemeniz gereken filmi bulduğunuzu söyleyebiliriz. Zira geçmişte bir aile lokantası olan McDonald’s, günümüzde yaklaşık 170 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir şirket olarak New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

17. Madoff’un Peşinde (Chasing Madoff)

 • Yıl: 2010
 • IMDb: 6,3/10
 • Oyuncular: Bernard Madoff, Harry Markopolos, Neil Chelo

İşte Bernard Madoff hakkında izlenesi bir yapım daha karşımızda duruyor. Bu belgesel, Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük finansal dolandırıcılık suçunu işleyip tarihe geçen Madoff’u konu alıyor.

Belgesel, dolandırıcılık planının on yıllardır nasıl sürdürüldüğünü gösteriyor ve Madoff’u büyük yatırımcılardan oluşan sürdürülemez bir piramit yaratırken büyük bir yatırımcı gibi gösteriyor. Belgesel aynı zamanda planın 2008 krizinden sonra nasıl bittiğini ve Madoff’un foyasının nasıl ortaya çıkarıldığını gözler önüne seriyor.

18. İki Katı ya da Hiç (Betting on Zero)

 • Yıl: 2016
 • IMDb: 7,2/10
 • Oyuncular: Bill Ackman, Michael O. Johnson, Julio Ulloa

İki Katı ya da Hiç belgeseli, New York Menkul Kıymet Borsası’nda hisse senetleri işlem görmeye devam eden Herbalife isimli şirketin bir dönem yaşadığı perde arkasındaki karanlık gelişmeleri konu alıyor.

Borsada hisse senedi yatırımı yapmayı düşünen her yatırımcının altta yatan varlıklara sahip olmadan satış yapmak eylemini gerçekleştiren Herbalife vakasından dersler çıkaracağını düşünüyoruz. Çünkü Herbalife’ın milyarlarca hissesini içeren, teminatsız satışlardan bahsediyoruz.

Bu belgesel biraz tartışmalı. Zira belgeselde hala hisseleri borsada işlem görmeye devam eden Herbalife’ın yaptığı işin herhangi bir ürün satış ve ticareti olmadığı düpedüz dolandırıcılık ve saadet zinciri olduğu iddia ediliyor. En iyisi bu kez yorumu size bırakalım.

19. Çin Oyunu (The China Hustle)

 • Yıl: 2017
 • IMDb: 7,2/10
 • Oyuncular: Dan David, Carson Block, Matthew Wiechert

Politik türde bir yapım olan Çin Oyunu belgeseli, şu açılış cümlesi ile başlıyor: Kapitalizm çok çalışanları ödüllendirirken, aynı zamanda başkalarından faydalananları da ödüllendiriyor.

Bu belgeseli izlemeniz için çok fazla neden var. En başta, NYSE ve Nasdaq gibi Amerika Birleşik Devletleri borsalarında yaşanan keşmekeşi gözler önüne seriyor. Arından 2017 krizinden sonra, Çin hisse senetlerine yatırım yapmanın nasıl da popüler bir hale geldiği konusuna değiniyor.

Söz gelimi, arka planda evirilip çevrilen finansal dolaplar, 2008 yılında borsalarda gerçekleşen çöküş ile sona ermiyor. Tam tersine bankacılar, yatırımcıları kandırmak için Çin merkezli şirketleri kullanmaya başlıyor. Çin Oyunu belgeseli bu dalavereleri en iyi şekilde anlamaya yardımcı oluyor.

20. Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate)

 • Yıl: 1993
 • IMDb: 7,2/10
 • Oyuncular: James Garner, Jonathan Pryce, Peter Riegert

Tüm zamanların en iyi yatırım kitapları arasında gösterilen Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate), Bryan Burrough tarafından 1990 yılında kaleme alındı. Kitap 1993 yılında aynı adla çekilen filme ilham oldu.

Kaldıraçlı satın alma modeline odaklanan bir yatırımcının yaşadıklarına odaklanan Kapıdaki Barbarlar, F. Ross Johnson isimli o yatırımcının ilgili dönemde Amerika’nın en büyük iki markası olan Nabisco ve RJR Tobacco’yu birleştirme ve devralma arayışındaki hikayesini konu alıyor.

Film, golf sahası toplantıları, özel jetler, elbette açgözlülük ve Wall Street’teki büyük yatırım bankaları ile hukuk firmaları arasındaki bir savaşın dramatik bir öyküsünü anlatıyor. Ancak tabii, tüm bu dramın tam da ortasında yatırımcılara önemli dersler de veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu