Borsa

Borsada Kısa Vadeli Hedefler Potansiyel Karları Nasıl Etkiliyor?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geçen yılki uçuşunu izledikten sonra, birçok kişi yatırım konusunda yanlış fikirlere kapılmış görünüyor. Yatırım yapmanın tek yolunun, iki üç gecede parayı birkaç katına katlamak olduğunu düşünüyor gibi gözüküyorlar.

Ancak muhtemelen daha yanlış düşünemezlerdi. Öyle ki kısa vadeli kazanç hedefleri, piyasanın uzun vadede sunduğu çok daha büyük kazanç fırsatlarını kaçırmalarına neden oluyor.

Ama beni yanlış anlamayın. Kısa vadede de piyasadan kazanç sağlamak mümkün. Bazı insanlar milyonlarca lira kazanç sağlayabilir fakat bu işin en çetrefilli yanı başarılı bir kısa vadeli yatırımcı olabilmek için piyasayı sürekli takip etmenin gerekli olmasıdır.

Kısa vadeli hareketler için sürekli olarak verileri analiz etmeniz, haber okumanız, trendleri ve yatırımları araştırmanız gerekir. Üstelik uyanık olduğunuz hemen her dakika.

Böyle bir iş için vakit ayıran az sayıda insan var.

Ancak, uyanık olduğu her dakikayı bu işe ayıramayacak kişiler için de harika haberler var: Dünyanın en zengin yatırımcıları (aynı zamanda en başarılı olanları) tamamen farklı bir strateji kullanıyorlar. Hem de herkesin uygulayabileceği bir strateji.

Bu yatırımcılar kısa vadede hisse senetlerinin ne yöne gideceğine bakmazlar. Önümüzdeki on yıl boyunca istikrarlı bir şekilde büyümek için temel güce sahip şirketler ararlar.

Bu yatırımcılardan biri olan Warren Buffett, favori hisse senedi tutma süresinin “sonsuza kadar” olduğunu söylüyor. Ancak daha az bilinen bir açıklama ile şöyle devam ediyor:

Piyasa 10 yıl boyunca kapalı kaldığında sadece tutmaktan mutluluk duyacağınız hisse senetlerini satın alın. Bir hisse senedine 10 yıl boyunca sahip olmaya razı değilseniz, 10 dakika bile sahip olmayın.

Bunu bir düşünün. Eğer şu andan itibaren piyasa on yıl boyunca kapalı kalacak olsaydı, mevcut yatırımlarınızdan memnun olur muydunuz? Veya kısa vadeli kazançlar hedeflediğiniz için bu hisse senetleri elinizde kaldığından paniklemiş mi olurdunuz?

Size bir örnek vermek için, son birkaç yılın en iyi yatırımlarından bazılarına göz atalım ve uzun vadeli stratejilerin nasıl işe yaradığına bakalım.

Facebook

Facebook (NASDAQ: FB) hisseleri 2012’de yaklaşık 30 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Altı yıl sonra bu ayın başında, yüzde 496 artışla 177.36 dolar oldu.

Yani, 2012’de Facebook’a 1.000 dolarlık bir yatırım yapsaydınız, şu anda 6.000 dolardan biraz az değere sahip bir yatırıma sahip olacaktınız. Ancak 2012’den bu yana en iyi günleri yakalayıp kısa vadeli kazançlar hedeflemiş olsaydınız, potansiyel kârın sadece küçük bir kısmını elde etmiş olacaktınız.

Amazon

Başka bir örnek için Amazon.com’u (NASDAQ: AMZN) kullanalım. Şirketin hisse senetleri 1997 yılından bu yana borsada işlem görüyor.

Bugün, 21 yılın ardından, şirketin hisseleri yaklaşık 1,400 dolar değerinde. Bu, ocak ayı itibarıyla yüzde 92,315’lik uzun vadeli bir kazanç anlamına geliyor.

İşte başarılı yatırımcılarla ilgili kitaplarda veya hikayelerde okuduğunuz muazzam kâr budur. Ama aynı zamanda uzun vadeli bir yatırım stratejisinin size sağladığı bir kâr türüne örnektir.

Düşünün, 1000 dolarınızı 1997’de AMZN ile çalışmaya koysaydınız, bugün portföyünüzde 924.153 dolar değerinde bir yatırıma bakıyor olacaktınız. Bu, birçok insanın yaşamının ilerleyen döneminde çok rahat bir finansal gelecek için çok güzel bir başlangıç ​​olabilirdi.

Apple

İlk iki örnek sizi ikna etmediyse, bu sizi ikna edecektir. Apple (NASDAQ: AAPL), 1980 yılındaki halka arzından bu yana tüm zamanların en iyi yatırımlarından biri oldu. Apple’ın hisse senedi, yaklaşık 40 yıllık geçmişinden bu yana altı haneli kâr getirdi.

Şirketin hisseleri 1980’den bugüne yüzde 584.409 arttı. Bu artış oranı, 1.000 dolarlık bir yatırımın bugün yaklaşık 6 milyon dolar değerinde olacağı anlamına geliyor.

Hisse senetlerini tuttuğunuz süreye bağlı olarak bu sayılar çok daha etkileyici hale geliyor.

Diğer yandan, kısa vadeli yaklaşımla bir şekilde yalnızca hisse senetlerinin yükseldiği aylara yatırım yapmayı başarmış olsaydınız bile, portföyünüz uzun vadeli yatırımlarınıza kıyasla bugün daha zayıf kalacaktı. Aynı zamanda sürekli al-sat yaptığınızda ödemek zorunda kalacağınız masraf kalemlerini de hesaba katın.

Uzun vadeli yatırımın en büyük avantajı çok kolay olmasıdır. Bu stratejinin şirketleri araştırmaktan ve uzun vadeli fırsatlar aramaktan başka, yapmanız gereken hiçbir numarası yoktur.

Piyasada zamanlama yok. Hiçbir algoritma yok. Oynamak için hiçbir yapay zeka tahminine ihtiyaç yok. Yıkıcı yenilikler konusunda hiçbir gelişme yok. Uzun vadeli strateji sadece basit bir araştırma ve sabır gerektiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu