Borsa

Borsa İstanbul ve Türkiye’de Borsanın Tarihi

Bu yazıda sizlere ülkemizdeki borsa tarihini anlatacağız. İlk olarak ülkemizde Sermaye Piyasası 1981 yıllında dillendirilmiştir. Yine 1986 yılında çıkartılan Sermaye Piyasası Kanunu yazılmıştır.

Sonraki yıllarda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) Karaköy’deki ilk binasında açılmıştır. 1985 yılında kurulmasına rağmen IMKB ancak bir yıl sonra yani 1986 yılında faaliyetlerine başlamış ve 1995 yılının Mayıs ayına kadar Karaköy’deki binada hizmet vermiş ve daha sonra İstinye’deki yeni binasına taşınmıştır.

1994 yılına kadar IMKB‘de gerçekleştirilen işlemler teknolojiyle değil eski usul tahta gibi platformların üstüne yazılar yazılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yılı takiben ilk kez bazı hisse senetlerinde alım satımlar bilgisayarlı sistemler üzerinden yapılmıştır.

İlk Borsa Binası IMKB, 1985
İlk Borsa Binası IMKB, 1985

1994 yılları sonuna doğru borsa da bilgisayarlı alım satım işlemlerini ilk olarak o zamanlar Başbakan olan Tansu Çiller gerçekleştirmiştir. 1995 yılının Mayıs ayına kadar yaşanan sürede kimi alanlarda eski usul ile yapılırken kimi alanlarda ise hisse senedi alım satım işlemleri bilgisayar ortamında yapılmıştır.

Karaköy’den İstinye binasına taşındıktan sonra borsada tüm işlemler bilgisayarlar üzerinden yapılmaya başlanmıştır. İlk Sermaye Piyasası Kanunu 2013 yılı başlarında yenilenerek, ülkemiz sermaye piyasalarının daha etkin bir şekilde işlemesi sağlanmıştır. Ayrıca, yine aynı yıl Nisan ayında adı değiştirilen IMKB, Borsa İstanbul ismini almıştır.

İlgili: Borsa nasıl oynanır, borsadan nasıl kazanılır?

Önceleri faaliyetlerine İzmir’de başlayan ülkemizin ilk özel borsa kuruluşu, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) yeni sermaye piyasası kanunun devreye alınmasıyla birlikte Borsa İstanbul çatısı altına taşınmıştır. Altın Borsası da aynı şekilde yeni kanun geri VOB gibi Borsa İstanbul’a entegre edilmiştir. Bu birleştirmelerde temel amaç yatırımcıların tek bir yerden daha fazla ürün çeşidine ulaşabilmesini sağlamaktır.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir